REKLAMA

Dyskryminacja ze względu na wiek na rynku pracy nadal widoczna

2022-01-29 06:00
publikacja
2022-01-29 06:00
Dyskryminacja ze względu na wiek na rynku pracy nadal widoczna
Dyskryminacja ze względu na wiek na rynku pracy nadal widoczna
fot. fizkes / / Shutterstock

Kandydaci do pracy poniżej 30 lat otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwa razy częściej niż osoby 50+ - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Dyskryminacja ze względu na wiek na rynku pracy jest szczególnie widoczna w Warszawie - dodał.

Autorzy raportu PIE „Ageizm w Polsce – podsumowanie eksperymentalnego badania terenowego” potwierdzili obecność dyskryminacji kandydata do pracy ze względu na wiek. Młodsi kandydaci, poniżej 30. roku życia, otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwukrotnie częściej niż osoby powyżej 50 lat.

"To zjawisko jest szczególnie widoczne w Warszawie, gdzie młodsi kandydaci ubiegający się o pracę na wyspecjalizowanych stanowiskach wymagających doświadczenia, byli zapraszani na rozmowę nawet 4-krotnie częściej w porównaniu do 1,76 razy w przypadku osób ubiegających się o podobną pracę poza stolicą" - wskazano.

"Ageizm wydaje się wykazywać powiązania z dyskryminacją ze względu na płeć, a połączone efekty tych dwóch szkodliwych zjawisk społecznych sprawiają, że pozycja starszych kobiet na polskim rynku pracy jest wyjątkowo trudna" - zaznaczono w raporcie.

Czterdziestoletni. Sól w oku polskich pracodawców

Co w teorii daje zatrudnienie osoby w średnim wieku? Rekruterzy wymieniają stabilność, elastyczność, bogate doświadczenie, większą lojalność. W tym tkwi ich problem. W teorii są bardzo potrzebni i doceniani, a w praktyce – nie pasują do „młodych i dynamicznych zespołów”. Czterdziestolatkowie i pięćdziesięciolatkowie solą w oku pracodawców.

Kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w PIE Agnieszka Wincewicz-Price wyjaśniła, że badanie zostało przeprowadzone między sierpniem a październikiem 2021 r. Badacze uwzględnili "preferencje pracodawców na poziomie wstępnej selekcji kandydatów" oraz język publikowanych ofert. "Eksperyment terenowy polegający na wysyłaniu zgłoszeń do pracy przez fikcyjne osoby w wieku 28 lat i 52 lat wykazał istotne różnice w zakresie współczynnika pozytywnych odpowiedzi na otrzymane oferty" - wskazała ekspertka.

Dodała, że fikcyjni kandydaci brali udział w rekrutacji na stanowiska w branżach sprzedaży i obsługi klienta, a także finansów, bankowości i ubezpieczeń. "Wyniki jednoznacznie wskazują na występowanie zjawiska ageizmu w tych obszarach rynku pracy zarówno w przypadku ofert zawierających minimalne wymagania stawiane kandydatom, jak i w przypadku procesów rekrutacyjnych na stanowiska, na które wymagane jest posiadanie doświadczenia branżowego" - dodała ekspertka. Zastrzegła, że "zidentyfikowana w ten sposób dyskryminacja ma charakter statystyczny i nie może być jednoznacznie przypisywana subiektywnym uprzedzeniom lub świadomemu faworyzowaniu młodszych osób przez pracodawców w Polsce".

Pierwszy etap eksperymentu polegał na wyszukiwaniu ofert na stanowisko, do którego konieczne było minimalne doświadczenie zawodowe. W drugim etapie wysyłano zgłoszenia w odpowiedzi na bardziej wyspecjalizowane oferty, które wymagały udokumentowania doświadczenia na podobnym stanowisku.

Autorzy raportu wskazali, że porównując wskaźniki w ujęciu regionalnym, w Warszawie młodszą osobę zapraszano na rozmowę znacznie częściej, zarówno w przypadku stanowisk niewymagających doświadczenia, jak i tych bardziej specjalistycznych. "Doświadczone osoby w wieku powyżej 50 lat były zapraszane na spotkanie ponad cztery razy rzadziej niż ich młodsi rywale" - wskazano.

Według autorów raportu dyskryminacji nie widać w treści ogłoszeń. "W 473 przeanalizowanych ofertach pracy zamieszczonych na portalach rekrutacyjnych określenie +młody+ w różnych formach pojawiło się 27 razy. W większości przypadków odnosiło się ono do zespołu, raz pojawiło się w kontekście +wyprawki dla młodych rodziców+" - wskazano w raporcie. Z kolei określenia, które stereotypowo przypisywane są osobom młodym, takie jak „energiczny” czy „dynamiczny” pojawiły się odpowiednio 7 i 29 razy. "Również w tym przypadku odnosiły się one jednak przede wszystkim do opisu środowiska pracy lub zespołu, nie do wymagań stawianym kandydatom" - podsumowano.

W opinii PIE zgromadzone dane powinny służyć m.in. "projektowaniu rozwiązań pozwalających na zapobieganie i neutralizację negatywnych skutków ageizmu". Podkreślono, że zachęcanie dojrzałych pracowników do podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia kompetencji będzie miało wymierne efekty tylko wtedy, "kiedy podejmowany przez nich wysiłek zostanie dostrzeżony przez pracodawców gotowych do skorzystania z ich umiejętności".

W badaniu w ramach raportu przeanalizowano 1260 wysłanych zgłoszeń do pracy.

autorka: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (16)

dodaj komentarz
koperytko
NIGDY juz nie zatrudnie osoby urodzonej po 1990 roku. To jest inny gatunek uposledzony fizycznie , psychicznie i umysłowo do tego roszczeniowy i uzależniony od smartfona. Najgorsze jest to ze chyba trzeba mieć kursy psychologiczne aby to coś się nie obraziło i nie strzeliło focha gdy mu sie powie że powinien coś robic inaczej, albo NIGDY juz nie zatrudnie osoby urodzonej po 1990 roku. To jest inny gatunek uposledzony fizycznie , psychicznie i umysłowo do tego roszczeniowy i uzależniony od smartfona. Najgorsze jest to ze chyba trzeba mieć kursy psychologiczne aby to coś się nie obraziło i nie strzeliło focha gdy mu sie powie że powinien coś robic inaczej, albo że robi błedy...Do tego ZERO zaangazowania i ambicji - DRAMAT !!!
Caly czas się zastanawiam co się stało między 89 a 91 rokiem...
frank_deleos
Ja jestem tym urodzonym po 90 roku. Pracuje po prostu normalnie, ani się nie obijam ani też nie jestem przodownikiem. Jeśli chodzi o roszczeniowość to ja chcę tylko przestrzegania warunków umowy i płatnej każdej nadgodziny. Może dla Cb to jest szok, ale ja nie będę pracował w czynie społecznym po godzinach
demeryt_69
PIE czyli Polski Instytut Ekonomiczny, powstały z przekształcenia istniejącego w latach 2007-2028 Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur - Państwowego Instytutu Badawczego (IBRKK-PIB) to jedna z najbardziej groteskowych przechowalni znajomych królika w tym rozmodlonym skansenie.

To żywcem przywodzi na myśl liczne 'instytuty'
PIE czyli Polski Instytut Ekonomiczny, powstały z przekształcenia istniejącego w latach 2007-2028 Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur - Państwowego Instytutu Badawczego (IBRKK-PIB) to jedna z najbardziej groteskowych przechowalni znajomych królika w tym rozmodlonym skansenie.

To żywcem przywodzi na myśl liczne 'instytuty' badawcze z czasów PRL.

bha
Cóż... jak się chce od wielu już lat przedewszystkim żerować na pracy innych latami najtaniej jak się tylko da i uda to dyskryminacja wiekowa jest w tym bardzo pomocna na rynku. Niestety, potem jest lament w eterze, że brak chętnych, zmotywowanych rąk do dłuższej pracy, że w wielu, wielu firmach rotacje gonią coraz szybciej nowe Cóż... jak się chce od wielu już lat przedewszystkim żerować na pracy innych latami najtaniej jak się tylko da i uda to dyskryminacja wiekowa jest w tym bardzo pomocna na rynku. Niestety, potem jest lament w eterze, że brak chętnych, zmotywowanych rąk do dłuższej pracy, że w wielu, wielu firmach rotacje gonią coraz szybciej nowe rotacje, rotacje, że spada aktywność zawodowa, mobilność, inicjatywa postępuje coraz szybszy wypalenie zawodowe i brak chęci i motywacji do pracy za coraz mocniej i częściej oficjalne na topie minimalne grosze na coraz mniej wystarczające wielu pracującym. Gospodarka, rynek pracy od dawna robi sobie sam dla siebie krecią robotę wyzyskując najtaniej i najdłużej jak się tylko da i uda w ogromie już branż zawodów i specjalności szczególnie dochodową wydajną rzetelną i profesjonalną pracę innych!!!!!. Dyskryminacja wiekowa i wyzysk pracy innych doprowadzi rynek zatrudnienia i pracy w końcu na manowce coraz mocniejszego. braku doświadczenia, fachowości, rzetelności i stałości kadr. Cóż na koniec krótkowidztwo zachłanności latami garstki % coraz mocnej narastające na rynku niestety nigdy do niczego dobrego nie prowadzi gospodarki, a wręcz przeciwnie coraz szybciej przyśpieszy degenerację szczytnej idei pracy dla,, godnej płacy''na rzecz niestety coraz większego i szerszego ludzkiego wyzysku.
daniel_1
Fajnie te badanie zorganizowali.
Wszystko fałszywe, ludzie nie istnieli, wiek wymyślony..itd
To jakie wyniki mogą być z takich badań?
Pewnie UE dała kasę na to.....
demeryt_69
Nie, ich finansują polscy podatnicy :)

daniel_1
Nie dalej jak 100lat temu dzieci pracowały w fabrykach.
Dzisiaj się dyskryminuje tę grupę (dzieci) i nikt o tym nie pisze i badań nie prowadzi??
demeryt_69
Umieszczane PESEL na podaniu (po wolsku aplikacji) jest równoznaczne z podaniem wieku - matrix!
darek_znawca
Pracodawcy wybieraja młode osoby, bo one mają małe wymagania finansowe.
demeryt_69
Szczególnie na hostessy w agencjach - to dyskryminacja płciowa!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki