REKLAMA

Co składa się na cenę paliwa? 59% to podatki

2016-07-13 13:57
publikacja
2016-07-13 13:57

Z analizy Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) wynika, że aż 59% ceny Pb 95 stanowią podatki. Podobny procent państwo inkasuje od oleju napędowego.

Akcyza, opłata paliwowa, VAT - wszystkie te podatki znacząco podwyższają cenę litra benzyny na polskich stacjach paliwowych. Największą daniną na rzecz Skarbu Państwa jest akcyza, która stanowi 37% ceny Pb 95. Co istotne, akcyza zalicza się do podstawy VAT-owskiej, tak więc państwo, każe płacić Polakom podatek od podatku.

fot. / / POPiHN

Sama cena netto każdego litra benzyny to ledwie 39% kwoty, którą płaci się na polskich stacjach. 2% marży nalicza sobie sprzedawca. Resztę, a więc 59% stanowią wspomniane opłaty. Bardzo podobnie struktura ceny wygląda w przypadku oleju napędowego.

Sytuacja nieco lepiej wygląda na autogazie. Tam państwo zabiera "jedynie" 47%. "Łaskawość" fiskalną wykorzystują jednak sprzedawcy, którzy przy tankowaniu gazu średnio naliczają 13% marży.

W kontekście cen paliw warto przypomnieć analizę Marcina Lipki, analityka Cinkciarz.pl - Biorąc pod uwagę, że obecna różnica pomiędzy ceną Pb 95 w krajowym hurcie i na rynku ARA wynosi 60 gr za litr, to nawet gdyby benzyna na świecie była za darmo, to i tak płacilibyśmy ok. 3 zł za litr - pisał w grudniu Lipka.

Adam Torchała

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~Martin
Analiza pana Lipki to Lipa, akcyza za w 2014 wynosiła 1,57 za dm sześcienny (1565 metr), od stycznia 2015, 1,54 za dm. Natomiast stosowanie takiej akcyzy, kiedy paliwo byłoby za free, jest prawnie niemożliwe. Podobne analizy można by stosować do powietrza, wody i wytwarzanych gazów cieplarnianych (bąków, beknięć oraz Analiza pana Lipki to Lipa, akcyza za w 2014 wynosiła 1,57 za dm sześcienny (1565 metr), od stycznia 2015, 1,54 za dm. Natomiast stosowanie takiej akcyzy, kiedy paliwo byłoby za free, jest prawnie niemożliwe. Podobne analizy można by stosować do powietrza, wody i wytwarzanych gazów cieplarnianych (bąków, beknięć oraz oddychania)
~tanja
Od kiedy mamy w Polsce VAT 19%?
~fgd
to jest cześć skłdowa ze 100%, tutaj
~obserwator
Według cen rynkowych, baryłka ropy - 160L = 48$. 1$=4 zł, baryłka ropy = 192zł, 1L=1,2zł. Rafinacja ropy w celu uzyskania benzyny czy oleju napędowego to generalnie destylacja. Cena benzyny ok. 4,50 zł
~marcin
taki rzad wybraliscie to tak macie. kiedy ludzie zrozumieja ze po-pis to jest jedna zlodziejska banda i nie wazne ktora partia bedzie rzadzila to i tak bedzie tak samo :-))
~dobrazmiana
Dlaczego ten artykul zawiera nieprawdziwe dane
Dlaczego nie napisano, ze mafia polityczna, bandyci których niby wybrał suweren, ogromny haracz bierze od rafinerii. W tych 40% jest mnóstwo podatku
W paliwie wlewanym do banku bardzo mało jest marży sprzedawcy i zysku rafinerii
~kris
Oczywiście od marży sprzedawcy równiez pobierany jest podatek. Więc jakby zrobić porządną analizę to okaże się że 90% to podatki.
~Człowiek
Ropa kupowana poprze spółkę na CYPRZE -czyja ona jest i ile kto z niej ma????
~Darko
W rumunii obnizyli podatki z sukcesem. Madry polityk wie ze podatki daja kase do jakiegos procentu. Pozniej im wyzszy podatek tym bardziej ludzie szukaja innych zamiennikow. Mnie ojciec uczyl ze lepiej brac mala lyzka i dlugo niz odrazu wiadrami. Na miejscu politykow obnizylbym vat na 20% i przedewszystkim polskie firmy mialyby pierwszenstwo W rumunii obnizyli podatki z sukcesem. Madry polityk wie ze podatki daja kase do jakiegos procentu. Pozniej im wyzszy podatek tym bardziej ludzie szukaja innych zamiennikow. Mnie ojciec uczyl ze lepiej brac mala lyzka i dlugo niz odrazu wiadrami. Na miejscu politykow obnizylbym vat na 20% i przedewszystkim polskie firmy mialyby pierwszenstwo oraz koniec przywilejow korporacji. Im czlowiekowi lepiej sie zyje, ma poczucie wiekszego bezppieczenstwa z regooy chce miec wiecej dzieci.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki