REKLAMA

Credit Agricole: RPP obniży stopy proc. do 0

2021-01-04 11:12
publikacja
2021-01-04 11:12
FORUM

Polityka monetarna NBP w najbliższym czasie koncentrować się będzie na kanale kursowym, a bank centralny połączy interwencje walutowe z obniżką stopy referencyjnej do 0,0 proc. - ocenili w poniedziałkowym raporcie ekonomiści Credit Agricole. Ich zdaniem, NBP będzie chciał utrzymać w I kw. EUR/PLN powyżej 4,50.

"(...) Jeśli słowa A. Glapińskiego (zapowiedź interwencji FX i obniżek stóp - PAP) oraz interwencje NBP zrealizowane w ostatnich dniach 2020 r. były motywowane chęcią poprawy wyniku finansowego NBP i zwiększenia wpłaty z zysku do budżetu w 2021 r., to najprawdopodobniej nie był to jedyny i zapewne nie najważniejszy powód tych wypowiedzi. Naszym zdaniem, należy je interpretować jako wysokie prawdopodobieństwo korekty polityki pieniężnej w I kw. br. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach celem polityki kursowej będzie ograniczenie presji na aprecjację kursu złotego" - napisano w raporcie.

"Uważamy, że możliwe są kolejne interwencje walutowe mające na celu utrzymać kurs EURPLN powyżej poziomu 4,50 w I kw. br. Oznacza to zmianę w sposobie prowadzenia polityki monetarnej, która w najbliższym czasie koncentrować się będzie w większym stopniu na kanale kursu walutowego. (...) Przesunięcie akcentów w polityce monetarnej w kierunku kanału kursowego oznacza również, że złagodzenie polityki pieniężnej z wykorzystaniem narzędzi niekonwencjonalnych, takich jak zwiększony skup obligacji lub program tanich pożyczek dla banków i (pośrednio) dla firm jest mało prawdopodobne" - dodano.

Według ekspertów Credit Agricole, prezes NBP ma wystarczające poparcie wśród członków RPP, niezbędne dla przeforsowania wniosku o obniżkę stóp procentowych. W konsekwencji ekonomiści oczekują, że RPP obniży stopy procentowe do poziomu 0,0 proc. w I kw. - prawdopodobnie już na styczniowym posiedzeniu - i utrzyma je na tym poziomie przez dłuższy czas.

"Prognozujemy, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej rozpocznie się w listopadzie 2022 r. (bez zmian w porównaniu do naszej poprzedniej prognozy). Jednocześnie oczekujemy, że NBP będzie w I kw. br. utrzymywał kurs EUR/PLN powyżej poziomu 4,50, a w II kw. kurs EURPLN powróci do łagodnego trendu spadkowego" - dodano.

Według Credit Agricole, po cięciu stóp do zera interwencje walutowe nie będą sterylizowane (dodatkowa płynność będąca efektem interwencji nie będzie, tak jak dotychczas, absorbowana w ramach operacji otwartego rynku), co zwiększy skuteczność interwencji.

W ubiegły wtorek prezes NBP Adam Glapiński, w zapowiedzi wywiadu dla Obserwatora Finansowego, stwierdził, że choć obecny poziom stóp procentowych jest właściwy, to w pierwszym kwartale możliwe jest dalsze ich obniżenie.

30 grudnia, w kolejnej zapowiedzi wywiadu, Glapiński powiedział, że narastająca presja na aprecjację złotego jest bardzo niepokojąca, szkodliwa z punktu widzenia odbicia PKB i tworzy przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego.

Pierwszą w końcówce roku interwencję walutową - w kierunku osłabienia złotego - NBP przeprowadził 18 grudnia - dowiedział się wówczas nieoficjalnie PAP Biznes w źródłach zbliżonych do banku centralnego. Fakt interwencji potwierdzili członkowie RPP, m.in. E. Łon i R. Sura.

Uczestnicy rynku spekulują, że od 18 grudnia NBP kilkukrotnie wkroczył ponownie na rynek, również w celu osłabienia PLN.

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Ankietowani przez PAP Biznes pod koniec listopada ekonomiści zgodnie oczekiwali, że RPP utrzyma stopy proc. na niezmienionym poziomie do czerwca 2022 r., a ponad połowa z ankietowanych widzi stabilne stopy także do końca 2022 r. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
aleks__
Tutaj gra jest bardzo prosta. Dążenie do wysokiej inflacji co ma na celu zdewaluowanie olbrzymiego zadłużenia.

Zerowe stopy + podwyżki podatków + duże transfery socjalne = wysoka inflacja.

Przy okazji zdewaluują również oszczędności wielu milionów Polaków.

Idzie inflacja dwucyfrowa. Trzymanie
Tutaj gra jest bardzo prosta. Dążenie do wysokiej inflacji co ma na celu zdewaluowanie olbrzymiego zadłużenia.

Zerowe stopy + podwyżki podatków + duże transfery socjalne = wysoka inflacja.

Przy okazji zdewaluują również oszczędności wielu milionów Polaków.

Idzie inflacja dwucyfrowa. Trzymanie w tej chwili papierków z napisem PLN jest mało roztropne.


NBP ma stać na staży wartości pieniądza ale robi dokładnie coś odwrotnego.
demeryt_69
Legendy miejskie wiecznie żywe :)
demeryt_69
Czy w skład RPP wchodzi jest choć jeden Słowianin?
chlopek_roztropek
Modlom sie to słowianie.
demeryt_69 odpowiada chlopek_roztropek
Widziałeś modlitwy hasydów?
pawelnowik
Wszyscy tylko płaczą bo nie będę mieli korzyści z oszczędności zawsze można inwestować w co innego nikt oczywiście nie wspomniał o tych co mają kredyty w pl dla nich to korzyść i to nie mała a przy tym możliwy kredyt na niższy oprocentowaniu dla wielu.
dlaczego_nie
Jak frank byl po 2 złote to tez wszyscy myśleli ze jest korzyść.....
itso_media_to_kibel
przy okazji powinien następować wzrost podatku od dochodów kapitałowych
chlopek_roztropek
Przykościelne komuchy = nędza narodu.
jes
Dzięki pisowi zostaliśmy Ukrainą Europy. A to dopiero początek bo Nieinternowany dąży do Białorusi.

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki