REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Były szef MSZ Niemiec: śmiem wątpić, czy NATO przetrwa

2026-05-02 14:00
publikacja
2026-05-02 14:00

Były szef niemieckiej dyplomacji Joschka Fischer powiedział, że wątpi, „czy NATO przetrwa”, biorąc pod uwagę erozję zaufania w relacjach transatlantyckich. W opublikowanej rozmowie z tygodnikiem „Der Spiegel” opowiedział się także za stworzeniem koalicji państw zagrożonych przez Rosję Władimira Putina.

Były szef MSZ Niemiec: śmiem wątpić, czy NATO przetrwa
Były szef MSZ Niemiec: śmiem wątpić, czy NATO przetrwa
fot. imagemaker / / Shutterstock

W wywiadzie Fischer wyraził zadowolenie z faktu, że nie musi negocjować z prezydentem USA Donaldem Trumpem, którego uważa za „człowieka głęboko niesympatycznego”. Pochwalił przy tym kanclerza Niemiec Friedricha Merza za decyzję o niedołączeniu Niemiec do USA i Izraela w wojnie przeciwko Iranowi.

Z mojego punktu widzenia Trump już w pierwszej kadencji popełnił błąd, wyrzucając do kosza porozumienie nuklearne z Iranem wynegocjowane przez Baracka Obamę i Europejczyków. Tą wojną jak dotąd niczego nie osiągnął - ocenił wicekanclerz i minister spraw zagranicznych w dwóch gabinetach Gerharda Schroedera (lata 1998-2005).

Opisując stan relacji transatlantyckich Fischer stwierdził, że „zaufanie zostało utracone i nie odzyska się go samą zmianą wyniku wyborów, choć bardzo bym sobie tego życzył”. „Kto da gwarancję, że po czterech czy ośmiu latach nie pojawi się znowu nowy Donald Trump?” - dodał.

W obliczu nadszarpniętego zaufania do USA polityk Zielonych opowiedział się za stworzeniem „koalicji państw zagrożonych przez Władimira Putina”. „W przyszłości po prostu nie możemy już polegać na Stanach Zjednoczonych. Śmiem wątpić, czy NATO przetrwa” - powiedział.

Fischer uznał, że jeśli Trump „wycofa parasol nuklearny, a taka możliwość istnieje”, to debata o europejskiej alternatywie jądrowej „stanie się nieunikniona”.

Wakacje na giełdzie

W rozmowie został poruszony także temat relacji z Rosją i Putinem. - Nigdy mu nie ufałem. Jako minister spraw zagranicznych widziałem, jak brutalnie od 1999 roku prowadzona była wojna w Czeczenii. A także jakimi radykalnymi słowami Putin reagował na proeuropejską pomarańczową rewolucję na Ukrainie. Zawsze towarzyszyła mi nieufność - zaznaczył Fisher.

Dopytywany dlaczego w takim razie rząd SPD i Zielonych prowadził na przełomie wieków politykę zbliżenia z Rosją, były szef MSZ odparł: „istniała wówczas nadzieja, że uda się z Rosją osiągnąć kompromis na poziomie interesów”.

Z Berlina Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (8)

dodaj komentarz
fix23
Ale robienie dealów z pütinem mu nie przeszkadzało...
eobywatel
a co miałby innego powiedzieć agent moskwy w Niemczech?
mekm
i bardzo dobrze bo NATO stało się paktem agresywnym wywołującym wojny !
miketheripper
Stracił wiarę przed islamizacją niemieckich ulic czy po?
miketheripper
A może on już od samego początku był nie teges?
newcommer
Dlatego trzeba kupować u niemca który dogadał się z ruskiem.
mekm
a ty wolisz walczyć z Rosjanamii czy z nimi handlować?
eobywatel odpowiada mekm
nie da się handlować z oszustem

Powiązane: NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki