REKLAMA
BADANIE

Budowlanka i usługi - tu najtrudniej odzyskać długi

2023-01-02 10:04
publikacja
2023-01-02 10:04

W ocenie przedstawicieli firm oraz osób prywatnych, branżami, które mają największe problemy z odzyskaniem należności pieniężnych, są budownictwo oraz usługi – wynika z badania "Przydatność firm windykacyjnych dla gospodarki".

Budowlanka i usługi - tu najtrudniej odzyskać długi
Budowlanka i usługi - tu najtrudniej odzyskać długi
fot. RODWORKS / / Shutterstock

Jak wskazuje raport firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, zadłużenie przedsiębiorstw w Krajowym Rejestrze Długów wynosi 8,5 mld zł, a od sierpnia 2022 r. widać wyraźny przyrost zatorów płatniczych. Zwrócono uwagę, że zgodnie z badaniem "Przydatność firm windykacyjnych dla gospodarki", zarówno ankietowani przedsiębiorcy i konsumenci są zdania, że branżami które mają największe problemy z odzyskaniem pieniędzy od kontrahentów są budownictwo i usługi.

W odpowiedzi na pytanie, która branża ma największe problemy z odzyskaniem należności, 55 proc. przedstawicieli biznesu jako "lidera zatorów płatniczych" wskazało budownictwo, a 48,7 proc. usługi. 52,6 proc. osób fizycznych wybrało usługi i 45,5 proc. budownictwo – wynika z ankiety. 36 proc. konsumentów i przedsiębiorców uważa, iż pomocy w odzyskiwaniu należności potrzebuje handel, 31 proc. osób fizycznych i 30 proc. biznesmenów wskazało produkcję, a 26 proc. konsumentów i 22 proc. przedstawicieli firm wybrało transport – poinformowano. W pytaniu można było zaznaczyć maksymalnie trzy odpowiedzi.

49,7 proc. przedsiębiorców i ponad 51,6 proc. konsumentów – zgodnie z raportem – uznało, że branża usługowa potrzebuje największego wsparcia ze strony firm windykacyjnych w odzyskiwaniu należności. W przypadku branży budowlanej, takiej odpowiedzi udzieliło 47,2 proc. przedstawicieli firm i 42,8 proc. osób fizycznych. Wskazano, że zdaniem respondentów najlepiej radzą sobie w opinii obu badanych grup firmy produkcyjne i transport. W pytaniu można było wybrać maksymalnie trzy branże.

"Firmy windykacyjne są postrzegane i przez konsumentów, i przez sektor MŚP jako pożyteczne dla gospodarki oraz dające wsparcie najbardziej potrzebującym. To jest rzeczywisty obraz rynku tak potrzebnego wielu interesariuszom i gospodarce jako całości" – skomentował prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych Marcin Czugan, cytowany w informacji.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak zwrócono uwagę, przedstawiciele poszczególnych gałęzi gospodarki uznają własne branże o ok. 20 punktów procentowych częściej za te, które najmocniej borykają się ze zwrotem pieniędzy od kontrahentów.

"Przedsiębiorcy pytani o powody, dla których poszczególne branże potrzebują wsparcia firm windykacyjnych, najczęściej wskazują, że nieterminowe płatności są w niej po prostu powszechne" – stwierdzono. W budownictwie problem ten dostrzega 72 proc. przedstawicieli biznesu, a w usługach 58 proc. 1/3 badanych firm podkreśliła, że w branży usług istotne są dobre relacje z klientami, a współpraca z firmą windykacyjną pomaga je utrzymać.

"Blisko 40 procent przedsiębiorstw, które zdecydowały się na windykację polubowną, prowadzoną przez zewnętrznych negocjatorów, nie odczuło negatywnych reakcji ze strony partnerów. Co piąte stwierdziło, że kontakty nawet się poprawiły. Do tego co trzecia firma, która zdecydowała się na windykację należności, odnotowała wzrost liczby faktur opłacanych w terminie" – przekazał prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki, cytowany w informacji.

Badanie „Przydatność firm windykacyjnych dla gospodarki”, przeprowadzone przez IMAS International, zostało zrealizowane w III kwartale 2022 r. techniką mieszaną – CAWI i CATI na reprezentatywnej grupie 405 firm i 1014 osób fizycznych w wieku 18-74 lata. (PAP)

ra/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (2)

dodaj komentarz
robert786
Dobrze, że ja trafiłem na kaczmarski inkasso, z nimi mam dobre wspomnienia jeśli chodzi o odzyskanie należności.
maroon
Dlatego przed zawarciem umowy z firmą budowlaną warto prześwietlić ją w KRD

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki