Borys: Środki na IKE powstałym z OFE będzie można połączyć z obecnie posiadanym IKE

Środki z IKE, które powstało z przekształcenia OFE, będzie można połączyć z obecnie posiadanym rachunkiem IKE, przy czym środki ex-OFE będa możliwe do wykorzystania dopiero po przejściu na emeryturę - powiedział w środę w radiu Wnet prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Dodał, że będzie można zmienić instytucję zarządzającą środkami na IKE pochodzącymi z OFE.

"W przypadku przekształcenia OFE w IKE, rachunek w OFE (...) zostanie przekształcony w indywidualne konto emerytalne, na którym zostaną zewidencjonowane środki z OFE. (Rachunek IKE będzie - PAP) w tej samej instytucji, która dzisiaj zarządza otwartym funduszem emerytalnym. (...) Jeżeli w przyszłości posiadacz IKE zdecyduje, że chce mieć IKE w innej instytucji, to będzie mógł taką zmianę zrobić. Będzie mógł połączyć, jeżeli już ma konto (IKE - PAP). Z tym zastrzeżeniem środki z OFE będą znaczone (...) i będzie można z nich korzystać po osiągnięciu wieku emerytalnego" - powiedział Borys.

Borys wskazał ponadto, że w przyszłości system dobrowolnych zabezpieczeń emerytalnych w Polsce mógłby być uzupełniony o renty dożywotnie.

Reforma OFE - wszystko, co trzeba wiedzieć

W 2020 r. uczestnicy OFE będą mogli przekazać 100 proc. posiadanych w OFE środków na IKE lub do ZUS. W przypadku przeniesienia oszczędności do IKE zostanie pobrana "opłata przekształceniowa". Ma ona wynieść 15 proc. wartości środków, a płatność zostanie rozłożona na dwa lata. To główne założenia reformy OFE 2019.

W poniedziałek rząd przedstawił założenia projektu likwidacji OFE. Zgodnie z nimi uczestnicy OFE będą mieli wybór: albo mogą zdecydować się na przekazanie środków OFE na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne, albo jego oszczędności zostaną przekazane z OFE do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zapisane na podstawowym koncie emerytalnym FUS w I filarze.

W pierwszej, domyślnej opcji od zgromadzonych oszczędności pobrana zostanie 15-proc. opłata przekształceniowa. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 11 gwisniew

"środki ex-OFE będa możliwe do wykorzystania dopiero po przejściu na emeryturę"

To oni je jakoś oznaczą? Przecież z x zł przeniesionych do IKE za 20 lat może się zrobić x/2 zł. To ile będzie można wtedy wypłacić po osiągnięciu wieku 60 lat, jak jest dla starego IKE?

Szykuje się niezły bubel

! Odpowiedz
6 37 ertom

Czyli kasa zostaje tam gdzie była, zarządzana będzie przez te same osoby. Zmieni się nazwa i zmniejszy suma, bo 15% ukradnie rząd

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne