REKLAMA

Podatek od nadmiarowych zysków. Buda: Nic nie zostało jeszcze przesądzone

2022-09-28 09:23, akt.2022-09-28 10:57
publikacja
2022-09-28 09:23
aktualizacja
2022-09-28 10:57

Nic nie zostało jeszcze przesądzone w sprawie podatku od nadmiarowych zysków firm - zapewnił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że rząd czeka na rozstrzygnięcie tej kwestii na poziomie Unii Europejskiej. Nie możemy proponować dwóch różnych rozwiązań - wyjaśnił minister.

Podatek od nadmiarowych zysków. Buda: Nic nie zostało jeszcze przesądzone
Podatek od nadmiarowych zysków. Buda: Nic nie zostało jeszcze przesądzone
fot. Mariusz Słodkowski / / ZUMA Press

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda pytany był w środę w radiu Zet o podatek o nadzwyczajnych zysków przedsiębiorstw.

"To Komisja Europejska przygotowuje rozwiązania dotyczące nadmiarowych zysków. My będziemy uzupełniająco działać w tej sprawie. Najbliższe decyzje 30 września, czyli w piątek, plus Rada 6-7 (października - PAP) w formacie premierów" - zwrócił uwagę Waldemar Buda.

Zapewnił, że nie ma jeszcze żadnej ustawy. "Dzisiaj jest jedna z propozycji przygotowana przez pana premiera i jest na ten temat dyskusja. Ja bym tu uspokajał - nie ma żadnych przesądzeń. Będzie to debata na poziomie rady ministrów, na poziomie politycznym i dopiero decyzja Komisji, co ona zaproponuje w tej sprawie i my podejmiemy decyzje w tej sprawie" - wyjaśnił minister Buda.

Odniósł się też do wysokości proponowanego podatku od zysków nadzwyczajnych. "Ja bym się nie bał wartości 50 proc., jeżeli mówimy o gigantycznych zyskach, które niektóre firmy wypracowały. Bardziej tu trzeba myśleć, do jakiej grupy to adresować" - stwierdził Waldemar Buda.

Zaznaczył, że w tej sprawie nie zostało przesądzone, jakie podmioty będą tą regulacją objęte.

"Nie ma żadnej ustawy w tej sprawie. Jest dyskusja na ten temat, myślę, że pomysł jest brzegowy. Teraz obserwujemy działania Komisji, co zaproponują ze strony podmiotowej, później decyzja rady ministrów i polityczne (decyzje - PAP) u nas i dopiero będziemy działali w tej sprawie. Nie możemy dwóch różnych rozwiązań proponować, nakładających się na siebie i nakładających podatek np. na te same firmy dwa razy. To niemożliwe. Musimy być komplementarni" - podkreślił Buda.

Sasin: Założenia do projektu ustawy przewidują opodatkowanie wysokich marż największych firm

Założenia propozycji opodatkowania nadzwyczajnych zysków firm przewidują opodatkowanie "nadwymiarowych" marż dużych firm - oświadczył w Sejmie wicepremier Jacek Sasin. Jak wcześniej deklarował, założenia odpowiedniego projektu przesłał premierowi.

Jak powiedział w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, założenia dotyczą "opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych". "Chodzi o to, aby opodatkować (...) nie małych i średnich przedsiębiorców polskich, tylko wielkie korporacje i firmy, w tym również spółki Skarbu Państwa" - stwierdził.

"Chodzi o to, by opodatkować rosnące w sposób nadwymiarowy marże, nie zyski. Firmy się rozwijają, mają większe zyski, ale marże nie powinny być większe. Te zarobki, które nie są uzasadnione, nie powinny być większe" - dodał.

Jak zaznaczył wicepremier, czasami powody wzrostu marż są obiektywne. "Jak w przypadku energetycznych spółek Skarbu Państwa pewne unijne mechanizmy naliczania cen prądu na giełdzie powodują, że marże istotnie wzrosły" - wskazał. Sasin dodał, że w założeniach projektu, które przedłożył jest napisane, że cały przychód zostanie skierowany "na wsparcie Polaków i polskich rodzin, które dziś borykają się z rosnącymi cenami energii".

Jak informował w niedzielę Sasin, szacowane wpływy z opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa to 13,5 mld zł. (PAP)

wkr/ mmu/

Dodał, że pieniądze pozyskane dzięki podatkowi od nadmiarowych zysków mają być przekierowane dla samorządów, instytucji wrażliwych jak przedszkola, szkoły, być może dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Według niego dzięki temu "te pieniądze wrócą".

"Tylko inna będzie ich dystrybucja, natomiast mechanizmu nie mamy przesądzonego" - stwierdził Waldemar Buda.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne, nadmiarowe zyski. Natomiast w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że prawdopodobnie zostanie wprowadzone opodatkowanie nadzwyczajnych zysków dużych firm.

W sobotę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział wniesienie pod obrady rządu projektu rozwiązań, które dotyczyć będą opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych.

„Będzie podatek, a pieniądze z tego podatku pokryją koszt zamrożenia ceny energii i dla indywidualnych odbiorców - gospodarstw domowych, polskich rodzin, i również (...) dla instytucji wrażliwych i dla samorządów” - potwierdził w niedzielę w TVP wicepremier Jacek Sasin. „Ulżymy Polakom, możecie państwo być spokojni. Robimy wszystko jako rząd, by w tym kryzysie ochronić Polaków” – dodał.

„Spodziewam się, że w tym tygodniu określimy zakres, podstawę, stawkę i sposób realizacji tej daniny publicznej, jaką mógłby być – jeśli zostanie wprowadzony – podatek od zysków nadzwyczajnych” – poinformował natomiast w poniedziałek wiceminister finansów Waldemar Soboń. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
krrzysiek2
wyszedł z budy i odszczekuje, ważne ,że chłopcy z ferajny tłustego tępego sasina zakręcili kursami giełdowymi dorabiając na boku. Trzeba się przecież nachapać bo odsunięcie od koryta nieuchronne, nawet najgłupszy sort się od nich po zimie odwróci...
r4k
Nie ważne czy zostało przesądzone czy nie zostało przesądzone.
Ważne jest to że rząd ten jest w stanie zrobić cokolwiek wpadnie mu do głowy, bo nie przestrzega żadnych reguł i Prawa. Jak się ma dyspozycyjną Prokuraturę, TK (a chcieliby również sądy powszechne) to co ich może powstrzymać.

PiS doprowadził stan prawny w naszym
Nie ważne czy zostało przesądzone czy nie zostało przesądzone.
Ważne jest to że rząd ten jest w stanie zrobić cokolwiek wpadnie mu do głowy, bo nie przestrzega żadnych reguł i Prawa. Jak się ma dyspozycyjną Prokuraturę, TK (a chcieliby również sądy powszechne) to co ich może powstrzymać.

PiS doprowadził stan prawny w naszym Państwie do poziomu Rosji i widać to wyraźnie po wycenach spółek na GPW, w których zawarte jest duże dyskonto za brak stabilności przepisów i pogradę wobec Prawa i reguł przez rządzących.

Wszyscy za to płacimy.
polonu
zobaczcie co dzieje się na walutach , społeczeństwo nie widzi co się wyprawia , za rok to frank będzie po 10 zł.
polonu
ludzie nie wychodzą na ulice , ktoś czeka dalej , do kompletnego paraliżu , jeszcze nie teraz , kraj coraz bardziej dogorywa , ciekawe kiedy się to ruszy i jak będzie wyglądało .
adrian76
Jak Sasin wyskoczył z pomysłem na "domiar" to po prostu wycofałem wszystko z GPW, zamieniłem na USD i EUR, a to co mam jeszcze w PLN zabezpieczyłem kontraktem na USDPLN... i chyba nie tylko ja. USD jest >5zł...
men24a
Myślą czy ten podatek nie powinien wynosić 100%. Sasin się przejęzyczył mówiąc o 50%
siema123
Czy naliczanie będzie roczne, miesięczne, tygodniowe czy minutowe ? Moim zdaniem z uwagi na czyhające na każdym rogu niebezpieczeństwo najbardziej sprawdzą się teraz podatki minutowe, gołym okiem widać że sytuacja się zmienia z minuty na minutę. Jeśli kwota zysku w danej minucie wzrośnie to od tego należy się minuto podatek zyskowy Czy naliczanie będzie roczne, miesięczne, tygodniowe czy minutowe ? Moim zdaniem z uwagi na czyhające na każdym rogu niebezpieczeństwo najbardziej sprawdzą się teraz podatki minutowe, gołym okiem widać że sytuacja się zmienia z minuty na minutę. Jeśli kwota zysku w danej minucie wzrośnie to od tego należy się minuto podatek zyskowy a jak spadnie to minuto odszkodowanie spadkowe w wysokości różniczki minutowej ostatniego zysku. Tym sposobem niezależnie od sytuacji makroekonomicznej każdej minuty zyski będą rosły i zapewni nam to dobrobyt i szczęście.
tb2
- GPW - tango down
- PLN - tango down

Co następne?
szprotkafinansjery odpowiada trolley
I clear...

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki