REKLAMA

Czerwiński: Wkrótce porozumienie ws. zakupu przez Tauron aktywów kopalni Brzeszcze

2015-10-14 12:42
publikacja
2015-10-14 12:42

Minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński spodziewa się, że wkrótce zostanie podpisane porozumienie dotyczące zakupu przez Tauron części aktywów kopalni Brzeszcze. Mamy interesy zarówno Tauronu, jak i Brzeszcz, żeby się porozumieć" - ocenił w środę w Krakowie minister.

fot. Marek WIśniewski / / Puls Biznesu

"Z moich informacji wynika, że) to porozumienie jest blisko - powiedział dziennikarzom Czerwiński.

Pytany, czy do podpisania porozumienia dojdzie przed wyborami odparł, że będzie ono zawarte lada dzień, ale finalizowanie zawartych w nim zapisów potrwa być może jeszcze parę tygodni. Mówimy np. o dokapitalizowaniu i przekazaniu pewnych akcji pod zarząd Tauronu - zaznaczył szef resortu skarbu.

Nasz plan ministerialny dokapitalizowania Tauronu wychodzi naprzeciw oczekiwaniu obu stron, by móc stworzyć takie warunki, że rozwiązanie tego problemu, do tej pory bardzo trudnego, przyjdzie szybko - dodał minister.

W zeszłym tygodniu Tauron, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR), ZEW Niedzica i FTF Columbus poinformowały o rozwiązaniu porozumienia dotyczące zakupu części aktywów kopalni Brzeszcze. Oznacza to, że w przetargu ogłoszonym przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK) koncern będzie negocjował kupno zakładu samodzielnie, poprzez spółkę celową RSG.

Według komunikatu ostatecznie jedynym wspólnikiem RSG pozostanie Tauron. Wcześniejsze porozumienia z pozostałymi stronami - dotyczące ustalenia podstawowych warunków nabycia części kopalni oraz wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę celową - zostały rozwiązane.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej (KW) - wydzielony z niej i przejęty przez SRK. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW).

W maju Tauron Polska Energia podpisał list intencyjny w sprawie ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze. W sierpniu spółka określiła warunki brzegowe transakcji, wśród których było m.in. ogłoszenie przetargu. Po jego ogłoszeniu wstępne oferty złożyły: RSG, Węglokoks Kraj i należąca do Sołowowa FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus wycofały się.

Pod koniec września SRK, informując o przedłużeniu negocjacji, oceniła, że trudno uznać ofertę RSG za "respektującą interes Skarbu Państwa", ale - jak zaznaczyła - rozmowy z tym podmiotem będą kontynuowane w trosce o los górników z Brzeszcz i ich rodzin. Na początku miesiąca SRK poinformowała o przerwaniu negocjacji, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji.

Następnie nowy już zarząd Tauron Polska Energia potwierdził zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze i zadeklarował chęć powrotu do rozmów ze SRK. Taka sama deklaracja padła wówczas ze strony SRK. Negocjacje zostały wznowione w środę.

Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej. Zgodnie ze strategią korporacyjną grupy - w najbliższych latach powinien zwiększyć się udział własnego paliwa w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Obecnie do Tauronu należą dwie kopalnie: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie, które dostarczają ponad 40 proc. potrzebnego spółce paliwa. (PAP)

rgr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~gruby1980
"Z moich informacji wynika" Czerwiński !!! ty łamiesz prawo, działasz niezgodnie z kodeksem spółek handlowych ! popełniasz rękami Kruelli przestępstwa formalne i materialne oraz przestępstwa menedżerskie, dziś CBA u prezesa GPW za miesiąc u ciebie i Kurelli!
~żart
Przestańcie owijać w "bawelnę" (Minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński).
Nie na darmo min.Markowski, z tym się męczył.
Gdzie Polak "nie może", tam Niemca "pośle" (Gdzie diabeł nie może,tam babę pośle).
~hę
Ile akcji ostatnich polskich spółek zmarnujecie jeszcze na swoją kampanię wyborczą skunksy z PO?
~Rudy
Wkrótce degeneraci, skorumpowani, nieudolni, szkodnicy, złodziej i obrzydliwie zakłamani politycy PO-PSL wspierani przez komunistycznych degeneratów i ubeckie dynastie zostaną odspawani od koryta a potem rozliczeni. Zanurzeni po uszy w śmierdzącym szambie cuchną
strachem przed narodem.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki