REKLAMA

Brazylia walczy z inflacją. Stopy procentowe ostro w górę

Michał Żuławiński2021-10-28 08:40analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-28 08:40
Brazylia walczy z inflacją. Stopy procentowe ostro w górę
Brazylia walczy z inflacją. Stopy procentowe ostro w górę

Bank Centralny Brazylii podniósł stopy procentowe najmocniej od blisko 20 lat. Kraj Kawy walczy z inflacją przekraczającą 10 proc. rocznie.

Decyzją BCB podstawowa stopa procentowa w Brazylii (Selic) została podniesiona aż o 1,5 punktu procentowego, do poziomu 7,75 proc. To największy ruch w górę ceny brazylijskiego pieniądza od 2002 r. Sam poziom stóp jest natomiast najwyższy od 4 lat.

Październikowa podwyżka stanowi kontynuację cyklu rozpoczętego w marcu. Brazylijskie władze monetarne podnosiły stopy już sześciokrotnie, startując od poziomu 2 proc. Zdaniem ekonomistów na tym nie koniec i w grudniu oczekiwać możemy kolejnej podwyżki (najprawdopodobniej również o 1,5 punktu procentowego). Co istotne, rynkowi analitycy przewidywali, że w bieżącym miesiącu dojdzie do podwyżki o 1 punkt procentowy.

Działania brazylijskiego banku centralnego nakierowane są na ograniczenie inflacji, która we wrześniu wyniosła 10,25 proc. Dla porównania, cel inflacyjny Banku Brazylii to 5,25 proc. Wśród państw należących do G20, wyższą inflacją „pochwalić” mogą się jedynie Argentyna (52,5 proc.) i Turcja (19,6 proc.).

Walkę z inflacją utrudniać może polityka – na rok przed wyborami prezydenckimi, walczący o reelekcję prezydent Jair Bolsonaro cieszy się w sondażach niskim poparciem (ok. 25 proc. wobec 40 proc. dla byłego prezydenta Luli da Silvy). Urzędująca głowa państwa już zapowiedziała zwiększenie wydatków socjalnych w 2022 r.

Michał Żuławiński

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jas2
Już widzę te sukcesy gospodarcze Brazylii po tej decyzji. ;)
abcx
Komentarz @demeryt_69 ma sens, handlujemy najwięcej z UE i jesteśmy w podobnym punkcie cyklu gospodarczego jak UE, stąd nasze stopy procentowe będą naśladowały stopy procentowe w UE, jak UE podniesie stopy to u nasz ruszą ostro w górę a do tej pory to będą tylko symboliczne podwyżki i gadanie o podwyżkach...
pstrzezek
Oto praca admina na tym forum ;) Opłacony troll demeryt produkuje różne bzdury często obraźliwe jak np poniższy komentarz. Zacytowałem go w moim wpisie. Wpis usunięto. Oryginalny paszkwil demeryta jest dalej. Brawo! ;)))


demeryt_692021-10-28 09:40
To artykuł o Brazyli, żałosny
Oto praca admina na tym forum ;) Opłacony troll demeryt produkuje różne bzdury często obraźliwe jak np poniższy komentarz. Zacytowałem go w moim wpisie. Wpis usunięto. Oryginalny paszkwil demeryta jest dalej. Brawo! ;)))


demeryt_692021-10-28 09:40
To artykuł o Brazyli, żałosny frustracie!
zenonn
Na co to była odpowiedź?


loool2021-10-28 09:30
58
11
Czy Polski NBP jest niezależną instytucją mającą za zadanie bronić wartości złotego czy jest oddziałem Nowogrodzkiej mającej zapewnić finansowanie władzy?
Odpowiedz
bha
Na pewno inflacja spadnie??? szczególnie przy obecnym zamęcie światowym z nieterminowymi dostawami, wzrostem na giełdach cen żywności ,paliw ,energii ,gazu itd. Jedynie co to wzrost tych stóp procentowych po raz kolejny nabije jedynie dodatkowo kabzę systemowi bankowo-finansowemu ,a zwykli ludzie w kieszeni, portfelu na koncie Na pewno inflacja spadnie??? szczególnie przy obecnym zamęcie światowym z nieterminowymi dostawami, wzrostem na giełdach cen żywności ,paliw ,energii ,gazu itd. Jedynie co to wzrost tych stóp procentowych po raz kolejny nabije jedynie dodatkowo kabzę systemowi bankowo-finansowemu ,a zwykli ludzie w kieszeni, portfelu na koncie będą mieć coraz to mniej spłacając przy tym coraz drożej swoje pożyczki i wszelakie kredyty etc.. Biedy znowu niestety przybędzie dzięki choremu systemowi demo kapitalizmu od lat nastawionego na max wyzysk i żerowanie najtaniej jak się tylko da i uda coraz to mocniej również i na pracy innych. Niestety
pstrzezek
Inflacja w Brazyli przekracza 10%. Podnoszą stopy do 7,75%. W Polandii infalcja 6% (realna ponad 10%). Stopy podniesione o 0.5% i ciągle są bliskie zeru (nie mylić z panem Ziobro) A trolle krzyczą: widzicie! to i tak nic nie pomaga ;)))
demeryt_69
Brazylia to Kraj Kawy? Zawsze myślałem, że Kolumbia ma ten tytuł obok niekwestionowanej pozycji największego na świecie eksportera białego proszku :)
demeryt_69
A może chodziło o Kraj Samby?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki