REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Chleb w Niemczech coraz droższy. Piekarze narzekają na rosnące koszty surowców i energii

2021-11-15 21:28
publikacja
2021-11-15 21:28
Chleb w Niemczech coraz droższy. Piekarze narzekają na rosnące koszty surowców i energii
Chleb w Niemczech coraz droższy. Piekarze narzekają na rosnące koszty surowców i energii
fot. YesPhotographers / / Shutterstock

O dramatycznej sytuacji finansowej branży piekarniczej w Szlezwiku-Holsztynie pisze w poniedziałek portal stacji telewizyjnej Norddeutscher Rundfunk (NDR). W rozmowie z dziennikarzami piekarze wskazują na trudną sytuację branży spowodowaną rosnącymi cenami surowców i energii, co sprawia, że pieczywo i ciasta drożeją. Rzemieślnicy obawiają się, że spowoduje to odpływ klientów do dużych sklepów.

Maren Andresen z Kilonii, mistrzyni cechu i współwłaścicielka sieci liczącej kilkadziesiąt piekarni na terenie Szlezwiku-Holsztyna, podkreśla, że „wyzwania dla branży piekarniczej rzadko były tak wielkie, jak obecnie”. „Ceny surowców i energii ogromnie wzrosły. Nie będziemy w stanie uniknąć podwyżek cen produktów, niektórych z nich nawet drastycznie” – dodaje.

Przykładowo, strucle i inne tradycyjne wypieki świąteczne już teraz są droższe o 5-10 proc. Związane jest to z rosnącymi kosztami transportu importowanych składników (migdały, nasiona chia, pestki dyni czy słonecznika). „Ceny niektórych składników wzrosły nawet dziesięciokrotnie, inne są prawie niedostępne” – podkreśla Andresen. Cena śmietany wzrosła o 60 proc. tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Ceny mąki skoczyły w górę o jedną czwartą, oleju rzepakowego – nawet o 70-80 proc.

Na wzrost cen w piekarnictwie duży wpływ mają rosnące koszty energii, potrzebnej do urządzeń piekarniczych. To, że ceny energii są problemem, przyznaje nawet Andreas Sesselberg, właściciel piekarni i cukierni w Ostholstein, wyposażonej w instalację fotowoltaiczną na dachu oraz system odzyskiwania energii.

Maren Andresen, która kontaktuje się z wieloma piekarzami w ramach gildii w Szlezwiku-Holsztynie, potwierdza też, że „wszyscy teraz są ostrożni, nie tylko z powodu koronawirusa”. Inwestycje są odkładane na dalszą przyszłość, ponieważ nie da się nic zaplanować długoterminowo ze względu na nieprzewidywalność kosztów. Celem wielu firm pozostaje przetrwanie – zachowanie dobrej kondycji ekonomicznej, a „przede wszystkim utrzymanie miejsc pracy” - opisuje NDR.

Właściciele rzemieślniczych piekarni obawiają się, jak konieczne podwyżki cen przyjmą klienci. Wskazują, że w przeciwieństwie do dużych zakładów przemysłowych, nie otrzymują dopłat EEG. „Nikt w tradycyjnym handlu piekarniczym nie może zrozumieć, dlaczego ta dopłata, która jest wykorzystywana do finansowania rozwoju energii odnawialnej, musi być płacona przez piekarzy, podczas gdy przemysł jest z niej wyłączony” – zauważa Andresen. „Piekarnie rzemieślnicze zużywają dużo energii elektrycznej, ale nie na tyle, aby uzyskać zniżki EEG, takie jak duże zakłady”.

To wyjaśnia też różnicę w cenach chleba: w dyskoncie 500 gram pieczywa kosztuje 0,99 euro, w piekarni może kosztować 3 euro - wyjaśniają piekarze i dodają, że „rękodzieło nie może być tanie”.

Marzena Szulc 

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (8)

dodaj komentarz
pozhoga
,,w dyskoncie 500 gram pieczywa"

Jeden gra pieczywa, a inny gra ,,dziennikarza" - u którego z kolei znajomość jęz. polskiego nie gra roli. I tak toczy się ta gra w nieuka zabierającego głos publicznie.
demeryt_69
Podobno Helga dobrze mówi po rosyjsku - to zapewne zdecydowało o zatrudnieniu jej w Gazpromie :)

marekpoznan
W DDRze pewnie uczyli ruskiego.
marekpoznan odpowiada 300_pala
To prawda, tylko że dr Jarozbaw nie ma takich wtyków u Putina jak Merkelowa.
xiven
kowidianie kibicują prześladowaniom tych co nie podjęli decyzji o szczepieniu ale chyba dopiero przy pustych półkach zdadzą sobie sprawę że to nie byli jacyś kosmici z tvnu tylko właśnie ich piekarz, kasjer, kurier...
demeryt_69
TVN nie zatrudnia kosmitów tylko samych 'górali' - taki klimat :)

300_pala odpowiada demeryt_69
Swój pozna swego

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki