REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Dzielnice nędzy w Brazylii szybko się powiększają. Ponad 17 mln osób żyje w slumsach

2021-11-07 06:00
publikacja
2021-11-07 06:00
Dzielnice nędzy w Brazylii szybko się powiększają. Ponad 17 mln osób żyje w slumsach
Dzielnice nędzy w Brazylii szybko się powiększają. Ponad 17 mln osób żyje w slumsach
fot. ErenMotion / / Shutterstock

O 1,1 tys. kilometrów kwadratowych powiększyły się w miastach Brazylii tereny faweli, czyli dzielnic nędzy, w latach 1985-2021 - wynika z opublikowanego sprawozdania organizacji MapBiomas. Inny raport wskazuje, że w fawelach żyje obecnie ponad 17,1 mln osób, czyli 8 proc. mieszkańców kraju.

Cytująca dokument telewizja CNN wskazała, że w ciągu blisko 36 lat w Brazylii obszar miejskich dzielnic nędzy powiększył się do rozmiaru odpowiadającego wielkością jedenastu Lizbonom.

Fawele najbardziej rozrosły się w miastach północnej części kraju, takich jak Manaus, Belem oraz Salvador - odpowiednio o 51, 48 i 32 proc.

Z raportu opublikowanego przez ośrodek badawczy Instituto Locomotiva z Sao Paulo wynika z kolei, że w brazylijskich fawelach mieszka obecnie ponad 17,1 mln osób, czyli 8 proc. populacji kraju. Instytut wskazał, że 67 proc. mieszkańców tych dzielnic stanowią czarnoskórzy, przy czym w ogóle populacji kraju ich odsetek wynosi 55 proc.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Średnia długość życia mieszkańca faweli w aglomeracji Rio de Janeiro jest o 26 lat krótsza w porównaniu do osób zamieszkujących bogatsze dzielnice tego miasta - wskazuje badanie walczącej z ubóstwem organizacji Casa Fluminense.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (13)

dodaj komentarz
bha
Cóż... nie tylko tam będą się powiększać biedne dzielnice. Zachłanność systemu demo kapitalizmu rosnący coraz mocniej wyzysk i żerowanie od lat na sumiennej, fachowej wydajnej pracy innych w wielu krajach wzrast że wzrostem inflacji i cen paliw żywności itd niestety pogłębi finansowo coraz większe rzesze ludzi na świecie. Niestety.Cóż... nie tylko tam będą się powiększać biedne dzielnice. Zachłanność systemu demo kapitalizmu rosnący coraz mocniej wyzysk i żerowanie od lat na sumiennej, fachowej wydajnej pracy innych w wielu krajach wzrast że wzrostem inflacji i cen paliw żywności itd niestety pogłębi finansowo coraz większe rzesze ludzi na świecie. Niestety.Mamy Demokapitalizm wyzysku i żerowania na Maxa najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych osób więc jak może nie rosnąć zubożenia ludzi skoro praca wystarcza coraz częściej na niewiele !!!!!!!!!!!!.
bha
Wraz............ sorry za przejęzyczenie
qonradx
W Polsce też niedługo zaczną powstawać PisoFawele - ustawa wchodzi w przyszłym roku. Każdy bez zadnych pozwolen bedzie mógł sobie na działce postawić z dykty baraczek do 70m2 bez planów, pozwolen, przyłaczy itp! Kidyś na dziko i nielegalnie a za 2 miesiace już zupełnie legalnie! Rozrosnął się pisowskie podmiejskie dzielnice biedy W Polsce też niedługo zaczną powstawać PisoFawele - ustawa wchodzi w przyszłym roku. Każdy bez zadnych pozwolen bedzie mógł sobie na działce postawić z dykty baraczek do 70m2 bez planów, pozwolen, przyłaczy itp! Kidyś na dziko i nielegalnie a za 2 miesiace już zupełnie legalnie! Rozrosnął się pisowskie podmiejskie dzielnice biedy oj się rozrosnął!
pstrzezek odpowiada demeryt_69
kolejna wklejka z kajecika dobrych komentarzy ;) Wysil się człowieku skoro już ci za to płacą
pstrzezek
Ogromna polaryzacja w tym pięknym kraju. A większość z tych 17 mln głosowała na Bolsonaro licząc na poprawę swego marnego losu. A głosowała na pewno bo udział w wyborach w Brazylii jest obowiązkowy pod groźbą grzywny. Jak widać obietnice populistów jak zwykle "się spełniają"
qonradx
Od 85roku, przez wieksza część czasu socjalisci spod znaku Luli de silvy - Takiego lokalnego zbawcy narodu kaczynskiego tam rzadzili i ich klika która miała gęby pełne frazesów, o sprzawiedliwosci społecznej niszczyła prywatną przedsiebiorczość i okradała kraj .Tacy trochę Obajtki bez szkoły w Petrobrass wiec na wieksza skale tam rządzili!
mooooo
A czy CNN wie że w wielu amerykańskich miastach ludzie mieszkają w namiotach pod wiaduktami czy lepiej pokazywać i pisać o slumsach w Brazil
demeryt_69
Zatyka od tych danych :)

demeryt_69
Instituto Locomotiva z Sao Paulo podał, że 67% mieszkańców faweli stanowią czarnoskórzy, przy czym w ogóle populacji kraju ich odsetek wynosi 55% - ciekawe czy wzięli pod uwagę także tych zapuszkowanych :)

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki