REKLAMA

Biedronka, Kaufland i Dino szukają magazynierów. Tyle można zarobić

Katarzyna Wiązowska2023-12-05 10:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-05 10:30

Okres przedświąteczny to czas, gdy sieci handlowe potrzebują więcej pracowników niż w pozostałych miesiącach. Szczególnie poszukiwani są magazynierzy. Ile płacą na tym stanowisku?

Biedronka, Kaufland i Dino szukają magazynierów. Tyle można zarobić
Biedronka, Kaufland i Dino szukają magazynierów. Tyle można zarobić
fot. Kzenon / / Shutterstock

Sieci handlowe, jak Biedronka, Dino i Kaufland poszukują do pracy nie tylko kasjerów. Wiele z nich chętnie przyjmie obecnie osoby do magazynu. Nie brakuje przypadków, gdy praca na takim stanowisku jest lepiej płatna od pracy „na kasie”. Najwięcej ofert dla magazynierów ma Dino, a najmniej Kaufland – podaje portal Interia Biznes.

Nie brakuje ofert dla magazynierów

Obecnie na oficjalnych stronach sieci Biedronka, Dino i Kaufland znaleźć można ponad 100 ofert pracy w magazynie.

W pierwszych dniach grudnia na oficjalnych stronach Biedronki znajdowały się 34 oferty pracy dla magazynierów. To zarówno praca w marketach, jak i w 17 centrach dystrybucyjnych.

Jednak najwięcej magazynierów poszukuje obecnie Dino. Na oficjalnej stronie sieci 1 grudnia można było znaleźć blisko 60 takich ofert pracy. Dino stawia też na specjalizację pracowników magazynu. Poszukuje zatem pracowników kompletacji, magazynierów - operatorów wózka widłowego oraz magazynierów - pakowaczy czy magazynierów w dziale suchym.

Najmniej ofert pracy w magazynie ma na swojej stronie Kaufland. Jest ich jedynie 7. Również ta sieć poszukuje ludzi z konkretnymi specjalizacjami: technik automatyk, mechanik warsztatu wózków widłowych, magazynier wydania towaru.

Ile zarabia magazynier?

Według badania przeprowadzonego przez wynagrodzenia.pl decydowanie częściej magazynierami są panowie. Kobiety to 11 proc. ogółu magazynierów pracujących w Polsce. Przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku to 4490 zł brutto, czyli 3391 zł netto.

Zarobki magazyniera w Biedronce zależą od stażu pracy, obowiązków i doświadczenia. Sieć płaci od 4400 zł brutto do 6920 zł brutto. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia lokalizacji i posiadanych uprawnień.
Z kolei w marketach Dino można otrzymać od 3600 zł do 4000 zł brutto na start.

Natomiast w Kauflandzie nie wszystkie oferty pracy zawierają stawki płac. Najczęściej jednak magazynierzy zarabiają od 4300 zł do nawet 7700 zł brutto. 

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka. Telefon: 501 208 998

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Dino płaci najmniej jak widać a przecież ma fest zyski.
bha
Cóż.... Musiały trochę zmniejszyć swoje Zyski żeby dać więcej zarobić pracownikom a po co.Przecież raczej od lat ciągle im mało i mało i ciągle za mało Mamony i Zysków.
bha
,,Kokosy niesamowite"przy tyrce raczej niemałej.
bha
Raczej z reguły jak się gdzieś zaczyna swoją pracę to dostaje się z dołu pułapu zarobków ,a nie z jego góry.
harrytracz
Tutaj macie skutki podnoszenia najniższej krajowej na siłę (a dokładnie skutki rozkręcania inflacji bo to jest pierwotna przyczyna).
Magazynier zasuwający z towarem zarobi niemal tyle samo co stróż drzemiący w kanciapie.
Teraz odpowiedzcie sobie na pytanie: jak w takich warunkach zachęcić pracownika do jakiegokolwiek zaangażowania
Tutaj macie skutki podnoszenia najniższej krajowej na siłę (a dokładnie skutki rozkręcania inflacji bo to jest pierwotna przyczyna).
Magazynier zasuwający z towarem zarobi niemal tyle samo co stróż drzemiący w kanciapie.
Teraz odpowiedzcie sobie na pytanie: jak w takich warunkach zachęcić pracownika do jakiegokolwiek zaangażowania w pracy albo rozwoju? Już teraz pracownicy odmawiają awansu bo po co za te same (albo niewiele większe) pieniądze mieć więcej obowiązków?
Zapamiętajcie: im większa różnica pomiędzy najniższą krajową a średnim wynagrodzeniem tym lepiej! Obecnie jest odwrotnie - te kwoty zaczynają się schodzić!
captainj
Zachęcać pracownika można w bardzo prosty sposób: płacić mu więcej. Za podnoszenie kwalifikacji, za podnoszenie umiejętności, za pacę w nadgodzinach, za wykazywanie się inicjatywą, za wdrażanie innych pracowników, za zastępowanie innych pracowników itd.
wizytator
Czyli stróżowi obniżyć, czy magazynierowi podwyższyć?
harrytracz odpowiada wizytator
nie drukować
Raffmo
Praca w niedzielę zwiększy jeszcze deficyt pracowników
alibaba85
Szukać każdy może. Stawka bliska minimalnej w zamian za pracę obciążającą kręgosłup, często w chłodzie lub upale w zależności od pory roku. Braknie na lekarza z tej pensji. Jeśli ktoś ma stracić zdrowie, to przynajmniej za uczciwe pieniądze. U Niemca tej pracy nikt nie chce nawet za 15-16 euro/h.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki