Dwóch jubilerów uratowało w czasie wojny Most Złotników we Florencji

Dwóch jubilerów uratowało w czasie II wojny światowej Most Złotników we Florencji przed wysadzeniem przez hitlerowców wynika z książki prezentującej historię najstarszego mostu w tym mieście, która opisuje te nieznane wcześniej wydarzenia.

Dwóch jubilerów uratowało w czasie wojny Most Złotników we Florencji
Dwóch jubilerów uratowało w czasie wojny Most Złotników we Florencji (fot. martinm303 / YAY Foto)

W pracy zbiorowej "Z kamienia i złota" zaprezentowano siedem wieków z dziejów Starego Mostu (Ponte Vecchio), bo tak - oficjalnie się on nazywa.

Jak wynika omówionych w książce odnalezionych dokumentów i zebranych po latach relacji na początku sierpnia 1944 roku hitlerowcy chcieli wysadzić budowlę, podobnie jak inne florenckie mosty.

Niemcy przygotowali też ewakuację wszystkich znajdujących się w tym rejonie osób.

Dwóch pracowników sklepów złotniczych, znajdujących się na moście, dostrzegło, w których miejscach Niemcy zaczepili ładunki wybuchowe. Zakradli się tam i przecięli przewody, nie dopuszczając do detonacji bomb, a następnie opuścili teren z innymi florentczykami.

Według autorów książki nikt nie podejrzewał, że doszło do sabotażu. Historię tę odtworzono na podstawie opracowanych niedawno relacji.

Ponte Vecchio na rzece Arno został zbudowany w połowie XIV wieku w miejscu drewnianej konstrukcji z czasów rzymskich. Początkowo handlowano tam rybami i mięsem. Od końca XVI wieku stragany te zostały zastąpione przez warsztaty złotników. (PAP)

sw/ mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~ja

michnik to by udawal Papieza zeby ujsc z zyciem.... I BY CHODZIL DO KOSCIOLA CO DZIEN! urban to by udawal mnicha elnucha ..bo to mu wychodzi !

! Odpowiedz
1 1 ~ja

emigranci z Polski 100%! a czytelnicy Gazety Wyborczej to byli kolaborantami !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil