REKLAMA

BZ WBK przejmie część działalności Deutsche Bank Polska

2017-12-14 08:36, akt.2017-12-14 10:21
publikacja
2017-12-14 08:36
aktualizacja
2017-12-14 10:21

BZ WBK przejmie część aktywów Deutsche Banku w Polsce. Transakcja opiewać ma na blisko 1,3 miliarda złotych.

fot. / / FORUM

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym dziś przez BZ WBK, umowa transakcyjna podpisana z niemiecką centralą zakłada nabycie wydzielonej części Deutsche Bank Polska. W komunikacie podano, że Banco Santander - większościowy akcjonariusz BZ WBK - jest również stroną transakcji.

Właściciela zmienią segmenty bankowości detalicznej, private banking, business banking i dom maklerski DB Securities. Bankowość korporacyjna i inwestycyjna oraz walutowe kredyty hipoteczne nie są przedmiotem transakcji.

Zgodnie z umową, sieć oddziałów wraz z zewnętrznymi kanałami sprzedaży - agentów i pośredników DBPL - zostanie włączona w obecną strukturę BZ WBK. Nastąpi również transfer umów zarządzania aktywami, co z kolei umożliwi przeniesienie "otwartej architektury funduszy inwestycyjnych". Wydzielona działalność DB Polska obejmuje portfel 18,2 mld zł kredytów brutto; 10,4 mld zł depozytów oraz 6,3 mld zł aktywów (wg stanu na 30.06.2017 r.).

Wstępna cena nabycia na dzień podpisania umowy wynosi 1,290 mld zł. BZ WBK w 80 proc. zapłaci akcjami, a w 20 proc. gotówką. Jak informuje bank, na rzecz spółki-matki Deutsche Bank AG wyemitowanych zostanie 2,75 mln nowych akcji odpowiadających 2,7 proc. udziałów w BZ WBK SA.

Zamknięcie transakcji przewidywane jest na czwarty kwartał 2018 r., kiedy bank uzyska zgody regulatorów. Migracja systemów IT jest spodziewana natychmiast po zamknięciu transakcji.

Jak czytamy w uzasadnieniu zaprezentowanym przez BZ WBK, przejęcie części aktywów Deutsche Bank Polska ma na celu m.in. „umocnienie pozycji BZ WBK w atrakcyjnych segmentach klientów zamożnych, private banking oraz MŚP” i wzmocnienie sieci sprzedaży BZ WBK (m.in. w regionie Śląska). Transakcja doprowadzi także do zmniejszenia udziału kredytów i pożyczek hipotecznych w portfelu BZ WBK.

BZ WBK przewiduje, że transakcja da znaczący potencjał synergii kosztowych z docelową wartością oszczędności kosztowych przed opodatkowaniem na poziomie 129 mln zł (3,8 proc. połączonej bazy kosztowej banków w 2016) w 2021 roku. Liczy też na potencjalne dodatkowe synergie w zakresie niższego kosztu finansowania oraz możliwości cross-sellingu.

Pogłoski o możliwym przejęciu Deutsche Banku przez Bank Zachodni WBK krążyły po rynku już od pewnego czasu. W wyścigu po polskie aktywa niemieckiego banku brał udział także Bank Millennium. Fuzja ta nie zatrzęsie jednak polskim sektorem bankowym. Deutsche Bank to niewielki gracz – obsługuje raptem 390 tys. klientów, ma 113 placówek i zatrudnia niecałe 1,5 tys. osób.

Dla porównania liczba klientów BZ WBK liczona jest w milionach. Na koniec III kwartału 2017 roku bank obsługiwał 4,4 mln klientów, miał 592 placówki i zatrudniał 11,5 tys. osób. Fuzja ta nie zmieni też istotnie pozycji BZ WBK pod względem aktywów – przejmowana część Deutsche Banku to 18,4 mld zł. Dla porównania aktywa BZ WBK wynoszą 131 mld zł.

BZ WBK po fuzji będzie miał aktywa na poziomie 150 mld zł, co nadal będzie plasować go na trzeciej pozycji na rynku – za PKO BP i Bankiem Pekao. Zmniejszy jednak dystans do wicelidera, który będzie wynosił już tylko 18 mld zł. Połączony bank posiadałby też 705 placówek i zatrudniał 13 tys. osób. Po fuzji dojdzie jednak do optymalizacji sieci placówek i zatrudnienia – zlikwidowane zostaną dublujące się oddziały i departamenty. Bank szacuje, że całkowite oszczędności kosztowe w latach 2018-2021 wyniosą 355 mln zł przed podatkiem, całkowite koszty restrukturyzacji
255 mln zł.

Po fuzji BZ WBK zwiększy swój udział rynkowy w kredytach z 10,1 proc. do 11,7 proc. (z PLN 111 mld do PLN 130 mld), umocni pozycję w segmencie private banking przejmując 91 tys. klientów, oraz w segmencie masowym pozyskując kolejne 234 tys. klientów.

Po godzinie 10:00 akcje BZ WBK drożeją o około 4 procent.

O godz. 16:30 gościem w Pulsie Dnia będzie członek zarządu Banku Zachodniego WBK Maciej Reluga. Zapraszamy do oglądania.

Michał Żuławiński, Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
antydemokrat
Czyli zaczynamy kupować ,, czas"... Kupowanie bankruta to tylko wydłużania tego co nieuniknione... Jak mawia klasyk zbyt wielki by upaść.
open_mind
Tak w zasadzie to wszystkie „hura” już wykorzystane – stopy podniesione w perspektywie jeszcze parę razy, giełdy w górę , ożywienie gospodarcze prawie na każdym kroku,, bezrobocie znikome, inflacja niska. Metale szlachetne „skopane” Czyli i co w związku z tym? Pozostał tylko wypatrywany przez dobrze poinformowanych – upadek systemu?Tak w zasadzie to wszystkie „hura” już wykorzystane – stopy podniesione w perspektywie jeszcze parę razy, giełdy w górę , ożywienie gospodarcze prawie na każdym kroku,, bezrobocie znikome, inflacja niska. Metale szlachetne „skopane” Czyli i co w związku z tym? Pozostał tylko wypatrywany przez dobrze poinformowanych – upadek systemu? Bo to nawet ślepy widzi a głuchy słyszy że jest dychawiczne !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
search
a wczoraj news ze Morawiecki sprzeda akcje wyceniane na 5 mln. To jak dzis walor skoczyl 4 % to ile do kieszeni wpadlo dodatkowo. a co tam 200 k piechota nie chodzi bo wkoncu jest sie ministrem od rozwoju :-)
kryzysio odpowiada (usunięty)
https://www.haaretz.com/world-news/europe/1.827926
kryzysio odpowiada (usunięty)
Czy to naprawdę takie straszne, że państwo Żabińscy uratowali ciotki pana Premiera z getta i że one wyjechały później do Izraela?
kryzysio odpowiada (usunięty)
Możesz jeszcze obejrzeć sobie film "Azyl", w którym cała historia jest całkiem zgrabnie pokazana. Jest też książka Antoniny Żabińskiej "Ludzie i zwierzęta", którą warto przeczytać.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki