Boczoń: Karta bankomatowa to bunt banków

W lipcu na rynek za sprawą BZ WBK powróci karta bankomatowa, czyli karta za pomocą której nie zapłacimy w sklepach, tylko będziemy mogli pobierać gotówkę z bankomatów i to tylko z bankomatów BZ WBK. Nie będzie na niej loga żadnej wiodącej organizacji płatniczej, typu Visa czy Mastercard.

- Obniżenie opłat interchange sprawiło, że banki zarabiają znacznie mniej na dokonywanych przez klientów transakcjach kartami płatniczymi - komentuje Wojciech Boczoń, redaktor prowadzący PRNews.pl.

Karta bankomatowa do niedawna uznawana była za relikt przeszłości. Początkowo banki wydawały takie karty, ale z biegiem czasu większość plastików zmigrowano na dwa uniwersalne systemy: Visa i MasterCard. Interchange jest prowizją pobieraną od punktów akceptujących karty płatnicze. Do niedawna utrzymywała się ona na wysokim poziomie sięgającym 1,3 proc. od każdej transakcji i była jedną z najwyższych w Unii Europejskiej. Obecnie została ona obniżona do 0,2%.

- Banki zachęcają do płacenia kartą i jednocześnie tną koszty tam, gdzie mogą. Karta bankomatowa to też jest forma buntu przeciwko organizacjom płatniczym, które nie chcą podnieść tzw. opłaty bankomatowej. Karta bez ich loga oznacza, że bank nie musi im płacić. Banki, szczególnie te z rozbudowaną siecią bankomatów, naciskają na Visę i Mastercarda, by podniosły opłaty bankomatowe, czyli prowizję za możliwość korzystania z ich bankomatów. Organizacje nie chcą tego robić więc na rynku pojawia się karta bankomatowa bez ich loga - dodaje Wojciech Boczoń.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~kkk11

zato ze elektroniczny pieniadz przejdzie przez komputer pobrac taka kase to duzo za duzo

! Odpowiedz
2 15 ~PracownikBZWBK

Świetnie że do mnie jako pracownika BZWBK nie dotarła do tej pory żadna informacja odnośnie takiego działania. Zawsze jesteśmy informowani na końcu albo wogóle.

! Odpowiedz
1 6 ~tezPracownikBZWBK

Tak, zanim korporacyjny intranet przemieli dane i pojawią się informacje, to jest po premierze. Witaj w korpo-świecie :)
Dziwne, że pracownicy dowiadują się z zewnetrznych mediów. Smutne, że dział PR i Mrketingu działają tak niefrasobliwie

! Odpowiedz
1 1 ~Adas

dzięki Unii a może jej braku inne kraje w 25 lat... http://www.almoc.pl/img.php?id=3405

! Odpowiedz
0 13 ~oko

Lichwa to najgorszy pasożyt na tym swiecie !!

! Odpowiedz
1 6 ~Roksana

Karty własne mają od dawna banki spółdzielcze. Korzystają z nich klienci tych banków. Teraz ze względu na bezpieczeństwo i wygodę klientów zastępuje te karty biometria dłoni czyli klient nie musi mieć już nawet karty własnej banku przy sobie wystarczy że przyłoży dłoń do czytnika w bankomacie. Bank natomiast nie musi już prowadzić wydawnictwa kart.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 24 ~Marta

i swietne posuniecie, naprawde niepotrzebne nam nigdzie amerykanskie logo na karcie ani posrednik pomiedzy nami a kasjerem, ktory siedzac na grubym tylku pobiera od wszystkiego prowizje!

! Odpowiedz
5 1 ~washer

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 56 ~robcio

Prowizja i tak jest za wysoka. Powinna wynosić góra 0.01%. To i tak sporo dla kogoś kto tylko pośredniczy i można by rzec, pasożytuje... Zwłaszcza, że obroty są gigantyczne...
Ale tak to już jest na tym świecie, że największe zyski czerpią cwaniacy i pośrednicy właśnie...

! Odpowiedz
10 6 ~krejman

Jak chcesz to możesz za wszystko płacić gotówką, nie jesteś pośrednikom potrzebny...

! Odpowiedz