REKLAMA

Co siódmy sklep w Wielkiej Brytanii stoi pusty. Nie pomogło zniesienie lockdownu

2021-07-30 15:03
publikacja
2021-07-30 15:03
Co siódmy sklep w Wielkiej Brytanii stoi pusty. Nie pomogło zniesienie lockdownu
Co siódmy sklep w Wielkiej Brytanii stoi pusty. Nie pomogło zniesienie lockdownu
fot. Elizabeth Iris / / Shutterstock

Jeden na siedem lokali sklepowych w Wielkiej Brytanii stoi pusty, a liczba ta wzrosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy, nawet mimo zniesienia w kwietniu ograniczeń covidowych w handlu - wynika z opublikowanych w piątek danych.

W drugim kwartale tego roku odsetek zamkniętych lokali sklepowych przy głównych ulicach miast, w centrach handlowych i w parkach handlowych wyniósł 14,5 proc., podczas gdy w pierwszym kwartale było to 14,1 proc., a w drugim kwartale 2020 r. - 12,4 proc., podało Brytyjskie Konsorcjum Handlu Detalicznego (BRC). Jak dodało, odsetek ten rośnie nieprzerwanie od trzech lat.

Najbardziej ucierpiały centra handlowe, gdzie dużą część stanowią sklepy z sektora mody, a to on w szybkim stopniu przenosi handel do internetu. Tam odsetek pustych lokali wyniósł w drugim kwartale 19,4 proc., natomiast stosunkowo najlepiej wygląda sytuacja w parkach handlowych, gdzie puste jest 11,4 proc. lokali. Na głównych ulicach miast odsetek pustych sklepów jest taki sam jak dla całego handlu detalicznego - 14,5 proc.

"To nie jest zaskoczeniem, że liczba zamkniętych sklepów w Wielkiej Brytanii nadal rośnie, po tym jak przez ponad rok sklepy były na przemian zamykane w czasie lockdownu i ponownie otwierane" - powiedziała szefowa BRC Helen Dickinson. Ostrzegła, że ta liczba może jeszcze bardziej wzrosnąć, gdy skończyły się ulgi podatkowe pomagające firmom przetrwać pandemię.

Dane pokazują również wyraźne różnice między północą i południem kraju - najniższy odsetek pustych sklepów jest w Londynie (11,1 proc.), a następnie w południowo-wschodniej i wschodniej Anglii, a najwyższy w północno-wschodniej Anglii (20,6 proc.), Walii i północno-zachodniej Anglii.

Jak podało w połowie lipca BRC, w drugim kwartale tego roku - po otwarciu po lockdownie sklepów innych niż pierwszej potrzeby - nastąpił największy wzrost handlu detalicznego od 26 lat, ale zarazem najszybciej nadal wzrastał handel w internecie. Jednocześnie dane dotyczące liczby odwiedzin w centrach handlowych wskazują, że nadal są one poniżej poziomu sprzed pandemii.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
kenn
Plan niszczenia małego biznesu idzie do przodu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bha
Wszystko zależy od dochodów większości % ludzi im mają coraz bardziej minimalne tym przekłada się to na wiele dziedzin gospodarki handel, usługi, turystyka etc. To co się dzieje w wielu krajach nie jest winą tylko Pandemii od lat dominuje trend płacy minimalnej dla większości % zatrudnionych do tego dochodzi coraz bardziej Wszystko zależy od dochodów większości % ludzi im mają coraz bardziej minimalne tym przekłada się to na wiele dziedzin gospodarki handel, usługi, turystyka etc. To co się dzieje w wielu krajach nie jest winą tylko Pandemii od lat dominuje trend płacy minimalnej dla większości % zatrudnionych do tego dochodzi coraz bardziej niepewny elastyczny na full rynek pracy jak najtańszy się tylko da i uda i to już tak jest od lat!!!.
czarny_bambo
Dziwne gdyby mialo byc inaczej jesli od marca 2020 do wrzesnia 2021 rzad UK sponsoruje 80% wynagrodzen pracownikow ze wzgledu na pandemie. Tylko glupi otwieralby sklep i pracowal jak rzad sypie poeniedzmi za nic nierobienie.

kenn
To się nazywa "dochodem gwarantowanym", i jest forsowane przez różne rządy na całym świecie :P Na razie po cichu, żeby lud się nie spostrzegł
demeryt_69
Sklep stoi pusty? A powinien siedzieć?
samsza
Murzyni w RPA postawili na puste sklepy zanim to się stało trendem w Europie.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki