CBŚP: rozbito międzynarodowy gang, wśród zatrzymanych 12 Polaków

23 osoby, w tym 12 obywateli polskich członków międzynarodowego gangu specjalizującego się w przemycie i handlu narkotykami zatrzymano przy współpracy polskiego CBŚP i hiszpańskiej policji.

Zatrzymani Polacy - jak poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz - powiązani byli w przeszłości z gangiem pruszkowskim.

Rozbita grupa trudniła się obrotem narkotykami na dużą skalę. Zabezpieczyliśmy majątki jej członków na kwotę w sumie ok. 12 mln zł dodała.

Nie chciała ujawnić żadnych szczegółów; o godz. 11.30 ma odbyć się w KGP konferencja dotycząca tej sprawy.

Po raz pierwszy o gangu pruszkowskim stało się głośno po strzelaninie w podwarszawskim motelu "George" w 1990 r. Zatrzymani tam w policyjnej zasadzce gangsterzy zostali uniewinnieni, bo policja źle - w ocenie sądu - zebrała dowody w tej sprawie.

"Pruszków" zdobywał pieniądze ściągając haracze, przemycając spirytus, papierosy, dozorując szlaki przemytu kokainy i heroiny oraz produkując amfetaminę. Pod koniec lat 90. gang inwestował w zakup gruntów, zakładów produkcyjnych, klubów, restauracji, dyskotek itp. Grupa rozbudowała swe struktury w Polsce. Z informacji policji wynika, że najmocniejsze struktury istniały na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku.

Bandziorek złapany

Wśród zatrzymanych w Hiszpanii członków gangu narkotykowego jest 47-letni Piotr K. pseud. Bandziorek, skazany szef grupy przestępczej działającej w latach 90. na terenie Polski i Niemiec - poinformowała w piątek Komenda Główna Policji.

"Bandziorek" w przeszłości był przywódcą grupy przestępczej działającej na terenie Polski i Niemiec - zajmującej się m.in. zabójstwami na zlecenie, uprowadzeniami dla okupu i napadami rabunkowymi. W 2002 r. został zatrzymany w Niemczech i skazany przez tamtejszy sąd. Po odbyciu kary przekazano go do Polski. "Bandziorek" w 2012 r. wyszedł w Polsce z więzienia i powrócił do działalności przestępczej.

(PAP)

pru/ malk/ gdyj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil