Chile pokazało, jak podnosi się stopy procentowe

2022-05-06 10:29
publikacja
2022-05-06 10:29

Podczas gdy nasza Rada Polityki Pieniężnej nie „dowiozła” oczekiwanej przez rynek podwyżki stóp procentowych, bank centralny Chile wywiązał się z zadania z lekkim naddatkiem.

Chile pokazało, jak podnosi się stopy procentowe
Chile pokazało, jak podnosi się stopy procentowe
/ Shutterstock

W zgodnej opinii rynku i ekonomistów Rada miała w maju podnieść stopy procentowe o 100 pb., usiłując w ten sposób gonić za szybko uciekającą inflacją CPI (która w kwietniu wzrosła o 130 pb., podnosząc się z 11% do 12,3%). Jednakże RPP z tylko sobie znanych powodów postanowiła zaskoczyć rynek i podniosła koszty kredytu „tylko” o 75 pb., walnie przyczyniając się do osłabienia złotego.

Odmienną taktykę obrał bank centralny Chile, który zdecydował się zaskoczyć podwyżką wyższą od oczekiwań większości ekonomistów. W środę w nocy stopy procentowe w Santiago poszły w górę aż o 125 pb., dochodząc do 8,25% - czyli najwyższego poziomu od 2009 roku. Rynek spodziewał się podwyżki „tylko” o 100 pb.

Stopa procentowa w Chile. (Źródło: tradingeconomics.com) ()

- Na Posiedzeniu Polityki Monetarnej zarząd Centralnego Banku Chile zdecydował się podnieść stopę polityki monetarnej (MPR) o 125 punktów bazowych - do 8,25 %. Decyzję tę podjęto jednogłośnie – oznajmiły w środę chilijskie władze monetarne.

Na dodatek była to podwyżka nieco mniejsza niż wcześniejsze. W styczniu i marcu chilijscy bankierzy centralni podnosili koszty kredytu po 150 pb. Były to najmocniejsze podwyżki stóp procentowych w Chile od 20 lat. Od czerwca ubiegłego roku tamtejszy bank centralny podniósł koszty kredytu o 775 pb., zrywając z polityką prawie zerowych stóp procentowych wprowadzoną po koronawirusowym załamaniu z wiosny 2020 roku.

Grzegorz Kołodko: Świat w matni

Świat w matni

28,85 zł

44,99 zł

Sprawdź
Graham Benjamin: Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym

Inteligentny inwestor

58 zł

Sprawdź
Krystyna Kurczab-Redlich: Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina

Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina

49,49 zł

64,99 zł

Sprawdź

Przyczyną tak gwałtownych podwyżek stóp procentowych w Chile jest szalejąca inflacja cenowa. Inflacja CPI w marcu przyspieszyła do 9,4% w skali roku i osiągnęła najwyższy poziom od listopada 2008 roku. Podobnie jak w Polsce także w Chile presja inflacyjna jest w znacznym stopniu pochodzenia krajowego. O ile u nas napędzają ją mocne podwyżki płacy minimalnej i hojne transfery socjalne, tak w Chile rządzący nakręcali koniunkturę gospodarczą poprzez zezwolenie na wypłatę części oszczędności emerytalnych zgromadzonych w specjalnych funduszach (nota bene będących wzorem dla polskich OFE).

Chilijska gospodarka zdradza wszystkie klasyczne objawy „przegrzania” koniunktury. PKB napędzany galopującymi wydatkami rządowymi (+11% rdr), konsumpcją (+16,1%) oraz inwestycyjnym boomem (+19,9%) w IV kwartale 2021 roku wzrósł o 12% rdr. Szacunki za I kw. mówią o wzroście rzędu 7,9% rdr. Kraj w 2020 roku odnotował potężny deficyt fiskalny (7,1% PKB, dla porównania w Polsce wyniósł on 6,9% PKB, ale już tylko 1,9% w roku 2021).

KK

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (41)

dodaj komentarz
ravauw
podwyzszyc u nas do 30%, niech ludzie, firmy zdychaja, za to biedniejsi z lokat beda mieli 100 wiecej!!!
ddaamm
Dziwnie te media działają :)
Rok temu kraj który podnosiliby stopy był przedstawiany jako najgorszy z najgorszych :)
Dziś odwrotnie, jest najlepszy z najlepszych :)

Jakoś nagle zapominamy o magicznym drukowaniu pieniędzy i stawiamy na „twarde” waluty?
Kto przesunął wajchę?
Na pewno jak z covid, Glapcio co ma zrobić
Dziwnie te media działają :)
Rok temu kraj który podnosiliby stopy był przedstawiany jako najgorszy z najgorszych :)
Dziś odwrotnie, jest najlepszy z najlepszych :)

Jakoś nagle zapominamy o magicznym drukowaniu pieniędzy i stawiamy na „twarde” waluty?
Kto przesunął wajchę?
Na pewno jak z covid, Glapcio co ma zrobić dowiedział się w ostatniej chwili, mniej głupot by pewnie wtedy gadał.
Ale tacy są tam gdzie są bo im i tak nie jest wstyd (vice Szumowski, Niedzielski).
xiven
i nic jednym ani drugim to nie da zarządzanie stopami procentowymi

niech lepiej ktoś wpadnie na pomysł aby zarządzić zatrzymaniem podaży pieniądza czym generowanie odsetek od kredytów nie pomaga

a to co zostało już wydrukowane przyjąć z godnością na klatę że zamieni się w inflacje i stopy nic z tym nie zrobią
bha
Najlepiej odrazu o 10 żeby zachłanności stało się zadość. Brak słów na to zachłanne na Mamonę i Zysk rosnące bez umiaru krótkowidztwo..
jan888
Bo celem PISu jest wywoływanie i podtrzymywanie wysokiej inflacji - napędza to wpływy do budżetu i to opozycja będzie martwić się po wyborach o zgliszcza, jakie pozostawi ta polityka zwiększania długu i inflacji. Kto nie wierzy, niech się zastanowi, dlaczego we Francji inflacja wynosi 5% i dlaczego w Polsce stopy procentowe są na Bo celem PISu jest wywoływanie i podtrzymywanie wysokiej inflacji - napędza to wpływy do budżetu i to opozycja będzie martwić się po wyborach o zgliszcza, jakie pozostawi ta polityka zwiększania długu i inflacji. Kto nie wierzy, niech się zastanowi, dlaczego we Francji inflacja wynosi 5% i dlaczego w Polsce stopy procentowe są na poziomach, na których nie obniżają inflacji (5% w stosunku do ponad 12% inflacji).
m00zyk
Problem polega na tym, że inflacyjne wyjście z zadłużenia załamie się w wypadku wysokiej inflacji, bo doprowadzi ona do głębokiego kryzysu gospodarczego, a ten z kolei do spadku wpływów podatkowych. Generalnie zawalili sprawę...
ehud
PiS rządzi również w Chile? Szokujące!

pakamera
niech opozycja nie martwi się na zapas,bo wpierw musi wygrać wybory,a to przy obecnym stanie osobowym opozycji jest nierealne
jas2
Niech podnoszą. Co ma być im lepiej niż nam?
xemir
"Z niedawnych badań Gastona Gelosa i Julii Ustiugowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że szoki surowcowe mają silniejszy i bardziej trwały wpływ na inflację w krajach, gdzie duży udział w wydatkach konsumentów stanowi żywność, której nie można zastąpić alternatywnymi produktami. To cecha typowa dla gospodarek "Z niedawnych badań Gastona Gelosa i Julii Ustiugowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że szoki surowcowe mają silniejszy i bardziej trwały wpływ na inflację w krajach, gdzie duży udział w wydatkach konsumentów stanowi żywność, której nie można zastąpić alternatywnymi produktami. To cecha typowa dla gospodarek rozwijających się. Badania Gelosa i Ustiugowej, podobnie jak Scotta Davisa z oddziału Rezerwy Federalnej w Dallas sugerują też, że zwyżki cen surowców z większym prawdopodobieństwem skutkują efektami drugiej rundy tam, gdzie bank centralny nie cieszy się zaufaniem społeczeństwa. To dlatego, że dynamika cen kształtuje się w dużej mierze pod wpływem oczekiwań inflacyjnych konsumentów i firm."

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki