REKLAMA

Dwie kolejne spółki znikają z GPW

2019-09-16 15:20
publikacja
2019-09-16 15:20

Dwie kolejne spółki zostały dziś zawieszone i niebawem opuszczą GPW. To kolejne potwierdzenie negatywnego trendu, który obserwujemy na GPW już od trzech lat.

fot. / / GPW

Hollywood oraz Pfleiderer - to dwie spółki, w których ogłoszone zostały dziś przymusowe wykupy akcji, w efekcie czego znikną z giełdy. Oba przypadki mocno się od siebie różnią. Hollywood - sieć pralni - zadebiutował na GPW ledwie w grudniu 2017 roku, wcześniej przez niecałe 3 lata obecny był na NewConnect. Spółka miała momenty, szczególnie mocno drożała tuż po debiucie na NC, a następnie po przenosinach na GPW. W szerszym horyzoncie przeważał jednak trend spadkowy, który koniec końców niweczył uzyskane zrywami wzrosty. W międzyczasie spółka zaczęła mieć też problemy z rentownością, co nie ułatwiało przezwyciężenia negatywnego trendu. Ostatecznie Hollywood zakończył przygodę z GPW z wskaźnikiem cena do zysku na poziomie 0,5. Część inwestorów kręciła więc nosem na cenę, szczególnie że przymusowego wykupu nie poprzedziło wezwanie, była zaś emisja bez praw poboru. W procedurę wykupy zaangażowano zaś samą spółkę, która ma skupić część własnych akcji.

Zupełnie inna historia stoi za Pfleidererem, czyli producentem płyt dla przemysły meblarskiego. Spółka debiutowała na rynku już w 1997 roku, przez te 22 lata zanotowała kilka wzlotów i upadków. Najbardziej spektakularne to chyba te z wielkiej hossy, gdy w niecałe dwa lata jej wartość skoczyła trzykrotnie. Później przyszedł jednak kryzys 2008 roku, którego impet w przypadku Grajewa (tak wówczas nazywał się obecny Pfleiderer) potęgowały opcje walutowe. Pomiędzy lutym 2009 a majem 2017 wartość spółki zwiększyła się jednak 9-krotnie, czym odrobiono sporą część strat z kryzysu. To był jednak ostatni rajd Pfleiderera, presja kosztowa, pożar jednego z zakładów i spowolnienie gospodarcze, które odbiło się na zamówieniach, sprawiły, że spółka zaczęła mieć problemy z rentownością. Przez ostatnie dwa lata wartość firmy spadła o blisko połowę, opuszcza ona jednak giełdę przy wskaźniku cena do wartości księgowej na przyzwoitym poziomie 3,25.

Giełdowy exodus

Spółki łączy jednak fakt, że znikają z GPW z powodu decyzji głównych akcjonariuszy. W Hollywood prezes tłumaczył, że dużo łatwiej będzie rozwijać spółkę poza giełdą. Uwierający był m.in. fakt, że obowiązki informacyjne rynku kapitałowego zmuszają spółkę do publikacji m.in. parametrów istotnych kontraktów. 

fot. / / Bankier.pl

Podobny kierunek obiera w ostatnich latach coraz więcej spółek. Jeszcze do 2016 roku standardem było, że z roku na rok ich liczba na GPW rosła. Przez trzy ostatnie lata ich łączna liczba spadła jednak aż o 26. Biorąc pod uwagę zniknięcie Pfleiderera i Hollywood, na giełdzie pozostanie 458 spółek - to najmniejsza liczba od czerwca 2014 roku.

Malejąca liczba spółek to z jednej strony pochodna niewielkiej liczby debiutów, przede wszystkim mocno rośnie jednak liczba wykluczeń. Część wiąże się z trudną sytuacją spółki (Alma, Petrolinvest etc.), ale większość delistingów miała związek z decyzjami głównych akcjonariuszy. Niskie wyceny zachęcają do ogłaszania wezwań, niskie stopy procentowe powodują, że giełda nie jest niektórym już potrzebna do finansowania działalności, nowe regulacje zniechęcają zaś do pozostawania an rynku. Efekt? Od początku 2015 roku, a więc w niecałe 5 lat, z giełdy wykluczonych/wycofanych zostały łącznie aż 84 spółki.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (7)

dodaj komentarz
sel
Jakoś w USA rosną ponad miarę są przynajmniej 10 razy droższe do wk niż na GPW ,a tutaj chyba uciekają przed dojną zmianą....
nowerozdanie
gpw to inaczej legalne złodziejstwo.

Nie da się inaczej nazwać sytuacji gdy złodziej robi emisje, bierze forsę a potem albo spółka zostaje samopas, albo bankrutuje lub zostaje zdjęta z "giełdy" za grosze.

Każdy kto chce ulokować tu kapitał niech wie że może zostać w legalny sposób okradziony z błogosławieństwem
gpw to inaczej legalne złodziejstwo.

Nie da się inaczej nazwać sytuacji gdy złodziej robi emisje, bierze forsę a potem albo spółka zostaje samopas, albo bankrutuje lub zostaje zdjęta z "giełdy" za grosze.

Każdy kto chce ulokować tu kapitał niech wie że może zostać w legalny sposób okradziony z błogosławieństwem państwa.

I do póki nie będzie odpowiedzialności za takie czyny niech nikt tu nawet złotówki nie wsadza.
sel
Idą na GPW sprzedają akcje 100 razy drożej niż gdy wychodzą, a nadzór zadowolony i pozwala na to? na okradanie mniejszościowych akcjonariuszy bez mydła?
iluminat
Zobaczcie co wyprawia jusio właściciel JWC to istny cyrk i kpina z inwestorów !. Sprzedał w 2007 po 71 zł. NIGDY nie wypłacił dywidendy a teraz odkupywał po 5,20 i obecnie ogłosił " skup " po 2,70 zł. Takiego syfu jeszcze nie widziałem i wszystko zgodne z prawem -RABUNEK W BIAŁY DZIEŃ.
" Sprzedaje " działkę
Zobaczcie co wyprawia jusio właściciel JWC to istny cyrk i kpina z inwestorów !. Sprzedał w 2007 po 71 zł. NIGDY nie wypłacił dywidendy a teraz odkupywał po 5,20 i obecnie ogłosił " skup " po 2,70 zł. Takiego syfu jeszcze nie widziałem i wszystko zgodne z prawem -RABUNEK W BIAŁY DZIEŃ.
" Sprzedaje " działkę za grosze , żeby zaniżyć kurs i pokazać słabe wyniki. Złodziejstwo w biały dzień - gdzie jest KNF ??? kombinacja na kursie widoczna gołym okiem """. AFRYKA .
bialy_kruk
Takich przypadków jest więcej np Gino Rossi.
staryznajomy
Rynek new connect zwany nju śmieć to był gwóźdź do trumny gieldy papierów bez-wartościowych !!! Nigdzie indziej pewnie na swiecie nie zastosowano tego mechanizmu do okradania drobnych akcjonariuszy z oszczędności życia! Jedna wielka drukarnia i opowiadanie przez zarzady bajek i niespełnionych obietnic!
momotaro
2 spółki i exodus? Dla mnie może zniknąć jeszcze z ... 200 spółek i nie będzie żadnej straty a wręcz pozytywnie wpłynie na te które pozostaną. Obecny rynek jest o wiele za duży przy tym braku kapitału.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki