REKLAMA

Czerwona środa na WIG20. Nowe dno bessy

2022-09-28 11:45, akt.2022-09-28 15:25
publikacja
2022-09-28 11:45
aktualizacja
2022-09-28 15:25

WIG20 pogłębia dno bessy, wyznaczając nowy dołek. Wszystkie komponenty z indeksu notowały spadki przed południem środowej sesji. Druga faza handlu przyniosła wyhamowanie zapędów podaży i próbę odrabiania strat. 

Czerwona środa na WIG20. Nowe dno bessy
Czerwona środa na WIG20. Nowe dno bessy
fot. garmoncheg / / Shutterstock

Pesymizm na rynkach akcji trwa w związku z aprecjacją dolara. W stosunku do polskiego złotego amerykańska waluta zaczyna się zadomawiać na powyżej poziomu 5 zł. Spadają też prognozowane wzrosty PKB Polski w kolejnych okresach, a te dotyczące inflacji jeszcze rosną. Agencja S&P, która wydała prognozy, oczekuje również, że wypłata środków z KPO zostanie przesunięta na drugą część 2023 roku.

[Aktualizacja. godz.15.20] W drugiej części sesji podaż nieco odpuściła, o kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy były notowane na niewielkich plusach. Część strat odrobiły europejskie indeksy, a na GPW WIG20 po godz. 15.20 zniżkował o 1,9 proc., przy spadku WIG o 1,2 proc. i zniżkach mWIG40 o 1,4 proc. i sWIG80 o 0,6 proc.

WIG20 tracił po godz. 11.41 ponad 3,4 proc., osiągając poziom 1407,56 pkt., pogłębiając tym samym dopiero co ustanowione w poniedziałek dotychczasowe dno bessy. Od początku roku indeks jest już 38 proc. pod kreską – najwięcej na świecie oprócz moskiewskiego MOEX-u.

Bankier.pl

W drugiej fazie handlu w WIG20 na plus wyszły notownia siedniu spółek, w tym PKN Orlen, PGNiG i PGE. Rosły ceny akcji CD Projektu i PZU, a także CCC. Dalej nasłabszt był kurs mBAnku (-6,1 proc.) oraz Pepco i LPP.

Tymczasem mnożą się wątpliwości wynikające z niejasnego przekazu strony rządowej dot. nowego podatku od zysków nadzwyczajnych. Po premierze Morawieckim i wicepremierze Sasinie, oraz wiceministrze finansów Soboniu, głos zabrał w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, sugerując że "Nic nie zostało jeszcze przesądzone"..

Nie bez znaczenia jest niejasna sytuacja wokół wycieków z gazociagów Nord Stream 1 i 2 na Morzu Bałtyckim. Ceny gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF natychmiast skoczyły do góry o blisko 10 proc. w stosunku do kontraktów z dostawami na październik. 

Nie inaczej jest na rynkach bazowych, gdzie w nocy fala spadków przetoczyła się na giełdach azjatyckich, a w czasie europejskiej części handlu kasowego indeksy zaliczają już 5 sesję ze zniżkami. 

Mocno w górę węgdrują rentowności obligacji rządowych w obawie o dalszą agresywną politykę banków centralnych. Strach przed recesją parazliżuje rynki i włącza tryb risk-off w stosunku do głównych klas aktywów. Traci złoto i metale przemysłowe. Ropa jest notowana na poziomach najniższych od stycznia 2022 r. Indeksy i obligację traca na wycenie. Spadki kontynuuje rynek kryptowalut.

Nie umyka uwadze także wątek geopolityczny i coraz większej niepewności co do kierunku wojny i ewentualnych dalszych posunięć Rosji. 

"Rosja grozi Europie odcięciem ostatniego gazociągu, czego trudno nie wiązać z zakończeniem referendów na okupowanych terytoriach Ukrainy. Groźba dalszej eskalacji konfliktu będzie testem dla determinacji Zachodu, by dalej militarnie wspierać zaatakowane państwo" - napisał w porannym komentarzu dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, Kamil Cisowski.

Indeksy na świecie zmierzają do najniższych poziomów od 2 lat, a bankierzy z Fed nie ustają w jastrzębich ocenach polityki banku centralnego USA - James Bullar, szef Fed z St. Louis, powtórzył determinację Rezerwy Federalnej do okiełznania wysokiej inflacji za pomocą zaostrzania polityki pieniężnej.

Bankier.pl

"Mamy silny wzrost rentowności amerykańskich papierów skarbowych, a to przyciąga inwestorów do dolara" - powiedziała Nanette Hechler-Fayd'herbe, dyrektor ds. inwestycji i zarządzania aktywami w Credit Suisse Group, cytowana przez PAP. 

"Dopóki polityka monetarna i fiskalna na całym świecie naprawdę nie będzie wzmacniać krajowych walut, możemy spodziewać się bardzo silnego dolara" - dodała.


MKu

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (31)

dodaj komentarz
incitatus
Teraz czekamy na czarnego łabędzia w postaci takrycznej atomówki i myślę że spotkamy się na trzycyfrowych poziomach już wkrótce.
iluminata_4
Jak Wy nie traktujecie Polski jako neokolonii to całą kasę przegracie!
sterl
Fundusze również te Pinokia tracą z roku na rok, co zabrali z pensji to nie będzie po co się schylać..Emerytalne to już dno..inwestycyjne wcale nie lepiej chyba tylko prawdziwe złoto i srebro ma szansę przebrnąć , bo przecież katastrofa dopiero nadchodzi, bo to dolar nie ma żadnej wartości a wszyscy go kupują jakby miał..
arytea
Kużwa zachód na - 0,15 na głównych indeksach a my - 2,66 na wig20 nóż się w kieszeni otwiera.
men24a
DAX niemiecki 12 tys p. to gdzie te spadki ? Amerykanie po potężnych wzrostach które trwały nawet 140 dni ciągłych wzrostów trochę zeszły a u nas rzeź trwa w najlepsze. Na wig20 co obecnie widzimy 1400p to w najgorszym okresie, kryzysie finansowym za Tuska wynosił 2000p. A za dobrej zmiany gdzie to sciekowisko się zatrzyma ? Sądzę DAX niemiecki 12 tys p. to gdzie te spadki ? Amerykanie po potężnych wzrostach które trwały nawet 140 dni ciągłych wzrostów trochę zeszły a u nas rzeź trwa w najlepsze. Na wig20 co obecnie widzimy 1400p to w najgorszym okresie, kryzysie finansowym za Tuska wynosił 2000p. A za dobrej zmiany gdzie to sciekowisko się zatrzyma ? Sądzę że jak Sasin wdroży swoje pomysły to zejdziemy grubo poniżej 1k. Dramat złodziei trwa w najlepsze.
men24a odpowiada men24a
Gdy dorwali się do koryta dolar kosztował 3.5 zł dzisiaj wmawiają tubylcom że kogoś dogonili ....w snach. Tania siła robocza, oto cud gospodarczy tałatajstwa. Żaden Grek tu do roboty za takie stawki nie przyjedzie robić, u siebie zarobi więcej
ehud
W ślad za Nimi Jorkiem tonie cały świat - czy to znowu wina PiSa?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki