REKLAMA

Płaca minimalna w Niemczech ma mocno wzrosnąć

2021-10-18 10:00
publikacja
2021-10-18 10:00
Płaca minimalna w Niemczech ma mocno wzrosnąć
Płaca minimalna w Niemczech ma mocno wzrosnąć
fot. Sean Pavone / / Shutterstock

W Niemczech trwają rozmowy na temat utworzenia nowego rządu. SPD, Zieloni i FDP osiągnęli wstępne porozumienie m.in. w sprawie płacy minimalnej. Ma ona zostać mocno podniesiona.

Obecnie płaca minimalna w Niemczech wynosi 9,60 euro brutto za godzinę, co plasuje naszych zachodnich sąsiadów na piątym miejscu w Unii Europejskiej. W skali miesiąca, jak podaje Eurostat, daje to 1585 euro. Tymczasem w Polsce minimalna stawka godzinowa wynosi 18,30 zł brutto, a minimalne wynagrodzenie miesięczne: 2800 zł, czyli ok. 610 euro w przeliczeniu po dzisiejszym kursie EUR/PLN.

Polski rząd podjął już decyzję ws. podniesienia minimalnego wynagrodzenia. Od przyszłego roku ma wynieść 3010 zł miesięcznie, czyli ok. 660 euro według obecnego kursu.

Tymczasem Niemcy również rozmawiają na temat podwyżki. W ostatnich wyborach parlamentarnych zwyciężyli socjaldemokraci, którzy potrzebują jednak wsparcia Zielonych i liberałów, by utworzyć większościowy rząd. Liderzy partyjni mają za sobą wstępne negocjacje ws. programu nowej władzy. W piątek zaprezentowali kluczowe elementy porozumienia i zalecili swoim ugrupowaniom formalne rozpoczęcie negocjacji koalicyjnych.

Wśród wstępnie uzgodnionych kwestii znalazła się m.in. kwestia minimalnego wynagrodzenia. Ma ono zostać podniesione w pierwszym roku rządów do 12 euro za godzinę, czyli o 25 proc. wobec obecnych 9,60 euro. W skali miesiąca da to podwyżkę o prawie 300 euro brutto: płaca minimalna wyniesie ok. 1980 euro i będzie druga najwyższa w Unii Europejskiej.

Eurostat

Wprowadzenie płacy minimalnej było jedną z głównych obietnic SPD w kampanii przed wyborami do parlamentu na jesieni 2013 roku. Po utworzeniu koalicyjnego rządu CDU/CSU-SPD socjaldemokraci przeforsowali ten projekt pomimo sprzeciwu chadeków. W wielu sektorach niemieckiej gospodarki obowiązują wyższe stawki minimalne ustalane na mocy branżowych układów zbiorowych.

MKa

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
lukaszslask
A na co idzie najwiecej kasy z domowego budzetu,na Nieruchomosci,jak beda dalej drozaly,to czekaja nas coraz wieksze podwyzki.....
jezeli inflacja "oficjalna":)wynosi dzisiaj 5%,to Pracownik musi dostac 10% brutto,to w przyszlym roku 10% netto rowna sie 20% brutto,az znowu dojdziemy do milionow.....
grzegorzkubik
Nowa lewicowa władza tak chce pomóc przy obecnej inflacji. Zobaczymy. Mnie się wydaje, że będą gorsi od Merkel.
bha
Widocznie i tam coraz mniej chętnych do pracy za obecne oficjalne na topie na rynku minimalne minimum lub w porywach niewiele więcej i pewnie jak w wielu krajach niestety dominujące w wielu branżach i zawodach i stąd też dodatkowo rotacje w wielu firmach gonią galopująco coraz szybciej nowe rotacje, rotacje i brak chętnych Widocznie i tam coraz mniej chętnych do pracy za obecne oficjalne na topie na rynku minimalne minimum lub w porywach niewiele więcej i pewnie jak w wielu krajach niestety dominujące w wielu branżach i zawodach i stąd też dodatkowo rotacje w wielu firmach gonią galopująco coraz szybciej nowe rotacje, rotacje i brak chętnych do dłuższej pracy latami świetlnymi za gruszki na wierzbie i za minimalne grosze na coraz mniej wystarczające obecnie szczególnie przy rosnącej inflacji i szalonym wzroście cen i wszelakich opłat.
demeryt_69
"Widocznie i tam coraz mniej chętnych do pracy" - bezcenne!

For everything else is MasterCard :)

bha odpowiada demeryt_69
Zaczepny,, dowcipniś'' od siedmiu boleści.
bha odpowiada demeryt_69
Może to jakaś przewlekła choroba układu nerwowego lub paranoja notorycznego, trollowania pod wpisami innych.Smutny nawyk.
volksempfanger
I już wylazły trolle, bo Niemcy mogą a my nie :)

Ależ wy też możecie, proszę bardzo :)
wizytator
Pytania są takie:
Czy będzie taki skowyt jak u nas po podwyżce o biedne 150zł? Czy Niemcy będą tak kombinować jak polscy pracodawcy? No i dlaczego tak nie robią?
sertiel
Dziwne bo 1500 € w Niemczech to jest Netto w Polsce podajecie kwoty brutto bankier to już schodzi na psy powoli
mba_tomy
Płaca minimalna w Niemczech jest podzielona na branże i Landy. Najniższa krajowa (na terenach wschodnich dla ludzi bez wymaganego zawodu i kwalifikacji), to 9,60 brutto, co da nam ciut powyżej 1500 BRUTTO. A więc zgodnie z tabelą.

Powiązane: Praca w Niemczech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki