REKLAMA

Do ilu mogą wzrosnąć stopy procentowe przy dwucyfrowej inflacji?

2022-06-08 09:25
publikacja
2022-06-08 09:25

Podczas gdy w Polsce nie cichną lamenty na temat rzekomo wysokich stóp procentowych, istnieją kraje, gdzie cena pieniądza poszła w górę znacznie mocniej. Przykładowo, bank centralny Chile właśnie podniósł stopy do 9%.

Do ilu mogą wzrosnąć stopy procentowe przy dwucyfrowej inflacji?
Do ilu mogą wzrosnąć stopy procentowe przy dwucyfrowej inflacji?
/ Shutterstock

W Polsce od kilku miesięcy trwa publiczna dyskusja o tym, jak wysoko znajdą się stopy procentowe, które jeszcze 9 miesięcy temu leżały w pobliżu zera. Teraz stopa referencyjna NBP przy inflacji CPI bliskiej 14% wynosi 5,25% i dziś zapewne zostanie podniesiona w okolice 6%. Koniec cyklu podwyżek oczekiwany jest jesienią na poziomie 6,50-8,50%.

Tymczasem w Chile stopa procentowa banku centralnego właśnie wzrosła o 75 punktów bazowych, sięgając 9,00%. To najwyższy poziom od przeszło 20 lat. Podwyżka była zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów, aczkolwiek niektórzy liczyli na ruch o 100 pb. Była to ósma podwyżka w ramach cyklu rozpoczętego jeszcze 2021 roku. Miesiąc temu Chilijczycy podnieśli stopy procentowe aż o 125 pb. i już wtedy osiągnęli najwyższy poziom od 2009 roku.

Trading Economics

W styczniu i marcu chilijscy bankierzy centralni podnosili koszty kredytu po 150 pb. Były to najmocniejsze podwyżki stóp procentowych w Chile od 20 lat. Od czerwca ubiegłego roku tamtejszy bank centralny podniósł koszty kredytu o 850 pb., zrywając z polityką prawie zerowych stóp procentowych wprowadzoną po koronawirusowym załamaniu z wiosny 2020 roku.

Podobnie jak w Polsce i wielu innych krajach rozwijających się tak gwałtowne podwyżki stóp procentowych w banku centralnym są reakcją na niewidziany od przeszło dwóch dekad wzrost inflacji cenowej.  W kwietniu inflacja CPI w Chile przyspieszyła do 10,5% i osiągnęła najwyższy poziom od września 1994 roku. W tym andyjskim kraju bardzo szybko drożeje żywność (o 14,8% rdr), paliwa (o 21,4% rdr) oraz wydatki związane z utrzymaniem domu (o 8,3%). Inflacja bazowa przyspieszyła do 8,3% względem 7,4% w marcu.

W oczy od razu rzuca się pewne podobieństwo z Polską. U nas majowa inflacja CPI przyspieszyła do 13,9% i osiągnęła najwyższą wartość od 1998 roku. My także borykamy się nie tylko z galopującymi cenami paliw i żywności, ale też z bardzo wysoką inflacją bazową, szacowaną przez ekonomistów na 8,0-8,5% w maju (oficjalnych danych jeszcze nie opublikowano).

Tymczasem stopy procentowe w Polsce wcale nie należą do najwyższych na świecie. Nawet pomijając państwa ogarnięte wojną (Jenem, Ukraina) lub hiperinflacją (Zimbabwe, Wenezuela czy Argentyna) stopy procentowe w wielu innych krajach są znacznie wyższe niż u nas. Przykładowo, w Mongolii wynoszą one 9% (przy inflacji CPI wynoszącej 14,4%, czyli tylko nieznacznie wyższej niż w Polsce), w Kazachstanie 14% (inflacja: 14%), Pakistanie 13,75% (inflacja: 13,8%), a w Gruzji 11% (inflacja: 13,3%).

W gronie 20 największych gospodarek świata wyższe niż w Polsce koszty kredytu mają w Rosji (11%), Brazylii (12,75%) oraz w Meksyku (7%) i Turcji (14%), aczkolwiek ten ostatni przypadek jest bardzo specyficzny. Przy oficjalnej inflacji CPI przekraczającej 70% (a nieoficjalnie szacowanej na przeszło 160%) bank centralny Turcji utrzymuje stopy procentowe na poziomie 14% po serii zeszłorocznych OBNIŻEK, w łącznej skali 500 pb.

KK

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
olmert
Do ilu mogą wzrosnąć stopy procentowe?

Do jakiego poziomu mogą wzrosnąć stopy procentowe? Polski to nie jidisz!
henk54
Ciekawe kiedy w końcu Erdogan zrozumie, że jego poglądy ekonomiczne są błędne :-) Szkoda tylko że przez jednego ignoranta cierpi cały 80 milionowy naród.
Ciekawe też co dziś myśli pani Ancyparowicz, która również uważała że podyżki stóp spowodują wzrost inflacji... Czy dalej takie ma poglądy?
olmert
Kiedy Erdo przeprowadził się do Chile?
henk54 odpowiada olmert
Przeczytaj sobie ostatnie zdanie artykułu.
olmert
Bank centralny Chile właśnie podniósł stopy do 9% - Viva Revolución Cubana!

Kiedyś skopiowano ichni system emerytalny wprowadzony siłą przez juntę Pinocheta tworząc OFE :)
piter0001
Może być bardzo różnie. Na ostatnim okresie globalnej wysokiej inflacji (lata 70. XX wieku) Polska zbankrutowała. W USA, żeby pokonać inflację były na początku lat 80. stopy % na poziomie prawie 20% - średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Polecam posłuchać - https://youtu.be/g90g4vPdt3s
pozhoga
Jaki był związek bankructwa Polski za Jaruzelskiego z wysoką ,,inflacją" (poprawnie: wzrostem wskaźnika CPI) na Zachodzie?
olmert
Tak wysokie stopy jednak nie powstrzymały Reagana przed absurdalnie dużymi wydatkami na zbrojenia. Od tamtego czasu Stany są już tylko na równi pochyłej - to domek z kart!
fakty odpowiada pozhoga
Taki jak zawsze, w przypadku krajów ze śmieciową walutą. Wzrost kosztów obsługi zadłużenia zagranicznego zaciągniętego w $ na cud gospodarczy Gierka. Teraz będzie tak samo, a mogliśmy mieć euro.
piter0001 odpowiada pozhoga
Związek był taki, że podwyżki cen regulowanych w Polsce prowadziły do zamieszek. Dodatkowo Polska jako kraj surowcowy, brała kredyty w USD na produkcję, które chciała spłacić szybko drożejącą wartością produkcji. W trakcie całych lat.70-tych realne stopy procentowe były ujemne w zachodnim Świecie. Polska zbankrutowała przy normalizacji Związek był taki, że podwyżki cen regulowanych w Polsce prowadziły do zamieszek. Dodatkowo Polska jako kraj surowcowy, brała kredyty w USD na produkcję, które chciała spłacić szybko drożejącą wartością produkcji. W trakcie całych lat.70-tych realne stopy procentowe były ujemne w zachodnim Świecie. Polska zbankrutowała przy normalizacji stóp procentowych. Tak jak dzisiaj, tak i wtedy polityka pieniężna mocno zależy od zagranicy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki