REKLAMA

Bankowcy proszą Państwową Inspekcję Pracy o kontrole

2019-08-19 08:22
publikacja
2019-08-19 08:22

Sprawdzenie wynagrodzeń w sektorze bankowym, programów aktywizujących i naprawczych czy też  zwolnień grupowych to propozycje kontroli skierowane przez związkowców z instytucji finansowych do Państwowej Inspekcji Pracy.

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Związkowcy zrzeszeni w związku zawodowym "Dialog 2005" odpowiedzieli na pismo Głównego Inspektora Pracy i zaproponowali zagadnienia, które powinny być objęte kontrolą w 2020 roku. W piśmie zamieszczonym na stronie internetowej organizacji czytamy, że działając m.in. w Banku Pekao S.A., Alior Banku, BNP Paribas Bank Polska, Santander Bank Polska i Deutsche Bank Polska związek ma wiedzę na temat panujących tam warunkami pracy. 

Czym powinna zainteresować się Państwowa Inspekcja Pracy? Jako pierwsze wymieniono kontrolę wynagrodzeń w sektorze bankowym. W uzasadnieniu czytamy, że płace i premie nie są uzgadniane ze stroną związkową oraz nie mają rangi wewnątrzzakładowego prawa pracy. Ponadto pracownicy zgłaszają problem dyskryminowania pracowników w sferze płacowej, ponieważ osoby zatrudniane na tych samych stanowiskach, mając te same obowiązki, są wynagradzane w różny sposób.

"Dialog 2005" przez Forum Związków Zawodowych zgłosił również kontrolę zgodności z przepisami prawa wprowadzania programów aktywizujących, naprawczych, wsparcia mających istotny wpływ na warunki zatrudnienia. Wspomniane programy są wdrażane w przypadku, kiedy pracownicy nie "dowożą wyników" w oczekiwanej wysokości. Zdarza się, że zatrudnieni są zwalniani z powodu niewywiązywania się z limitów.

Związkowcy poinofmrowali o potrzebie kontroli przebiegu zwolnień grupowych w latach 2018 i 2019 r. pod kątem zgodności tego procesu z ustawą i porozumieniami z pracownikami. PIP miałaby sprawdzić również, czy w ramach reorganizacji sytuacja zatrudnionych się nie pogorszyła.

Strona pracownicza wnosi również o kontrolę czasu pracy, ponieważ banki, mając oddziały otwarte np. od godziny 9:00 do 17:00 nie doliczają czasu przygotowania się, tj. zasilania kasy w gotówkę oraz czasu na zakończenie pracy, np. wygenerowanie raportów, uzgodnienie transakcji czy przeliczenia stanu gotówki. 

"Zwijająca się branża"? Podsumowujemy badanie bankowców

W I kw. 2019 r. już po raz czwarty przeprowadziliśmy badanie pracowników banków i osób, które pożegnały się w ostatnim czasie z sektorem. W tym roku przeważały pesymistycznie wnioski, a bankowcy mniej ufnie patrzyli w przyszłość. Prezentujemy podsumowanie wyników sondażu Bankier.pl.

 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Wbrew pozorom pracować w banku dziś wcale nie jest tak fajnie
428ustka
Pewnie im chodzi tez o POLISOLOKATY ile ludzi nabrali

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki