REKLAMA

Deutsche Bank trafia na czarną listę Fedu, a S&P obcięło jego rating kredytowy

2018-06-01 08:12
publikacja
2018-06-01 08:12

Amerykański oddział Deutsche Banku został wpisany przed Rezerwę Federalną na listę banków sprawiających problemy. Podmioty z tej listy są na bieżąco monitorowane przez amerykańską instytucję gwarantującą depozyty obywateli – donosi „Financial Times”. Na dokładkę S&P obcięło dziś rating kredytowy niemieckiego pożyczkodawcy.

„Obsługą” czarnej listy zajmuje się Federal Deposit Insurance Corp. i trafiają tam banki na tyle słabe (finansowo, operacyjnie lub zarządczo), że zagraża to ich wiarygodności finansowej i przede wszystkim wypłacalności. "Wall Street Journal" podał, że decyzja o wpisaniu na nią także amerykańskiej jednostki Deutche Banku zapadła już rok temu, ale informację o tym ujawniono w czwartek 31 maja 2018 r.

/ fot. Brendan McDermid / FORUM

Walka o przetrwanie Deutsche Banku

Informacja o tym fakcie ma źródło w osobie zaangażowanej w proces podejmowania decyzji przez FDIC. Instytucja nie komentuje sprawy, bo według jej polityki informacyjnej wszystkie tego typu zdarzenia nie są komunikowane na zewnątrz, żeby jeszcze nie pogorszyć sytuacji w problematycznych spółkach finansowych.

Sytuacja giganta zdaje się pogarszać z każdym miesiącem. Trudno nie natrafić w mediach na informacje o kolejnych potknięciach największego niemieckiego pożyczkodawcy. Po opublikowaniu informacji o wpisaniu instytucji na listę Fedu cena akcji spółki na giełdzie zanurkowała w dół o ponad 7 proc. w ciągu dnia. Na koniec wczorajszej sesji wycena walorów zatrzymała się na 9,18 euro/szt. To już niemal poziom historycznego minimum Deutsche Banku od czasu jego wejścia na giełdę z 2006 r. – od początku roku spadek wyniósł ok. 40 proc.

– Podmiot dominujący w grupie Deutsche Bank – Deutsche Bank AG – jest bardzo dobrze dokapitalizowany i posiada znaczne płynne rezerwy – zapewnił Deutsche Bank w oficjalnym stanowisku przesłanym drogą e-mailową. – Wcześniej wskazaliśmy, że nasi regulatorzy zidentyfikowali różne obszary wymagające poprawy  w odniesieniu do naszego środowiska zarządczego i infrastrukturalnego. Koncentrujemy się głównie na zidentyfikowaniu słabych stron w naszych operacjach w Stanach Zjednoczonych – dodała instytucja.

Deutsche Bank od trzech lat notuje jednak straty finansowe, a pomimo tego jest dość rozrzutny. Za ubiegły rok wypłacił większe premie roczne, niż zapowiadał, a strata w jego sprawozdaniu finansowym była jeszcze wyższa niż rok wcześniej.

S&P tnie rating kredytowy Deutsche Banku

Kiepska sytuacja Deutsche Banku nie umknęła także uwadze agencji ratingowej S&P. Dziś, 1 czerwca 2018 roku, poinformowano o obniżeniu jej ratingu kredytowejo.  Nowa strategia Deutsche Banku spotyka się z głębszą restrukturyzacją modelu biznesowego niż się wcześniej spodziewaliśmy komentowała obniżenie ratingu banku do trzeciej najgorszej oceny inwestycyjnej (BBB+) agencja w oficjalnym stanowisku cytowanym przez Bloomberga.

To może dodatkowo utrudnić bankowi działalność, a problemów Deutsche Bankowi w ostatnim czasie nie brakuje. Gasić pożary musi już nowy prezes Christian Sewing. Zastąpił on Johna Cryana. Brytyjczyk był prezesem Deutsche Banku od 2015 r. Do banku trafił z misją przeprowadzenia restrukturyzacji, która zaowocowała m.in. drastycznym ograniczeniem zatrudnienia czy sprzedażą niektórych aktywów (w tym Deutsche Bank Polska). Jego kontrakt miał obowiązywać do 2020 r. Decyzję o odwołaniu Cryana i powołaniu Sewinga podjęto w niedzielę, na nadzwyczajnym posiedzeniu rady nadzorczej.

Wykres cen akcji Deutsche Banku AG (5 lat)

Przypomnijmy, że poza zmianami kadrowymi na najwyższym szczeblu zmiany czekają także zatrudnionych niżej. W weekend po obradach rady nadzorczej przekazano informację, że pracę straci 7000 pracowników. Potwierdziły się tym samym doniesienia o masowych zwolnieniach planowanych w szeregach Deutsche Banku.

Będą one dotyczyły głównie biznesu inwestycyjnego prowadzonego w Stanach Zjednoczonych. Sewing już po trzech tygodniach od objęcia fotela prezesa zapowiedział wycofanie się banku z bezpośredniej konkurencji z pozostałymi gigantami rynku – Goldman Sachs czy JP Morgan. Tym samym ogłoszono powrót na rynek europejski i skupienie się na detalicznej działalności bankowej.

– Nie jesteśmy wystarczająco silni w niektórych obszarach. Dlatego musimy działać jednoznacznie i dostosować naszą strategię. Nie ma czasu do stracenia, bo aktualne stopy zwrotu dla naszych udziałowców są nie do zaakceptowania – mówił Sewing. Jednym z tych obszarów jest właśnie bankowość inwestycyjna, z której Deutsche Bank chce się teraz wycofać. Prezes Sewing chce ograniczyć udział przychodów z tej działalności do 50 proc. do 2021 roku (w ubiegłym roku działy inwestycyjne generowały 54 proc. przychodów spółki).

Przypomnijmy, że Deutsche Bank wycofuje się także z Polski. Część jego działalności przejmie Bank Zachodni WBK, o czym informowaliśmy już w grudniu ubiegłego roku. Transakcja została wyceniona na 1,3 mld zł. Właściciela zmienią segmenty bankowości detalicznej, private banking, business banking i dom maklerski DB Securities. Bankowość korporacyjna i inwestycyjna oraz walutowe kredyty hipoteczne nie są przedmiotem transakcji.

Do zamknięcia całego procesu ma dojść do końca bieżącego roku, kiedy bank uzyska zgody regulatorów. W następnej kolejności ma zostać dokonana migracja systemów IT.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
cyklonb
Już dawno powinni zbankrutować, łódzki oddział zlikwidowano chyba 10 lat temu za zwyczajne okradanie klientów, klika 100% sydów potrafiła powiedzieć klientowi że nie miał u nich konta (gdy było jednoosobowe bez osoby upoważnionej) lub namawiali klienta do wpłaty na konto gotówki właśnie przyniesionej a konta mu Już dawno powinni zbankrutować, łódzki oddział zlikwidowano chyba 10 lat temu za zwyczajne okradanie klientów, klika 100% sydów potrafiła powiedzieć klientowi że nie miał u nich konta (gdy było jednoosobowe bez osoby upoważnionej) lub namawiali klienta do wpłaty na konto gotówki właśnie przyniesionej a konta mu w tym czasie na niego nie zakładali, konto było na słupa mafii gdzieś z Cypru lub emiratów i gotówka prędzej wychodziła z banku niż nowy klient który później był oskarżany o próbę wyłudzenia pieniędzy z banku - przecież nie miał konta a chciał wypłacić.
ajwaj
Jak wiadomo od kilku dni:
Niemcy spadaja z UE, jesli moga, dot. to VW ze spólkami -córkami itd.itp. np. Transporter, Porsche, Audi
A ostatni zgasi swieczke :)
the_mind_renewed
Człowiek – naród – świat rozkoszujący się w zaciąganiu długu jest zbyt szczęśliwy i zadowolony z teraźniejszości, by rozwodzić się nad przyszłością, i banksterzy to zachowanie wykorzystują nabijając sobie kasę a ludzkość i rządy wchodzi w te zmyślnie zastawione sidła i jeszcze sobie to chwalą jednocześnie Człowiek – naród – świat rozkoszujący się w zaciąganiu długu jest zbyt szczęśliwy i zadowolony z teraźniejszości, by rozwodzić się nad przyszłością, i banksterzy to zachowanie wykorzystują nabijając sobie kasę a ludzkość i rządy wchodzi w te zmyślnie zastawione sidła i jeszcze sobie to chwalą jednocześnie przekształcając się w finansowych zakładników – niewolników… Obecnie wygląda na to że zastawiający sidła „przegięli” I wpadli we własne wnyki, ale oczywiście koszty tego poniosą społeczeństwa.
silvio_gesell
Prędzej niemcy zbankrutują, niż DB.
ajwaj
Nawalanka na UE, od dawna okreslana jako potencjalne zagrozenie dla USA, choc bez suwerennosci trwa. :)

Do tego mld. € kar dla innych banków, firm, w tym samochodowych-fundam. UE, samobójstwo UE przez "zielonych" itd.
Ciekawe czasy - Junker komissario > zezuje na wschód i zada konca bashingu Rosji (drzwi
Nawalanka na UE, od dawna okreslana jako potencjalne zagrozenie dla USA, choc bez suwerennosci trwa. :)

Do tego mld. € kar dla innych banków, firm, w tym samochodowych-fundam. UE, samobójstwo UE przez "zielonych" itd.
Ciekawe czasy - Junker komissario > zezuje na wschód i zada konca bashingu Rosji (drzwi do BRIKS), i wschodu jako ratunku dla jeszcze egzystujacej UE
the_mind_renewed
Nic nie jest wstanie zapewnić takiego bezpieczeństwa finansowego jak ”przegarnianie dłonią w kuferku ze złotymi monetami” Ja na razie mam kuferek..
the_mind_renewed
Typowa historia z cyklu: O kimś, kto poucza innych, wytyka innym błędy, a sam nie jest bez wad’; W tej sytuacji można powiedzieć – „Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli do woli”
modulometer
DB ma 20% szans na bankructwo w ciągu 10 lat. Ostatnio szanse znacznie wzrosły. Następny w kolejce nie kto inny jak Santander, dalej kolejny Hiszpan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria i znów 20%. W 10 najbardziej zagrożonych banków jest też HSBC 17% I BNP BARISBAS 15%. Z liczących się zawodników w kolejce do bankructwa mamy DB ma 20% szans na bankructwo w ciągu 10 lat. Ostatnio szanse znacznie wzrosły. Następny w kolejce nie kto inny jak Santander, dalej kolejny Hiszpan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria i znów 20%. W 10 najbardziej zagrożonych banków jest też HSBC 17% I BNP BARISBAS 15%. Z liczących się zawodników w kolejce do bankructwa mamy Mistsubishi UFJ i Bank of CHina -15%
Dla porównania - Morgan Stanley 12%, Goldman 9%
Dane na podst Kamakura CO
trooper
Czas na przesiadkę z depozytów bankowych na krypto

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki