Byłaby to już trzecia spółka austriacka, która się związała z parkietem warszawskim albo jest tego bliska. Już z dużym powodzeniem jest notowany Bank Austria Creditanstalt AG, którego walory od debiutu 14 październiku zeszłego roku zdrożały o ponad 50%, a kolejnym kandydatem jest Reiffeisen, planujący wejść na GPW w przyszłym roku.
Wolfgang Reithofer, prezes zarządu Wienerbergera, uznaje wszelkie spekulacje co do wejścia na giełdę warszawską za przedwczesne, tłumacząc, iż na razie spółka skupia się na notowaniach na giełdzie w Wiedniu.
Ewentualne wejście Wienerbergera odbyłoby się w systemie równoległego notowania na giełdach w Wiedniu i w Warszawie (duolisting). Austriacki potentat jest notowany na Wienerboerse od 1991 roku, a w ciągu ostatniego roku jej papiery zdrożały 87%, przy kapitalizacji ok. 2 mld euro. Spółka zajmuje się produkcją materiałów budowlanych, w tym cegieł, kostki brukowej, dachówek i rur. W jej skład wchodzi 218 zakładów produkcyjnych w 23 krajach. W Polsce działalności prowadzi od 1995 r., gdzie właścicielem jest kilkunastu zakładów, a w tym roku uzgodniła zakup cegielni w Kupnie, Nowym Sączu i Osieku. Roczna sprzedaż grupy wynosi 2 mld euro. W tym roku spółka zaplanowała inwestycje o wartości 43 mln zł euro głównie w Polsce i Czechach.
Najszybciej z zagranicznych spółek możemy się spodziewać amerykańskiego koncernu farmaceutycznego IVAX, który wyda swoje akcje za papiery Polfy Kutno.
PK































































