REKLAMA

Reforma OFE - wszystko, co warto wiedzieć

2019-04-16 11:00
publikacja
2019-04-16 11:00

W 2020 r. uczestnicy OFE będą mogli przekazać 100 proc. posiadanych w OFE środków na IKE lub do ZUS. W przypadku przeniesienia oszczędności do IKE zostanie pobrana "opłata przekształceniowa". Ma ona wynieść 15 proc. wartości środków, a płatność zostanie rozłożona na dwa lata. To główne założenia reformy OFE 2019. 

fot. / / YAY Foto

Zmiany te zostały ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego w poniedziałek, 15 kwietnia

Polski system emerytalny ma zostać ewolucyjnie przebudowany i być oparty na trzech filarach: Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE). Wszyscy obecni uczestnicy Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) będą mieli wybór:

  1. Przekazać wszystkie środki z OFE na prywatne konta IKE
  2. Przekazać wszystkie środki z OFE do ZUS na konto emerytalne w I filarze

Domyślna będzie opcja numer jeden, czyli przeniesienie środków z OFE do IKE. Jeśli uczestnik OFE zdecyduje się na transfer oszczędności do ZUS, będzie musiał złożyć deklarację.

Środki przeniesione do IKE będą podlegały dziedziczeniu

IKE = opłata przekształceniowa; ZUS = podatek dochodowy

Uczestnicy OFE, którzy zdecydują się na przeniesienie środków na Indywidualne Konta Emerytalne, będą musieli uiścić opłatę przekształceniową w wysokości 15 proc. wartości środków zgromadzonych w OFE. Opłata zostanie pobrana w dwóch ratach - w 2020 i 2021 r.

Pieniądze z IKE będzie można wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego - obecnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Wypłata z IKE nie będzie obciążona podatkiem dochodowym. Środki z IKE będzie można wypłacić jednorazowo albo w ratach.

Wypłata z subkonta w ZUS, podobnie jak emerytura z pierwszego filaru w ZUS, będzie opodatkowana w wysokości 18 lub 32 proc. w zależności od dochodów (PIT).

Do OFE należy 15,8 mln Polaków. Wartość zgromadzonych aktywów przekracza 162 mld zł. Ministerstwo Finansów szacuje, że na przeniesienie środków do IKE zdecyduje się czterech na pięciu uczestników OFE. Wpływy z tytułu opłaty przekształceniowej resort finansów szacuje na 19,3 mld zł

"Prywatyzacja" OFE z 15-procentową prowizją

Na pierwszy rzut oka propozycji premiera Morawieckiego można tylko przyklasnąć. Poszkodowani przez los (czyli przez władzę i branżę finansową) klienci OFE wreszcie mają szansę odzyskać przynajmniej część pieniędzy, które wpłacili tam pod administracyjnym przymusem w ramach tzw. składek na ubezpieczenia społeczne. Jednakże przysłowiowy diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

Po pierwsze, rząd mówi, że zwróci nam 100% aktywów, a nie 75%, jak mówiono wcześniej. Ale to nie do końca prawda. Bowiem przy okazji władza pobierze 15% „prowizji” od transferowanych aktywów. Jak dla mnie to skandalicznie dużo.

Po drugie, nadal nie będziemy mogli swobodnie dysponować środkami z OFE. Ich wypłata będzie możliwa dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. A ten - jak już zdążyliśmy się przekonać - jest zmienny w czasie. Nie wiemy, ile będzie wynosić wiek emerytalny za 10 czy 20 lat. Warto dodać, że obecnie w ramach IKE wiek uprawniający do „bezkarnej” wypłaty jest jasno określony i równy dla obu płci.

Po trzecie, nie wiemy, w jakim stopniu będziemy mogli zarządzać kapitałem przekazanym na IKE. 

"Prywatyzacja" OFE z 15-procentową prowizją
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Likwidacja II filaru emerytalnego

OFE zostaną przekształcone w w Otwarte Fundusze Inwestycyjne (FIO), a zarządzające nimi Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) w Towarzystwa Fundusze Inwestycyjne (TFI).

Przed reformą Po reformie
Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE) Otwarty Fundusz Inwestycyjny (FIO)
Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE) Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI)
Rachunek Uczestnika OFE Indywidualne Konto Emerytalne
Minimalne progi inwestycji w akcje Zmniejszające się w długim okresie minimalne progi inwestycji w akcje celem ochrony wartości środków
Wpłaty 2,92% składki emerytalnej do OFE oraz tzw. suwak Brak wpłat do OFE ze składki i brak tzw. suwaka, wpłaty dobrowolnie na IKE
Opodatkowanie z OFE przy wypłacie emerytury Opłata przekształceniowa w postaci ryczałtu 15% (przekazanego do ZUS), rozłożona na 2 lata
Brak możliwości wypłaty przez ZUS w postaci emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego Wpłata jednorazowa lub w ratach po osiągnięciu wieku emerytalnego bez podatku


Zniknie składka do OFE oraz tzw. suwak. Cała składka emerytalna (19,52 proc.) będzie przekazywana do ZUS. W efekcie zniknie II filar systemu emerytalnego. I filar obejmie publiczny i obowiązkowy system ubezpieczeń społecznych (ZUS), a III filar - prywatny i dobrowolny system gromadzenia oszczędności emerytalnych, w tym Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).

Reforma OFE - kiedy wejdzie w życie?

Rząd zamierza skierować ustawę do konsultacji społecznych w maju. W okresie czerwiec-lipiec planowane jest przyjęcie ustawy przez rząd i skierowanie jej do prac parlamentarnych. W okresie wrzesień-październik ustawa ma zostać przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta. Przekształcenie OFE w IKE ma nastąpić w styczniu 2020 r. 

Kilka obserwacji o likwidacji OFE

Rząd PO-PSL zbudował trumnę, a rząd PiS wsadza do niej otwarte fundusze emerytalne (OFE), zabija gwoździami i zakopuje.

Premier ogłosił plan likwidacji systemu OFE. Tym samym zaczynamy budować kapitałowy filar systemu emerytalnego od nowa. Dla jednych jest to przejaw niedojrzałości polskiej klasy politycznej, dla innych – złej konstrukcji systemu emerytur kapitałowych od samego początku. Można by na ten temat napisać książkę, ja ograniczę się dziś w Danych Dnia do przedstawienia Państwu sześciu krótkich obserwacji dotyczących zmian w systemie emerytalnym. Obserwacji, które mają pomóc dokonać skrótowej oceny zmian.

Następuje ostateczne rozdzielenie dwóch strumieni dochodów w systemie emerytalnym – przymusowego/państwowego i dobrowolnego/prywatnego – i to rozdzielenie jest dobre.

Sposób likwidacji OFE przez obecny i poprzedni rząd jest i był zły z punktu widzenia długookresowej stabilności systemu.

Zaczynamy budować filar kapitałowy od początku i przed nami bardzo długa droga.

Kilka obserwacji o likwidacji OFE
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

MKa

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
sammler
Projekt ustawy przewiduje, że wypłata odbywa się na zasadach określonych w art. 34 "starej" ustawy o IKE, a ona pozwala wypłacić środki po ukończeniu 60. roku życia (lub 55. jeżeli jednocześnie nabywa się uprawnienia emerytalne). Nie jest więc prawdą, że wypłacimy te środki po przejściu na emeryturę, bo wiek emerytalny Projekt ustawy przewiduje, że wypłata odbywa się na zasadach określonych w art. 34 "starej" ustawy o IKE, a ona pozwala wypłacić środki po ukończeniu 60. roku życia (lub 55. jeżeli jednocześnie nabywa się uprawnienia emerytalne). Nie jest więc prawdą, że wypłacimy te środki po przejściu na emeryturę, bo wiek emerytalny dla mężczyzn to nadal 65 lat. Zrobimy to 5 lat wcześniej.

http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-1300-2019/$file/8-020-1300-2019.pdf
sel
Kiedyś sprzedawano firmy za grosze , a teraz za grosze pójdą akcje firm..
sel
Państwo czyli Pinokio Z DEWELOPEREM w swojej dobroci skróciło wiek emerytalny , ale za to wydłużyło wiek do odbioru własnych pieniędzy i podwoiło podatki... a kapuściane głowy całują ich po rękach..
sel
Państwo czyli Pinokio Z DEWELOPEREM w swojej dobroci skróciło wiek emerytalny , ale za to wydłużyło wiek do odbioru własnych pieniędzy i podwoiło podatki...
rav1932
Czy z ike będę mógł wycofać środki - gotówka do ręki?
Jeśli tak to poproszę.
Nie dam wam już złotówki w składkach a na emeryturę odłożę sam jak zresztą robię to już od 4lat.
W ofercie miałem prawie 100tys połowę dostał ZUS... Jeśli oddacie mi to 30ktore zostaje będę wdzięczny. 70% straty ale cóż człowiek uczy się na własnych błędach
raf2004
Nie pisz, że człowiek uczy się na błędach - wpisanie Ciebie do OFE, a potem przelanie połowy do ZUSu to nie był Twój wybór - zadecydowali za Ciebie politycy i Ty, ani nikt inny, nie mógł na to nic poradzić.
barnabka
Zaraz zaraz a dlaczego chcesz gotówkę do ręki? Z jakiej racji. Przecież na OFE nie wpłacało sie pieniędzy tylko był podział składki ZUS.Jak zaczniesz oszczędzać w PPK to bedzie mozna wypłacić gotówke którą się wpłaciło.
sublt2
Na naszym rynku panoszy się zgraja "zarządzających", z których każdy marzy żeby zostać oligarchą. Do tego celu narzędziem jest powszechny przypłym pieniądza i mamienie w powerpoint o przyszłych odsetkach.

Do zarządzania funduszem emerytalnym potrzeba cech, których brakuje w PL, za to sa obecne na zachodzie.
Na naszym rynku panoszy się zgraja "zarządzających", z których każdy marzy żeby zostać oligarchą. Do tego celu narzędziem jest powszechny przypłym pieniądza i mamienie w powerpoint o przyszłych odsetkach.

Do zarządzania funduszem emerytalnym potrzeba cech, których brakuje w PL, za to sa obecne na zachodzie.

PPK to bardzo niebezpieczny pomysł.
bha
Jak nie potrafi się od 30 lat mieć własnych Oszczędności to niestety znowu robi się skok na resztę pozostałej jeszcze kasy pracowników - by zakulisowo ,tylnymi drzwiami przez tylko jakiś krótki czas..... znów łatać dziury budżetowe.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki