REKLAMA

Co studiować w Poznaniu? Z tym wykształceniem można zarobić najwięcej. Przyszłościowe kierunki studiów 2023

Paweł Łaniewski2021-09-23 06:00, akt.2022-08-27 10:26Redaktor
publikacja
2021-09-23 06:00
aktualizacja
2022-08-27 10:26

Poznań należy do grona największych ośrodków gospodarczych i akademickich w kraju. Dzięki temu przyciąga wielu studentów oraz kandydatów zainteresowanych uzyskaniem ciekawego zatrudnienia. Jakie kierunki studiów cieszą się największą popularnością, a które pozwalają na znalezienie wymarzonej pracy?

Co studiować w Poznaniu? Z tym wykształceniem można zarobić najwięcej. Przyszłościowe kierunki studiów 2023
Co studiować w Poznaniu? Z tym wykształceniem można zarobić najwięcej. Przyszłościowe kierunki studiów 2023
fot. Gowork.pl / / Gowork.pl

Poznań liderem akademickości

Uczelnie wyższe to nie tylko kuźnie kadr dla gospodarki, ale również instytucje zmieniające oblicze miast i wpływające na ich rozwój. Jak wskazuje raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Akademickość polskich miast" niekwestionowanym liderem pod tym względem jest oczywiście Warszawa. Studiuje tam 235,5 tysiąca spośród 1,3 mln wszystkich polskich studentów. Pod tym względem stolica wypada znakomicie nie tylko na tle kraju i regionu, ale również całej Europy. Warto jednak podkreślić, że to właśnie Poznań jest liderem, biorąc pod uwagę liczbę studentów w odniesieniu do ogółu mieszkańców. W stolicy Wielkopolski studiuje 119 tys. studentów, wobec czego na 1000 mieszkańców przypada aż 221 żaków. To zdecydowanie więcej niż w Warszawie (133) oraz blisko siedmiokrotnie więcej w odniesieniu do średniej dla całego kraju. W Poznaniu studiuje niemal co dziesiąty polski student.

Poznań zajmuje również trzecie miejsce pod względem liczby aktywnych uczelni – jest ich 23, tym samym stolicę Wielkopolski wyprzedza jedynie Wrocław (25) oraz Warszawa (63). Z pewnością jednym z walorów metropolii jest praca w Poznaniu, która kusi wyjątkowo dobrymi zarobkami i warunkami. Według danych Urzędu Statystycznego w Poznaniu średnie wynagrodzenie w Wielkopolsce w maju 2022 roku wyniosło 5 887,41 zł. Ukończenie jednego z prestiżowych kierunków pozwala jednak na otrzymanie zdecydowanie wyższej wypłaty już na starcie zawodowej kariery.

Gdzie podjąć studia? Poznań w rankingach

Jak widać, studenci chcący podjąć studia w Poznaniu mają bardzo szeroki wybór. Jak radzą sobie poznańskie uczelnie w rankingach?

Najwyżej notowana szkoła wyższa ze stolicy Wielkopolski to Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Rankingu Uczelni Akademicki Perspektywy 2022 zajął 4. miejsce ex aequo z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie. Poznańska uczelnia awansowała na tę pozycję w 2021 roku. Łącznie udało jej się uzbierać 80,9 punktów.

16. miejsce w rankingu Perspektywy zajął natomiast Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Na 23. pozycji znalazła się Politechnika Poznańska, 26. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, a na 28. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Oprócz tego na miejscach 71-80 uplasowała się Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu.

Oczywiście podjęcie studiów w Poznaniu jest możliwe nie tylko w uczelniach publicznych. Bogatą ofertę mają szkoły prywatne, które są również doceniane w ogólnokrajowych zestawieniach. W rankingu Perspektywy na 16. pozycji znalazła się Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, 28. miejsce zajęła Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu, a 38. Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.

Na co mogą liczyć absolwenci poznańskich uczelni?

Co ważne: istotnym aspektem punktacji w rankingu Perspektywy jest pozycja absolwentów na rynku pracy. Autorzy pod uwagę biorą wyniki ogólnopolskiego badania Ekonomiczne Losy Absolwentów przeprowadzanego przez MNiSW z wykorzystaniem danych ZUS. Pozwala to ocenić zarobki osiągane przez absolwentów w odniesieniu do zarobków osiąganych w zamieszkiwanym przez nich powiecie oraz łatwość, z jaką udaje im się odpowiadać na wymagania stawiane przez oferty pracy.

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów umożliwia zaobserwowanie, jakie kierunki studiów gwarantują najłatwiejsze znalezienie zatrudnienia i uzyskanie jak najbardziej satysfakcjonujących warunków współpracy. Pod uwagę jest przy tym brane wynagrodzenie absolwenta ze wszystkich źródeł w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu.

Okazuje się, że w przypadku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w gronie absolwentów z rocznika 2019 na najlepsze warunki zatrudnienia liczyć mogą absolwenci kierunku Informatyka na wydziale Matematyki i Informatyki, którzy zdecydowali się na studiowanie w trybie niestacjonarnym. W ich przypadku pensja wynosiła 8665,15 zł, czyli ponad dwa razy więcej niż średnia dla ich miejsca zamieszkania. Na drugim miejscu znalazły się studia filologiczne o specjalizacji filologia koreańska. Absolwent w pierwszym roku pracy mógł liczyć na wypłatę w wysokości 7188,59 zł. W takim przypadku wysoką pensję może przynieść chociażby stanowisko przedstawiciela handlowego czy specjalisty obsługi klienta. Podium zamyka natomiast teologia, która pozwoliła zarobić absolwentom 4434,42 zł na początku kariery zawodowej. Tuż za nią znalazł się natomiast kierunek Analiza i Przetwarzanie danych (4563,52 zł).

fot. Gowork.pl / Gowork.pl

Kierunki medyczne równie przyszłościowe

Także osoby opuszczające poznańską uczelnię medyczną mogą liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki i doskonałe perspektywy zawodowe. Co ciekawe: choć kierunek lekarski tradycyjnie wiąże się z najwyższym prestiżem i największym zainteresowaniem kandydatów, to wcale nie on gwarantuje najwyższe wynagrodzenie, przynajmniej w pierwszym okresie po ukończeniu studiów.

  • 7774,86 zł pensji otrzymywali absolwenci studiów II stopnia na kierunku położnictwo realizowanym w trybie niestacjonarnym.
  • 7463,98 zł otrzymywali absolwenci kierunku pielęgniarstwo na studiach II stopnia w trybie niestacjonarnym.
  • 6386,50 zł otrzymywali absolwenci studiów II stopnia na kierunku pielęgniarstwo realizowanym w trybie stacjonarnym.
  • 6271,11 zł wynagrodzenia otrzymywali absolwenci położnictwa II stopnia realizowanym w trybie stacjonarnym.

Jak widać, dobrym wyjściem może być połączenie życia zawodowego z edukacją. W wielu przypadkach okazuje się, że absolwenci, którzy decydują się na realizację studiów II stopnia w trybie niestacjonarnym mogą liczyć na zdecydowanie wyższe wynagrodzenie. Szybciej zdobywają także bezcenne doświadczenie zawodowe, co jest doceniane przez pracodawców.

fot. Gowork.pl / Gowork.pl

Zarobki po Politechnice Poznańskiej: ile zarobi junior?

Nie da się ukryć: najatrakcyjniejsze oferty pracy w Poznaniu i innych dużych metropoliach pochodzą z intensywnie rozwijającego się rynku IT. Wielu absolwentów szkół wyższych o profilu technicznym w związku z tym decyduje się na rozpoczęcie kariery w tej branży np. na stanowisku programisty lub testera. Na jakie zarobki w rzeczywistości mogą liczyć?

  • Absolwenci studiów niestacjonarnych na kierunku Informatyka na wydziale Informatyki zarabiali 7622,12 zł, a więc blisko 1,5-krotność średniej pensji w swojej okolicy. 
  • Na lepsze warunki finansowe mogli liczyć absolwenci studiów stacjonarnych na kierunku Automatyka i robotyka na Wydziale Elektrycznym. Pensja to 7961,62 zł. 
  • Na trzeciej pozycji uplasowali się absolwenci studiów Elektronika i telekomunikacja realizowanych w trybie niestacjonarnym na Wydziale Elektroniki i Telekomunikacji. Pensja w pierwszym roku kariery zawodowej to w ich przypadku 6746,19 zł. 
  • Na zarobki przekraczające znacznie średnią liczyć mogą również absolwenci niestacjonarnej automatyki i robotyki oraz informatyki – po uzyskaniu dyplomu inżyniera średnie zarobki to odpowiednio 6706,70 zł oraz 6560,84 zł.
fot. Gowork.pl / Gowork.pl

Oczywiście w branży IT w bardzo dynamicznym tempie rosną nie tylko wynagrodzenia, na jakie mogą liczyć absolwenci, ale również warunki pracy i benefity oferowane przez pracodawców. Jednym z podstawowych z nich, który stał się już zasadniczym standardem w tym segmencie rynku, jest praca zdalna. Jak wynika z raportu Devire „Market Insights Branża IT 2021/22”, obowiązki w ten sposób realizuje już 54% specjalistów IT. Jest to także drugi – po wynagrodzeniu – czynnik brany pod uwagę w przypadku zmiany miejsca pracy. Rekrutacja do jednej z poznańskich firm wcale nie musi wiązać się wobec tego z koniecznością przeprowadzki do stolicy Wielkopolski.

Wyjątkowe wsparcie dla sektora IT

Absolwenci technicznych kierunków studiów na poznańskich uczelniach nie będą mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia także dzięki dużemu zaangażowaniu władz samorządowych w przyciąganie inwestorów chcących rozwijać w stolicy Wielkopolski swoje biznesy. Opracowany wspólnie z ManpowerGroup raport "Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu" wskazuje, że aż 87% pracodawców z sektora IT planuje w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie. Kierunki techniczne IT/ICT, na których kształci się ponad 12 tysięcy studentów w ramach 7 różnych uczelni, mogą być natomiast znakomitym źródłem pozyskiwania kandydatów. Skala zarobków, jakie można uzyskać, jest przy tym bardzo szeroka – widełki wynoszą od 4,5 tys. zł w przypadku stanowiska junior testera manualnego aż do 19 tys. zł, na które może liczyć Senior Java Developer. Segment IT to jednak zdecydowanie więcej stanowisk: niezbędni okażą się m.in. księgowi, przedstawiciele handlowi, rekruterzy i inni specjaliści HR.

Poznań – między innymi dzięki wsparciu dla nowych technologii, jest również doceniany przez wiele opiniotwórczych ośrodków. W 2020 roku miasto otrzymało tytuł Lidera dobrych praktyk w kategorii praca w rankingu Perły Samorządu "Dziennika Gazety Prawnej". Stolica Wielkopolski zwyciężyła również w konkursie Smart City w kategorii miast liczących powyżej 500 tys. mieszkańców. W kwietniu 2021 roku podczas konferencji CEE Business Services Summit&Awards Poznań zwyciężył natomiast w kategorii najdynamiczniej rozwijającego się miasta w Polsce.

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
wibor3m
Korekta jest już w IT w USA. Recesja zabije kariery wielu ludzi zarabiających 20k w tym kraju, bądźcie gotowi.
daniel_1
Co potrafi taki wykształcony po studiach?
Kombinować, chlać, słuchać muzyki, jeździć na hulajnodze, i wiele innych ma umiejętności.
daniel_1
PS
Na studiach konkurował (jak ambitny był) a w pracy trzeba współpracować.
hahhahahh
keaman
Kolejny nieoznaczony artykuł sponsorowany pod SEO. Takiego spamu jak w Google Polska to nie ma chyba nigdzie.
demeryt_69
Najlepiej to co żona Giertycha, pomysłodawcy założenia WszyPolaków oraz jednego z grabarzy banku WBR :

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Giertych-wymuszal-dobra-ocene-dla-zony-1430407.html

nanader1
Jeśli nałożyć logikę rynku na zainteresowania, mogą być tematy wspólne. Z życiowego doświadczenia polecam. Jeśli jest się w czymś dobrym, bo się lubi to robić, i do tego jest konkretne zapotrzebowanie na rynku, człowiek się wykarmi i żyje ze spokojną głową.
hfjdj
Oczywiście że tak, znajdź mi w Polsce dobrego szewca. Większość to paproki jakieś. Znajdziesz ale ceny wysokie. Mam obuwie markowe C&J i wymiana podeszwy w PL mi się nie opłacała. Odesłałem do fabryki na refurbishment. Do fabryki w UK, bo tyle mi powiedział szewc że za tyle robią buty w UK. A teraz znajdź w PL kogoś kto uszyje Oczywiście że tak, znajdź mi w Polsce dobrego szewca. Większość to paproki jakieś. Znajdziesz ale ceny wysokie. Mam obuwie markowe C&J i wymiana podeszwy w PL mi się nie opłacała. Odesłałem do fabryki na refurbishment. Do fabryki w UK, bo tyle mi powiedział szewc że za tyle robią buty w UK. A teraz znajdź w PL kogoś kto uszyje ci ładną kórtkę na wymiar. To co jest to jakieś kurteczki w januszowych fasonach, człwiek wygląda w tym jak w worze, skórka z jagnięcia marnej jakości. Dobra kurtka skórzana kosztuje 4-10tys.zł, oczywiście z zagranicy, z UK, USA. Czy to taki wielki problem kurtkę skórzaną uszyć? Ile się tego trzeba uczyć? Co oni studiują jakieś bzdury a nie mogą kurtek skórzanych szyć? To takie trudne jest? Skroić kawałek skóry i potem zszyć?
dzika_biegunka
Ja studiowałem rolnictwo. Kierunek egzotyczny i nietypowy. Teraz jestem biurokratą w Poznaniu i osiągnąłem klęskę życiową. Nie polecam.
hfjdj
Albo się studiuje to co się lubi albo się nie studiuje i uczy robić biznes. W zależności od tego czego chcemy. Jak pieniędzy to tylko własny biznes. Żadne kierunki.
ravauw
Po co studiować co się lubi?
Lepeij studiować coś co daje godną prace i płacę, a to co się lubi można robić później w ciągu dnia....

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki