REKLAMA

Dwóch jubilerów uratowało w czasie wojny Most Złotników we Florencji

2016-10-29 05:55
publikacja
2016-10-29 05:55

Dwóch jubilerów uratowało w czasie II wojny światowej Most Złotników we Florencji przed wysadzeniem przez hitlerowców wynika z książki prezentującej historię najstarszego mostu w tym mieście, która opisuje te nieznane wcześniej wydarzenia.

Dwóch jubilerów uratowało w czasie wojny Most Złotników we Florencji / fot. martinm303 / YAY Foto

W pracy zbiorowej "Z kamienia i złota" zaprezentowano siedem wieków z dziejów Starego Mostu (Ponte Vecchio), bo tak - oficjalnie się on nazywa.

Jak wynika omówionych w książce odnalezionych dokumentów i zebranych po latach relacji na początku sierpnia 1944 roku hitlerowcy chcieli wysadzić budowlę, podobnie jak inne florenckie mosty.

Niemcy przygotowali też ewakuację wszystkich znajdujących się w tym rejonie osób.

Dwóch pracowników sklepów złotniczych, znajdujących się na moście, dostrzegło, w których miejscach Niemcy zaczepili ładunki wybuchowe. Zakradli się tam i przecięli przewody, nie dopuszczając do detonacji bomb, a następnie opuścili teren z innymi florentczykami.

Według autorów książki nikt nie podejrzewał, że doszło do sabotażu. Historię tę odtworzono na podstawie opracowanych niedawno relacji.

Ponte Vecchio na rzece Arno został zbudowany w połowie XIV wieku w miejscu drewnianej konstrukcji z czasów rzymskich. Początkowo handlowano tam rybami i mięsem. Od końca XVI wieku stragany te zostały zastąpione przez warsztaty złotników. (PAP)

sw/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ja
michnik to by udawal Papieza zeby ujsc z zyciem.... I BY CHODZIL DO KOSCIOLA CO DZIEN! urban to by udawal mnicha elnucha ..bo to mu wychodzi !
~ja
emigranci z Polski 100%! a czytelnicy Gazety Wyborczej to byli kolaborantami !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki