REKLAMA

Dolar po ponad 5 zł, frank najdroższy w historii

2022-09-28 08:00, akt.2022-09-28 12:41
publikacja
2022-09-28 08:00
aktualizacja
2022-09-28 12:41

We wtorek po południu kurs dolara po raz pierwszy w historii zahaczył o 5 zł, a psychologiczny poziom wyraźnie przebił w środową noc. Na początku ubiegłego tygodnia za banknot z Jerzym Waszyngtonem płacono o ponad 30 groszy mniej, a jeszcze w połowie lutego "zielony" kosztował niecałe 4 zł.

Dolar po ponad 5 zł, frank najdroższy w historii
Dolar po ponad 5 zł, frank najdroższy w historii
fot. rafastockbr / / Shutterstock

Amerykańska waluta umacnia się w stosunku do pozostałych walut od maja ubiegłego roku. Wówczas indeks dolara wynosił raptem 90, dziś jest niemal 25 punktów wyżej i dobija do 115, najwyższego poziomu od 2002 r. Ostatnia fala aprecjacji ruszyła na początku ubiegłego tygodnia. W jej efekcie kurs EUR/USD ponownie przełamał 1 i spadł poniżej 0,96 (najniżej od 20 lat), a USD/PLN po raz pierwszy w historii przełamał 5 zł. W środę przed południem dotarł aż do 5,05 zł, ale następnie zawrócił kilka groszy w dół.

Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

"Zielony" zyskuje na fali relatywnie restrykcyjnej polityki i komunikatów Rezerwy Federalnej oraz obaw o kondycję światowej gospodarki, w tym wpływ kryzysu energetycznego na koniunkturę w Europie. Atak Rosji na Ukrainę i groźba eskalacji konfliktu sprawia, że rośnie awersja inwestorów do ryzyka i kapitał płynie z ryzykownych rynków wschodzących do bezpiecznych przystani, tj. dolar czy frank szwajcarski. Analitycy BDM zwracają uwagę, że w ostatnich godzinach amerykańską walutę wsparły wypowiedzi Briana Deese. Dyrektora Krajowej Rady Gospodarczej Białego Domu stwierdził, że nie spodziewa się umowy pomiędzy głównymi gospodarkami w celu osłabienia dolara, tak jak miało miejsce w 1985 r. w hotelu Plaza w Nowym Jorku.

Ale złoty bije rekordy słabości nie tylko wobec "króla dolara", ale i innych istotnych walut światowych. W środę przed południem kurs franka wspiął się na najwyższy poziom w historii wynoszący 5,08 zł. Tanie nie jest również euro, które kosztuje na rynku forex ponad 4,80 zł i zbliża się do lipcowej górki. Funt podskoczył na chwilę powyżej 5,40 zł, ale opadł do 5,36 zł po tym, jak Bank Anglii zapowiedział skup długoterminowych obligacji skarbowych i przesunięcie wdrożenia zacieśniania ilościowego na koniec października.

Problemy złotego wynikają ze wspomnianych wyżej czynników globalnych czy bliskości do zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, ale również kwestii krajowych. Polskiej walucie nie pomagają zapewne pomysły ws. wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych (potencjalnie skutkujące odpływem inwestycji) czy brak porozumienia z Brukselą ws. KPO. Inflacja CPI wciąż przyspiesza i ani myśli zwalniać, mimo oczekiwań ekonomistów (i pewnie pozostałych Polaków), a na horyzoncie jest już poziom 20 proc., do którego tempo wzrost cen ma dotrzeć na początku przyszłego roku. Tymczasem RPP przymierza się do zakończenia trwającego od roku cyklu podwyżek stóp procentowych.

MKa

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (121)

dodaj komentarz
akrystian
Gdzie jest NBP czas na interwencję.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
drabio
I'm biedniejszy Polak tym bardziej posłuszny władzy. Nie fikajcie bo narazić się prezesowi to wielkie ryzyko.

Glosujcie jak chcecie a i tak wygra PiS.
od_redakcji
Sikorski tylko grzecznie podziękował, a w Polsce robią z tego aferę. Prezydent Joe Biden obiecał 7 lutego, że uniemożliwi uruchomienie Nord Stream 2 w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę. „Jeśli Rosja dokona inwazji”, powiedział Biden, „wtedy nie będzie już Nord Stream 2. Położymy temu kres”.Reporter: „Ale jak dokładnie to zrobisz,Sikorski tylko grzecznie podziękował, a w Polsce robią z tego aferę. Prezydent Joe Biden obiecał 7 lutego, że uniemożliwi uruchomienie Nord Stream 2 w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę. „Jeśli Rosja dokona inwazji”, powiedział Biden, „wtedy nie będzie już Nord Stream 2. Położymy temu kres”.Reporter: „Ale jak dokładnie to zrobisz, skoro… projekt jest pod kontrolą Niemiec?”Biden: „Obiecuję ci, że będziemy w stanie to zrobić”. Teraz kolej na Rosję i naszą gaz rurkę.?
emulgator
Oh jaki ładny PRL wraca. Przypominam że za Tuska był światowy kryzys więc dlaczego za pisobolszewii zrobili ze złotówki szmacianą walutę? Czynniki zewnętrzne były niekorzystne i za Tuska i za Pisobolszewii ale teraz jakoś zrobiło sie murzyńsko z Polakami.
awh
Polecam wykres CZK/PLN, to pokzuje w jakim jesteśmy miejscu w postrzeganiu przez cywilizowany świat
https://stooq.pl/q/?s=czkpln&c=10y&t=l&a=lg&b=0
men24a
Marok to codziennie smali że złotówka jest stabilna. Jak mu każe przestać brać denaturat przed pisaniem, nie słucha mnie.
Widziałeś kiedyś żeby Czech do Polski za pracą przyjechał bo ja nie ale Polaków pracujących w Czechach jest z milion
Pokonują 50-100 km w jedną stronę, by dojechać do pracy. Wstają o 3 w nocy, by zdążyć
Marok to codziennie smali że złotówka jest stabilna. Jak mu każe przestać brać denaturat przed pisaniem, nie słucha mnie.
Widziałeś kiedyś żeby Czech do Polski za pracą przyjechał bo ja nie ale Polaków pracujących w Czechach jest z milion
Pokonują 50-100 km w jedną stronę, by dojechać do pracy. Wstają o 3 w nocy, by zdążyć na autobus. Spędzają w pracy, w drodze do i z pracy, po 11-12 godzin. Zdecydowana większość to ludzie, którzy mają rodziny, kredyty i chcą po prostu w miarę godnie żyć. Czy oni naprawdę woleliby jeździć do Czech, niż pracować w Polsce za godne pieniądze, jeśli byłaby taka możliwość? - pyta rekruter z czeskiej agencji pracy dla Polaków
osiemgwiazd odpowiada men24a
Marok jak miliony Polaków opił się taniego piwa i naoglądał tłustych, starych, partyjnych propagandzistek w parytyjnej teleszczujni i bredzi. Co innego mu innego zostało? Przecież on i ta cała Złajdaczona Wszawica to nepoci, złodzieje i moralni bankruci.
incitatus
Dlatego ja od zarabiam w czeskiej Pradze ;)
eglantyna
Wy macie jakąś fiksację na punkcie dolara. Czego jeszcze nie wiecie, złoty w tym roku stracił 1/4 wartości do kwachy zambijskiej i do mołdawskiego lei, a do kwanzy z Angoli blisko 50%.
PiS i Glapa Klapiński pokazują, jak ustawić się w drodze do prosperity w kolejce za trzecim światem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki