REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Budowa domu powyżej 70 mkw. tylko na podstawie zgłoszenia. Kolejny krok w deregulacji prawa budowlanego

2023-03-29 14:31
publikacja
2023-03-29 14:31

Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m kw., będzie możliwa na podstawie jedynie zgłoszenia - zaznaczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jego zdaniem to kolejny krok w deregulacji prawa budowlanego.

Budowa domu powyżej 70 mkw. tylko na podstawie zgłoszenia. Kolejny krok w deregulacji prawa budowlanego
Budowa domu powyżej 70 mkw. tylko na podstawie zgłoszenia. Kolejny krok w deregulacji prawa budowlanego
/ Shutterstock

Szef resortu rozwoju odniósł się do przyjętego w środę przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. "Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m kw., będzie możliwa na podstawie tej samej procedury – jedynie na podstawie zgłoszenia" - zaznaczył.

Wskazał, że to "kolejny etap upraszczania, przyspieszania i cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego".

Koniec pozwoleń na budowę

"Chcemy całkowicie zrezygnować z pozwolenia na budowę przy budownictwie jednorodzinnym na własne cele mieszkaniowe" - stwierdził minister Buda. Dodał, że rząd ułatwia Polakom realizację marzeń "o własnych czterech kątach". Według niego, to "szczególnie ważne" dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej. "Dzięki zmianom również większe rodziny, potrzebujące większej przestrzeni życiowej, będą mogły skorzystać z uproszczonej procedury" – dodał szef MRiT.

Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które mają działki budowlane, mogą – w uproszczonej procedurze – wybudować na niej dom do 70 m kw. "Polacy mogą już wybierać spośród 73 darmowych projektów domów do 70 m kw. (po obrysie) dostępnych na stronie https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane" - zaznaczył resort rozwoju.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dodano, że dzięki najnowszym zmianom w prawie, niedługo, także budynki jednorodzinne o powierzchni ponad 70 m kw. (do dwóch kondygnacji), będą mogły powstawać bez pozwolenia na budowę. Rozwiązanie to ma usprawnić budowę budynków na własne potrzeby.

Zgodnie proponowanymi rozwiązaniami w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie - wyjaśnił resort rozwoju i technologii.

Autorzy projektu zakładają, że do budowy można przystąpić niezwłocznie po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia budowy i zawiadomieniu powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Konieczny kierownik budowy

"W przypadku domów powyżej 70 m kw będzie jednak obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy" - zaznaczono.

Resort zwrócił uwagę, że projektowana ustawa pozwoli też na pełną cyfryzację w obowiązujących procedurach budowlanych. Inwestorzy otrzymają możliwość zgromadzenia i przedłożenia wszystkich dokumentów w postaci elektronicznej. "W organach administracji architektoniczno-budowlanej oraz organach nadzoru budowlanego ograniczona zostanie więc liczba dokumentacji papierowej, a w konsekwencji dostęp do dokumentów będzie prostszy i łatwiejszy" - stwierdzono.

"Będzie to miało pozytywny wpływ na środowisko naturalne i informatyzację Zarówno inwestorzy, jak i organy administracji publicznej, ograniczą ilość przygotowywanej i gromadzonej dokumentacji papierowej, której dziś mamy olbrzymie ilości" – wyjaśnił minister Buda.

Przydomowe schrony

Projekt ustawy wprowadza też inne rozwiązania. Najważniejsze to - jak zaznaczyło MRiT - rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia o przydomowe schrony i ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m kw.

Kolejne to dodanie w ustawie Prawo budowlane przepisu upoważniającego wydanie rozporządzenia, określającego warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać przydomowe schrony i przydomowe ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m kw. oraz ich usytuowanie.

W projekcie przewidziano też usprawnienie procedury oddawania do użytkowania obiektów budowlanych oraz przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie.

Założono również wprowadzenie jednego dla całego kraju systemu teleinformatycznego służącego do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie, w tym utworzenie Bazy Projektów Budowlanych. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
dziadekjarek
Będzie jak w Grecji. Tam też budowali gdzie się da. A jak wybuchły pożary to straż nie wiedziała gdzie jechać
zoomek
Po pierwsze to przestańcie wyyebane w kosmos normy narzucać na budynki! Niebawem to będą wymagać aby budynek był elektrownią czyli więcej wytwrzał niż pobierał energii.
wizytator
A co z tymi co mają działki budowlane i dojazd węższy niż 4m? Tego nie da rady sprzedać pod budowę. Może bankiery przyjrzą się temu?
dziadekjarek
A jak ma straż pożarna wjechać na taką nieruchomość i gasić pożar?
stevejohnny
Polecam normalnym użytownikom zablokowanie całej sekcji komentarzy adblockiem. Niech się trolle przerzucają komentarzami jedni z drugimi.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki