REKLAMA

Czerwiński: W poniedziałek oddanie do użytku gazoportu w Świnoujściu

2015-10-11 14:05
publikacja
2015-10-11 14:05

W poniedziałek nastąpi oddanie do użytku gazoportu w Świnoujściu - poinformował w niedzielę podczas konwencji wyborczej PO w Krakowie minister skarbu Andrzej Czerwiński. To inwestycja niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski" - mówił.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu
"W 100 proc. nasz kraj będzie niezależny od jednego dostawcy ze Wschodu. Nie dlatego, że tego skroplonego gazu będziemy mieć aż tak wiele, ale dlatego, że gazoport jest elementem szeroko zakrojonych inwestycji, w tym połączeń transgranicznych z Niemcami, Słowacją, Czechami i Ukrainą oraz wybudowania systemu magazynów gazu, w których możemy przechować prawie 3 mld m sześciennych (gazu - PAP)" - podkreślił minister.

Szef resortu skarbu powiedział w niedzielę PAP, że "budowa zakończona jest w 100 procentach, wszystkie tzw. elementy krytyczne są wykonane i sprawdzone przez nadzorującego inżyniera katarskiego". "Teraz prowadzony będzie rozruch, który potrwa około pięciu miesięcy - dodał.

Pierwszy tankowiec z gazem - jak poinformował minister - ma - przypłynąć do Świnoujścia na przełomie listopada i grudnia, kolejny w końcu lutego.

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu - do 7,5 mld m sześć. rocznie.

8 kwietnia br. Polskie LNG i firma Tractebel Engineering zawarły umowę na opracowanie studium wykonalności na rozbudowę terminala. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo - Wschodniej i jedną z największych na całym kontynencie. W Europie działa 22 terminali LNG. (PAP)

wos/ drag/mok/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (53)

dodaj komentarz
~BolszewiaiNsDaPIS
Ale rozwscieczyl PISDECJE ten artykul . Takiego plucia nie wywolal nawet artykul w NEWSWEEku !!
~MacGawer
Jakie oddanie do użytku? Przecież w tej chwili można mówić co najwyżej o odpowiedniku zawieszenia wiechy na budowanym domu. Każdy kto zna ten obyczaj wie, że pomimo tego "święta" budowlańców czeka jeszcze huk roboty zanim ktokolwiek w tym domu zamieszka.
~Grzechu_comeback
KŁAMSTWO! KŁAMSTWO! KŁAMSTWO!!! To oddanie gazoportu, jak słusznie zauważył Internet, wygląda tak samo jak objęcie nadzorem gospodarskim bloku Alternatywy 4 przez Gospodarza Anioła, który z całym dobytkiem i Miećką POdjechali pod...... rozgrzebaną budowę, choć dostali już przekierowanie do mieszkania. Lub przykład KŁAMSTWO! KŁAMSTWO! KŁAMSTWO!!! To oddanie gazoportu, jak słusznie zauważył Internet, wygląda tak samo jak objęcie nadzorem gospodarskim bloku Alternatywy 4 przez Gospodarza Anioła, który z całym dobytkiem i Miećką POdjechali pod...... rozgrzebaną budowę, choć dostali już przekierowanie do mieszkania. Lub przykład tego samego zwierciadła rzeczywistości, to przekazanie mieszkania panu Cichockiemu, który MEDIALNIE wymusił działanie administracji... Jakiś gazowiec POdpłynie POd gazoport......w II POŁOWIE roku!!!!! Czyli równie dobrze 31.12.2016!!!! Czy to będzie chwila, gdy gaz popłynie do odbiorców??? NIE NIE NIE NIE!!!!!
Tak wygląda rzeczywistość serwowana Polakom przez MAFIĘ!!! Leming łyknie WSIo!
~Grzechu_comeback
Lemingi, to dla was, TEN SAM człowiek, a jak inna wersja? Dziwne? Nie całkiem naturalne w waszej ulubionej organizacji....

http://glowny-mechanik.pl/kolejna-zmiana-daty-gazoport-bedzie-gotowy-dopiero-w-ii-polowie-2016-roku/
~rochel57
To wszystko jedno wielkie propagandowe przedwyborcze PO-wskie oszustwo

http://wpolityce.pl/gospodarka/268111-otwarcie-gazoportu-w-swinoujsciu-najwczesniej-bedzie-mogl-zostac-uruchomiony-w-ii-kwartale-2016-roku
~PISia_gospodarka
gazoport i gaz 2-3 razy droższy od rosyjskiego "załatwił" Prezes ze swoja PISią sektą skutek tego bedzie taki że niemieckie zakłady np.chemiczne bedą mieć dostęp przez Nordstream do taniego rosyjskiego gazu i w związku z tym znacznie niższe koszty wykańczając w ten sposób polskie przedsiębiorstwa taki będzie gazoport i gaz 2-3 razy droższy od rosyjskiego "załatwił" Prezes ze swoja PISią sektą skutek tego bedzie taki że niemieckie zakłady np.chemiczne bedą mieć dostęp przez Nordstream do taniego rosyjskiego gazu i w związku z tym znacznie niższe koszty wykańczając w ten sposób polskie przedsiębiorstwa taki będzie koniec PISich nierządów ciekawe co na to polscy użytkownicy gazu jak dostaną znacznie wyższe rachunki niebawem
~miro odpowiada ~PISia_gospodarka
za ruski gaz płacimy najdrożej w europie wiec nie pluj jadem za 2, 40 plus VAT
~Grzechu_comeback odpowiada ~PISia_gospodarka
taaaa...... a KTO załatwił Nordsteram i Port w Świnoujściu/Szczecinie???? No, oczywiste, że też PIS! Przecież nie ma już, niemieckie, polskie, jest TYLKO EUROKOŁCHOZ, zgodnie z rozkazem, którego realizuje POtomek Wermachtu.... a skoro EUROKOŁCHOZ, to wszystko wspólne, jak za Kraju Rad! Zapomniało się, że Nord "załatwił" taaaa...... a KTO załatwił Nordsteram i Port w Świnoujściu/Szczecinie???? No, oczywiste, że też PIS! Przecież nie ma już, niemieckie, polskie, jest TYLKO EUROKOŁCHOZ, zgodnie z rozkazem, którego realizuje POtomek Wermachtu.... a skoro EUROKOŁCHOZ, to wszystko wspólne, jak za Kraju Rad! Zapomniało się, że Nord "załatwił" nie tylko Polskę, ale również inne państwa z EUROKOŁCHOZU. To się nazywa dywersyfikacja źródeł energii... koncepcja bardzo obca mafii pseudoobywatelsko pseudoludowej, przynajmniej do czasu, gdy emocje w Polsce zmusiły do urealniania polityki klęczenia przed Putinem. Gdyby dywersyfikacja nie była istotna, to mafia nie realizowała tej inwestycji, tak nie realizuje wszelkich obietnic mających strategiczne znaczenie dla Polski, przykład? via carpathia!!!
~bari
Klucze od Muzeum Katyńskiego już dwa mies. temu Kopaczka odebrała przy świetle kamer, a Muzeum zamknięte i tak samo z gazoportem, kolejna wioska potiomkinowska.
~As
Muzeum Katyńskie jest otwarteZ sprawdziłem to nie kłam.

Powiązane: Terminal LNG w Świnoujściu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki