Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Czy muszę dokonać korekty zeznania rocznego?

Otrzymałem od firmy deklaracje PIT-8C. W części D na pozycji 34 mam napisane „Nagrody w programie”,  a w kolumnie 35 wartość. Ja już się rozliczyłem z urzędem skarbowym. Co mam w takiej sytuacji zrobić?

Podatnik powinien dokonać korekty zeznania podatkowego. Formularz PIT-8C jest przede wszystkim  imienną informacją dla podatnika. Służy on do prezentacji różnego rodzaju przychodów niezwiązanych ze stosunkiem pracy, działalnością gospodarczą, czy też działalnością wykonywaną osobiście. Obejmuje ona przychody z tzw. innych źródeł oraz niektóre przychody kapitałowe określone odpowiednio w art. 20 ust. 1 oraz art. 17 ust. 1 ustawy o PIT (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Warto wiedzieć, że w przypadku niewystawienia PIT-8C przepisy nie określają jednak wprost odpowiedzialności karnej. Kodeks karny skarbowy określa, że pojęcie informacji podatkowej należy interpretować zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. Jeżeli jednak PIT-8C został wystawiony,  to podatnik powinien dokonać korekty zeznania podatkowego.

Problematyczne jest jednak zakwalifikowanie imiennych informacji PIT-8C do informacji podatkowych, które są określone w art. 82–85 Ordynacji podatkowej. Pogląd ten został potwierdzony w Interpretacji Urząd u Skarbowego  w Żyrardowie, 1446.PDI/415-6/07/BK.

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego istnieje nawet, jeżeli płatnik nie dopełnił obowiązku wystawienia i doręczenia informacji PIT-8C. Do ustalenia danych, które należy wykazać w zeznaniu, należy skorzystać z innych posiadanych dowodów. Jeżeli płatnik prześle PIT-8C z opóźnieniem i wystąpi rozbieżność pomiędzy tą informacją a złożonym zeznaniem, to podatnik powinien złożyć korektę tego zeznania.

Podstawa prawna
: Ustawa - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz, Kancelaria Usług Prawnych
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne