REKLAMA

Blinken w szóstą rocznicę śmierci Borysa Niemcowa: Rosjanie zasługują na coś lepszego

2021-02-27 18:58
publikacja
2021-02-27 18:58
fot. CARLOS BARRIA / Reuters

Rosjanie zasługują na coś lepszego - napisał sekretarz stanu Antony Blinken w sobotę w oświadczeniu wydanym z okazji szóstej rocznicy zabójstwa jednego z liderów antykremlowskiej opozycji Borysa Niemcowa.

"Oddajemy cześć pamięci rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa, który został zastrzelony sześć lat temu tuż przy murach Kremla. Jako urzędnik państwowy Niemcow poświęcił swoje życie budowie wolnej i demokratycznej Rosji" - czytamy w komunikacie Antony Blinkena.

Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że pamiętając o Borysie Niemcowie, USA potwierdzają swoje niezachwiane zaangażowanie na rzecz praw człowieka i podstawowych wolności. Pisząc o niepokoju związanym z sytuacją w Rosji, Antony Blinken zaznacza, że w tym kraju ci, którzy wypowiadają się w obronie swoich praw i demokracji są nadal celem ataków i zamachów.

"Rosjanie zasługują na coś lepszego" - podsumowuje amerykański sekretarz stanu.

Borys Niemcow był w latach 90. wicepremierem Rosji, a później jednym z liderów antykremlowskiej opozycji. Został zamordowany 27 lutego 2015 r. na Wielkim Moście Moskworeckim w centrum Moskwy, zginął od strzału w plecy. W 2017 r. skazano na wieloletnie pozbawienie wolności pięciu pochodzących z Czeczenii mężczyzn, którzy zdaniem śledczych podjęli się zabójstwa polityka za pieniądze. Żaden z nich nie przyznał się do winy.(PAP)

adj/ tebe/

arch.

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki