REKLAMA

Ceny paliwa osiągnęły rekord w Niemczech. Wyjazdy po tańsze paliwo do Czech

2021-10-18 12:23
publikacja
2021-10-18 12:23
Ceny paliwa osiągnęły rekord w Niemczech. Wyjazdy po tańsze paliwo do Czech
Ceny paliwa osiągnęły rekord w Niemczech. Wyjazdy po tańsze paliwo do Czech
/ Reuters

Przez weekend można było zapłacić mniej nawet o 44 eurocentów za litr benzyny, jeśli pojechało się zatankować auto na czeskiej stacji benzynowej – informuje w poniedziałkowym wydaniu „Bild”. Ceny ropy i benzyny biją kolejne rekordy; politycy zastanawiają się, jak takiej sytuacji mogą przeciwdziałać.

Widać efekty najwyższej od 1993 r. inflacji - wszystko tej jesieni kosztuje więcej: żywność, prąd, gaz, paliwo do samochodu, budownictwo, usługi fryzjerskie. Według federalnego Urzędu Statystycznego ceny konsumpcyjne wzrosły o 4,1 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2020 r.

„Aby zatankować taniej swoje samochody, wielu Niemców wykorzystało weekend na wycieczkę do cenowego raju” – pisze „Bild” i podaje przykłady: podczas gdy w Dreźnie (Saksonia) litr benzyny Super kosztował w niedzielę rano 1,779 euro, to w oddalonym o ok. 40 km czeskim Chlumcu jedynie 1,34 euro. Różnica wynosiła 43,9 eurocenta za litr, co przy zatankowaniu całego zbiornika paliwa w samochodzie mogło dać oszczędności nawet rzędu 20-30 euro.

Ceny ropy i benzyny biją kolejne rekordy, politycy zastanawiają się, jak takiej sytuacji mogą przeciwdziałać – informuje w poniedziałek „FAZ”. Doraźne środki, takie jak „krążenie” między stacjami benzynowymi w poszukiwaniu niższych cen, pomagają w bardzo ograniczonym stopniu.

Ceny ropy naftowej i benzyny osiągnęły pod koniec tygodnia najwyższy poziom od wielu lat; w poniedziałek cena oleju napędowego również osiągnęła nowy rekordowy poziom – podaje ADAC. Ropa naftowa z Morza Północnego kosztowała w piątek 85 dolarów za baryłkę, co było najwyższą ceną od ponad trzech lat. Cena benzyny premium wzrosła w czwartek do 1,653 euro za litr (średnia w kraju), co stanowiło najwyższy poziom od dziewięciu lat. „W niektórych miejscach ceny od dawna są wyższe” – podkreśla „FAZ”.

Cena oleju napędowego wynosiła w niedzielę średnio w całym kraju 1,555 euro za litr. Poprzedni rekord z 26 sierpnia 2012 r. wynosił 1554 euro – poinformował w poniedziałek ADAC.

Federalny Urząd Antymonopolowy podał, że wybór odpowiedniej stacji benzynowej, w zależności od lokalizacji i pory dnia, może pozwolić na zaoszczędzenie średnio 20 eurocentów na litrze. Pomocne mogą być w tych poszukiwaniach aplikacje do porównywania cen paliwa.

Nie brakuje propozycji ze strony polityków, w jaki sposób można złagodzić duże obciążenia dla konsumentów, wynikające ze wzrostu cen energii. „Po tym, gdy europosłanka Katarina Barley wywołała burzę, mówiąc, aby konsumenci po prostu przykręcili ogrzewanie i nosili ciepłe swetry, znalazły się inne propozycje – m.in. pomysł obniżenia podatków i ceł na benzynę” – pisze „FAZ”.

Za tym ostatnim opowiedzieli się m.in. lider parlamentarnego ugrupowania lewicy Dietmar Bartsch oraz minister transportu Andreas Scheuer (CDU).

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (23)

dodaj komentarz
cyk09
proszę co się dzieje. a tak wszyscy winią ten nasz orlen, a mimo wszystko nikt nawet nie marzy o wyjeździe do sąsiadów w poszukiwania tańszego paliwa. a dlaczego? no bo wszędzie jest drożej niż u nas
demeryt_69
Fryce robią te wypady w weekendy nie tylko po paliwo - absolutnie wszystko jest tańsze w Czechach!

demeryt_69 odpowiada 300_pala
Bingo!

demeryt_69
Stara fota z granicy szwajcarskiej doskonale ilustruje ten tekst, hehe :)

grab
Niemcy z Berlina nie jeżdżą do Czech po tańsze paliwo . Pismaki znowu piszą bzdury!
Handel przygraniczny istniał zawsze w calej Europie.
demeryt_69
Raczej z Drezna ... znowuś ujarany, lewoskręcie?
marok
U nas benzyna 20 groszy tańsza niż w Czechach.
demeryt_69
Glapinsky musi odejść :)

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki