Decyzje UCS mogą obniżyć wynik grupy Ciech o 53,7 mln zł

2019-07-17 18:36, akt.2019-07-19 10:54
publikacja
2019-07-17 18:36
aktualizacja
2019-07-19 10:54
Puls Biznesu

Otrzymane przez spółki zależne Ciechu stanowiska Urzędu Celno-Skarbowego mogą wpłynąć na przepływy pieniężne grupy Ciech w kwocie 22,9 mln zł. Wpływ na skonsolidowany wynik może wynieść 53,7 mln zł - podała grupa w komunikacie.

Ciech informował o obu postępowaniach i kwotach potencjalnego zobowiązania podatkowego w sprawozdaniach skonsolidowanych Grupy CIECH (w rocznym sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy CIECH za 2018 rok oba postępowania opisane są w nocie 9.2 w części „Kontrole w zakresie rozliczeń podatkowych w Grupie CIECH” w zakresie kontroli VAT). 

Ciech podał, że jego spółki zależne - Verbis ETA oraz Ciech Soda Polska - otrzymały decyzję Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie w związku z prowadzonym wobec Verbis Eta postępowaniem podatkowym z tytułu rozliczenia VAT za czwarty kwartał 2013 roku oraz protokół badania ksiąg w związku z prowadzonym wobec Ciech Soda Polska (następca prawny Cerium Finance) postępowaniem podatkowym z tytułu rozliczenia VAT za grudzień 2014 roku.

Jak podała grupa, urząd zakwestionował prawo odliczenia VAT od części wkładu niepieniężnego wniesionego przez Ciech na kapitał zapasowy Verbis Eta oraz prawo odliczenia VAT od aportu wniesionego przez Ciech Soda Polska na kapitał zapasowy Cerium Finance.

W przypadku utrzymania stanowiska wobec Verbis Eta oraz ewentualnym postępowaniu sądowoadministracyjnym na wynik skonsolidowany Ciechu - jak podano - będą miały wpływ kwoty: 30,8 mln zł z tytułu VAT oraz odsetki, które obecnie wynoszą 13,9 mln zł.

"W związku z faktem, iż cała kwota podatku VAT została odprowadzona do właściwego urzędu skarbowego, zgodnie z obecnym stanem faktycznym - na skonsolidowane przepływy pieniężne Grupy Ciech wpływ może mieć zapłata odsetek" - podała grupa w komunikacie.

Utrzymanie niekorzystnego stanowiska wobec Ciech Soda Polska z uwagi na fakt, iż zgodnie z otrzymaną interpretacją i stanowiskiem kontrolujących Cerium Finance dokonała korekty VAT, na wynik skonsolidowany Ciechu będzie miała - jak podano - wpływ kwota z tytułu odsetek, które wynoszą obecnie 9,05 mln zł.

Ciech podał, że cała kwota podatku VAT, czyli 25,3 mln zł, została odprowadzona do urzędu skarbowego.

"Zgodnie z obecnym stanem faktycznym - na skonsolidowane przepływy pieniężne Grupy Ciech wpływ może mieć zapłata odsetek" - poinformowano w komunikacie.

Obie spółki zależne - jak podano - analizują otrzymaną decyzję i protokół pod kątem zasadności utworzenia rezerwy.

Ciech podał, że spółki oraz ich doradcy nie zgadzają się ze stanowiskiem urzędu, dlatego zamierzają podjąć czynności procesowe celem obrony skutków podatkowych swoich działań z 2013 i 2014 roku.

"Swoje stanowisko spółki zależne opierają między innymi na tym, iż Ciech, Ciech Soda Polska, Verbis Eta, Cerium Finance uzyskały interpretacje podatkowe wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, które potwierdzają prawidłowość dokonanych czynności przez spółki zależne lub do których się zastosowały" - podano w komunikacie. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
To jest to niby PO dziura w VAT. Łupią firmy z kasy na 500+. Firmy pójdą do sądu i podatnik zapłaci z odsetkami.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki