REKLAMA

Cudzoziemcy mogą występować o nadanie PESEL do celów podatkowych

2021-06-01 10:27
publikacja
2021-06-01 10:27
Cudzoziemcy mogą występować o nadanie PESEL do celów podatkowych
Cudzoziemcy mogą występować o nadanie PESEL do celów podatkowych
fot. Michal Kosc / / FORUM

Od 1 czerwca cudzoziemcy mogą wystąpić o nadanie PESEL do celów podatkowych – poinformowało we wtorkowej informacji Ministerstwo Finansów.

1 czerwca 2021 r. weszła w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL.

„Nowe przepisy umożliwią urzędom skarbowym jednoznaczną identyfikację podatnika (pracownika). Pozwoli to na wygenerowanie i udostępnienie podatnikowi rocznego zeznania podatkowego w usłudze Twój e-PIT na podatki.gov.pl” – napisano w komunikacie MF.

Zdaniem resortu finansów, ta zmiana ułatwi podatnikom rozliczenie się z urzędem skarbowym. Będą mogli użyć PESEL do zalogowania się do usługi Twój e-PIT lub złożyć zeznanie podatkowe przy użyciu systemu e-Deklaracje. Dodatkowo – jak napisano - będą mogli oni skorzystać z ulg i odliczeń oraz otrzymać zwrotu nadpłaty podatku.

„Zmiany pozwalają płatnikom na wywiązanie się z obowiązku wskazywania identyfikatora podatkowego pracowników – cudzoziemców, którzy mogą dla celów podatkowych ubiegać się o nadanie numeru PESEL” – wskazało MF.

Tym samym, jak przypomniał resort finansów, płatnicy nie będą mogli już składać informacji z błędnymi identyfikatorami podatkowymi podatnika - w szczególności chodzi o posługiwanie się szeregiem tych samych cyfr, w tym jedynek i dziewiątek.

MF dodało, że podatnicy, których identyfikatorem jest PESEL, a którzy do dnia wejścia w życie przepisów posługiwali się NIP, mają 30 dni na zmianę NIP na PESEL. (PAP)

ms/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Imigranci w Polsce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki