Czechy: Sobotka chce od Wielkiej Brytanii działań ws. ataków na Czechów

Premier Czech Bohuslav Sobotka zaapelował w czwartek w rozmowie telefonicznej z szefową brytyjskiego rządu Theresy May o podjęcie działań ws. przestępstw z nienawiści i ataków, których ofiarą padają Czesi i obywatele innych krajów UE w Wielkiej Brytanii.

Sobotka podkreślił, że władze Czech są zaniepokojone wzrostem liczby przestępstw z nienawiści w Zjednoczonym Królestwie - poinformowało w wydanym komunikacie biuro prasowe czeskiego rządu.

"Nienawiść i przemoc są wymierzone także w Czechów, którzy mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii. Niestety, jedna z napaści doprowadziła do śmierci obywatela naszego kraju" - przypomniał.

W ubiegłym tygodniu w Londynie pochodzący z Czech 31-letni mężczyzna zmarł po kłótni w pubie i napaści ze strony kilku młodych mężczyzn. Brytyjska policja aresztowała trzech sprawców, a jednemu z nich postawiła zarzut zabójstwa. Krótko po tragicznym zajściu czeskie ministerstwo spraw zagranicznych podkreśliło, że nie uważa napaści za motywowaną politycznie.

May wyraziła w czwartek żal z powodu śmierci Czecha - przekazało biuro prasowe rządu w Pradze.

Komendant główny czeskiej policji Tomasz Tuhy powiedział w radiu publicznym, że czescy funkcjonariusze mogą rozpocząć patrole w Wielkiej Brytanii, jeśli sytuacja mieszkających tam Czechów wyraźnie się pogorszy.

W sierpniu grupa brytyjskich nastolatków zaatakowała dwóch Polaków w Harlow na południowym wschodzie Anglii; jeden z napadniętych mężczyzn zmarł. W reakcji na tę i inne napaści na tle narodowościowym na polskich obywateli do W. Brytanii udali się szef MSZ Witold Waszczykowski i minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, a w Harlow ponad tydzień przebywało dwóch polskich policjantów.

Według oficjalnych danych czeskiego rządu w 2015 roku w Wielkiej Brytanii pracowało 37 tysięcy Czechów.

Odkąd w czerwcowym referendum Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem swego kraju z Unii Europejskiej, odnotowano wzrost motywowanych politycznie ataków na imigrantów z innych krajów UE - pisze agencja CzTK. Podkreśla, że zwolennicy Brexitu w przedreferendalnej kampanii sprzeciwiali się podejmowaniu pracy w Wielkiej Brytanii przez obywateli krajów Europy Środkowej i Wschodniej.(PAP)

akl/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil