REKLAMA
BADANIE

Best liczy na dobre spłaty w '23, może kontynuować skup akcji

2023-02-08 11:02
publikacja
2023-02-08 11:02

Best spodziewa się w 2023 roku dobrych spłat z portfeli, spółka może kontynuować skup akcji własnych i chce w tym roku poinformować o projekcie wejścia na inny europejski rynek - poinformował PAP Biznes prezes spółki Krzysztof Borusowski.

Best liczy na dobre spłaty w '23, może kontynuować skup akcji
Best liczy na dobre spłaty w '23, może kontynuować skup akcji
fot. Robert Gardziński / / FORUM

"Spodziewam się dobrych spłat z portfeli w tym roku. Myślę, że utrzymają się one na poziomach podobnych do tych z roku 2022. Ponadto w 2023 roku powinniśmy wejść w dobry okres inwestycyjny w nowe portfele wierzytelności - chcemy być aktywni na rynku" - powiedział PAP Biznes Borusowski.

"Jeśli ktoś trzy lata temu popadł w problemy finansowe na 100 zł, to obecnie, wskutek skumulowanej inflacji oraz wzrostu przeciętnego dochodu, te 100 zł jest warte 54 zł. Konsumentowi łatwiej więc spłacić taki dług" - dodał.

Podał, że rynkach zagranicznych, we Włoszech, ceny portfeli zaczęły spadać.

"W Polsce tego jeszcze nie zauważyliśmy" - powiedział Borusowski.

Ocenił, że obecnie podaż portfeli bankowych wydaje się nieadekwatna do sytuacji rynkowej, ale utrzymuje się na stałym poziomie.

"Poziom transakcji odbudował się po pandemii, ale nie zwiększył. Wpływ na to miało między innymi wprowadzenie wakacji kredytowych, które spowodowały +zamrożenie+ jakości portfeli kredytowych w bankach. Jeżeli jednak kredyty nie są przedpłacane, bo korzyści z wakacji są na bieżąco konsumowane, jakość portfeli może po zakończeniu wakacji gwałtownie tąpnąć" - powiedział Borusowski.

Jego zdaniem 2023 rok będzie trudny, cała branża finansowa będzie się mierzyć z niestabilnością otoczenia prawnego i gospodarczego.

"Niestabilność ta, między innymi ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne, nie będzie w tym roku z pewnością malała" powiedział Borusowski.

"Dla branży, w której działa Best, zagrożenia gospodarcze są relatywnie mniejsze. Jesteśmy branżą kontrcykliczną. Oceniam ponadto, że w Best jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania stojące przed nami w tym roku. Poziom długu w spółce jest na historycznie niskim poziomie. Co do zagrożeń prawnych, to liczę, że ustawodawca nie będzie chciał osłabić branży będącej polską specjalnością eksportową" - powiedział Borusowski.

W 2022 r. grupa Best zainwestowała 131,5 mln zł w portfele wierzytelności o wartości nominalnej 522 mln zł. Wartość inwestycji spadła 16 proc. rdr, a wartość nominalna nabytych portfeli o 26 proc. rdr.

Spółka nie podała jeszcze pełnych wyników za 2022 rok. Po trzech kwartałach przychody z działalności operacyjnej wzrosły o 45 proc. do 360,8 mln zł, a EBITDA gotówkowa spadła o 6 proc. do 158,9 mln zł.

Zysk netto po III kwartałach wzrósł do 132 mln zł z 60 mln zł rok wcześniej. Strata netto w III kwartale wyniosła 3,4 mln zł, podczas gdy rok wcześniej grupa miała 18 mln zł zysku netto.

"W 2022 roku osiągnęliśmy historycznie dobre wyniki. Myślę, że będziemy kontynuować skup akcji własnych, co postrzegamy jako atrakcyjną alternatywę wobec wypłaty dywidendy. O kolejnym skupie akcji mogą zdecydować akcjonariusze na WZ. Best dojrzał do tego, by w ten sposób dzielić się zyskiem z akcjonariuszami" - powiedział Borusowski.

"W 2022 roku odzyski z portfeli wierzytelności plasowały się wyżej, niż wynikało to z naszych wcześniejszych planów, stąd dokonaliśmy pozytywnego przeszacowania. Spłaty obecnie realizowane są zgodnie z naszymi krzywymi" - dodał.

Best działa także na rynku włoskim. W strukturze geograficznej zarządzanych wierzytelności rynek ten ma 9 proc. udział.

Prezes zapowiedział, że Best może wejść także na inny rynek.

"Pracujemy nad pewnym projektem dotyczącym wejścia na inny europejski rynek. Mamy bardzo ciekawy pomysł. Wszak windykacja jest polską specjalnością. Myślę, że w tym roku poinformujemy rynek o tym projekcie" - powiedział Borusowski.

Wartość ubiegłorocznych odzysków przypadających na grupę wyniosła 372,2 mln zł, wobec 351 mln zł w 2021 r. W ostatnim kwartale 2022 r. spłaty z portfeli zarządzanych przez spółkę wyniosły niemal 100 mln zł, z których 89,3 mln zł stanowiły spłaty należne grupie (8 proc. wzrost rdr.).(PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
ciekawe kto spłaci te bzdury .... wykup akcji się uda albo nie jak CDP i Goldman Sachs

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki