REKLAMA

Biały Dom: Będą "konsekwencje", jeśli Nawalny umrze w łagrze

2021-04-18 17:40, akt.2021-04-19 06:39
publikacja
2021-04-18 17:40
aktualizacja
2021-04-19 06:39
fot. MAXIM SHEMETOV / Reuters

Biały Dom ostrzegł w niedzielę, że będą "konsekwencje", jeśli więziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, którego stan zdrowie pogarsza się, umrze. Władze nie pozwalają, aby zbadał go lekarz spoza kolonii karnej, gdzie przebywa.

„Poinformowaliśmy władze Rosji, że ponoszą odpowiedzialność za to, co dzieje się z panem Nawalnym, który przebywa w kolonii karnej i że zostaną one rozliczone przez społeczność międzynarodową” - oświadczył Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Joe Bidena w stacji CNN.

"Jeśli chodzi o konkretne środki, jakie byśmy podjęli, to przyglądamy się wielu różnym kosztom, które byśmy nałożyli, ale nie zamierzam w tym momencie ich ogłaszać; jednak poinformowaliśmy, że będą konsekwencje, jeśli pan Nawalny umrze" - powiedział.

"Najpierw ustaliliśmy, razem z Unią Europejską i wieloma podobnie myślącymi demokracjami na całym świecie, które podzielają nasze stanowisko, aby nałożyć sankcje w odpowiedzi na to, co rząd rosyjski zrobił Nawalnemu, w odpowiedzi na użycie przeciwko niemu broni chemicznej, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym" - dodał Sullivan.

Z informacji lekarzy 44-letniego Nawalnego i jego zwolenników wynika, że stan zdrowia opozycjonisty poważnie się pogorszył po ponad dwóch tygodniach strajku głodowego. Lekarze uważają go za krytyczny. Z opublikowanych przez nich wyników badań lekarskich można wnioskować, że Nawalny ma problemy z sercem i początki niewydolności nerek.

Lekarzy Nawalnego nie wpuszczono do kolonii karnej

Lekarze Aleksieja Nawalnego przyjechali w niedzielę do kolonii karnej w Pokrowie, gdzie opozycjonista odbywa wyrok pozbawienia wolności. Nie zostali wpuszczeni do środka. Nie spełniono też ich prośby, by mogli skontaktować się z władzami więziennymi.

Jak poinformowała okulistka Nawalnego Anastazja Wasiljewa, lekarze spędzili dwie godziny przed kolonią karną w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim. "Błagaliśmy, by nas wpuszczono, ale nie zostaliśmy wpuszczeni" - powiedziała.

Prócz Wasiljewej do łagru przyjechał lekarz internista Jarosław Aszchimin, neurochirurg Wsiewołod Szurchaj i anestezjolog Aleksiej Erlich.

16 kwietnia Wasijlewa, Aszchimin, Erlich i neurochirurg Aleksiej Kaszczejew zwrócili się z listem otwartym do władz więziennych, prosząc o dopuszczenie ich do opozycjonisty. Prośbę, skierowaną do szefa Federalnej Służby Więziennej (FSIN) Aleksandra Kałasznikowa, uzasadnili tym, że wyniki analiz lekarskich Nawalnego poważnie się pogorszyły. Świadczy to – ich zdaniem – o początku niewydolności nerek i o tym, że stan ich pacjenta zbliża się do krytycznego.

Wasiljewa opublikowała wyniki badań krwi Nawalnego świadczących o problemach z sercem i niewydolności nerek.

Nawalny, który w sierpniu zeszłego roku padł ofiarą próby otrucia przy użyciu chemicznego środka bojowego, cierpi na bóle kręgosłupa i traci czucie w kończynach. Opozycjonista zażądał wizyty lekarza spoza kolonii karnej, ale władze więzienne nie spełniły tej prośby. Pod koniec marca Nawalny w proteście ogłosił głodówkę.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Dziwię się czemu Rosjanie po prostu nie pozbawią go obywatelstwa i wywalą z kraju... do jankesów, skoro tak strasznie go kochają. Tylko do czego byłby wtedy jankesom potrzebny?
talmud
tu nie chodzi o jakiegoś tam pionka nawalnego (mógł zostać w berlinie ale byłby bezużyteczny ) - tu chodzi o makulaturę $$ której rosja przestaje używać - to jest śmiertelne zagrożenie dla systemu pasożytniczo-lichwiarskiego dlatego do tej pory wszystkie małe kraje zostały zniszczone albo nałożono drakońskie sankcje tu nie chodzi o jakiegoś tam pionka nawalnego (mógł zostać w berlinie ale byłby bezużyteczny ) - tu chodzi o makulaturę $$ której rosja przestaje używać - to jest śmiertelne zagrożenie dla systemu pasożytniczo-lichwiarskiego dlatego do tej pory wszystkie małe kraje zostały zniszczone albo nałożono drakońskie sankcje ekonomiczne - coraz więcej krajów chce porzucić makulaturę dlatego tak bardzo zwiększyła się agresja upadającego bankruta.....LMAO
and00
Nawalny to wielkoruski nacjonalista, dla nas był by prawdopodobnie gorszy niż Putin, bo jeszcze nieskompromitowany na zachodzie, mógłby wzmocnić Rosję
Jak wracał to wiedział że pójdzie siedzieć
Z drugiej strony, dla każdego kto jest w więzieniu i go stać, albo jest znany to ma być lepsza opieka medyczna?
To
Nawalny to wielkoruski nacjonalista, dla nas był by prawdopodobnie gorszy niż Putin, bo jeszcze nieskompromitowany na zachodzie, mógłby wzmocnić Rosję
Jak wracał to wiedział że pójdzie siedzieć
Z drugiej strony, dla każdego kto jest w więzieniu i go stać, albo jest znany to ma być lepsza opieka medyczna?
To jakiś żart?
kwiecien2021
https://www.infosecurity24.pl/tajne-wiezienia-cia-odchodza-w-niepamiec-komentarz
santoriusz
a czy będą konsekwencje za ofiary śmiertelne w Birmie? bo jakoś nie słyszałem do tej pory podobnych zapowiedzi.
abcx
Rosja powinna odpowiedzieć że jeśli USA nie skończy przemocy wobec czarnych obywateli i jeszcze jeden zginie zastrzelony przez policje to będą "konsekwencje"
majmun
Pan Nawalny czytając scenariusz i ucząc się swojej roli, napewno wyczytał w nim że zakończenie filmu może również oznaczać jego koniec. Nie ma nic bardziej cnotliwego dla rozgrywek politycznych jak śmierć dobrego, odważnego, zgnębionego człowieka walczącego o wartości o wolność o dobro o demokrację.
A może
Pan Nawalny czytając scenariusz i ucząc się swojej roli, napewno wyczytał w nim że zakończenie filmu może również oznaczać jego koniec. Nie ma nic bardziej cnotliwego dla rozgrywek politycznych jak śmierć dobrego, odważnego, zgnębionego człowieka walczącego o wartości o wolność o dobro o demokrację.
A może się mylę? Męczennik czy prezydent...
wrecker
Ruscy tak zrobią, że przy jego zwłokach będzie znaleziony list, w którym Navalny napisał, że pracował dla CIA i to ich agenci go zabili
santoriusz
tak może być, to jest możliwe w pomroczności jasnej, nadawałbyś się do pisania scenariuszy w Hollywood
lorelie
ta Julia Tymoszenko też " umierała" i nagle.. ozdrowiała !!! cudowne uzdrowienie i jazda na nartach :) taki sam cyrk robią z nim. Myślą że zastąpi Putina bo za nim stoi CIA tak jak za Sakashvilim. Niestety jak się nie uda to zostawia go na pastwę losu jak tego drugiego. Teraz wzorem israela nue prowadzi się wojen ta Julia Tymoszenko też " umierała" i nagle.. ozdrowiała !!! cudowne uzdrowienie i jazda na nartach :) taki sam cyrk robią z nim. Myślą że zastąpi Putina bo za nim stoi CIA tak jak za Sakashvilim. Niestety jak się nie uda to zostawia go na pastwę losu jak tego drugiego. Teraz wzorem israela nue prowadzi się wojen lecz przejmuje rządy za sprawą podstawionych ludzi. Soros to wie, inwestuje w stypendystów ( trzaskowsky) i wolne media ( gazeta wyborcza i polska press)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki