REKLAMA
ZAGŁOSUJ

"Zwijająca się branża"? Podsumowujemy badanie bankowców

Michał Kisiel2019-07-24 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2019-07-24 06:00
"Zwijająca się branża"? Podsumowujemy badanie bankowców
"Zwijająca się branża"? Podsumowujemy badanie bankowców
fot. Sadowski Bartek/Fotorzepa / / FORUM

W I kw. 2019 r. już po raz czwarty przeprowadziliśmy badanie pracowników banków i osób, które pożegnały się w ostatnim czasie z sektorem. W tym roku przeważały pesymistycznie wnioski, a bankowcy mniej ufnie patrzyli w przyszłość. Prezentujemy podsumowanie wyników sondażu Bankier.pl.

Sektor bankowy często wskazywany jest jako przykład branży, w której zachodzi jednocześnie technologiczna i rynkowa rewolucja. Klienci zmieniają przyzwyczajenia, usługi stają się w coraz większym stopniu elektroniczne, a na to wszystko nakłada się konsolidacja usuwająca z rynku najmniejszych graczy. Topniejąca grupa pracowników banków, zwłaszcza bezpośrednio obsługujących klientów w placówkach, ma przed sobą niezbyt optymistyczne perspektywy.

fot. Krzysztof Feder / / Bankier.pl

Badanie „Jak się pracuje w bankach?” prowadzimy na łamach Bankier.pl od 2016 r. Czwarta edycja spotkała się ponownie ze sporym zainteresowaniem. Kwestionariusz wypełniły 1764 osoby, z czego większość stanowili obecni pracownicy banków.

W tegorocznej edycji sondażu powtórzyliśmy kilka pytań zadawanych respondentom w poprzednich latach. Dotyczyły one m.in. obserwowanych negatywnych zjawisk w miejscu pracy, subiektywnej oceny zmian w obciążeniu obowiązkami czy postrzegania bezpieczeństwa zatrudnienia. Dzięki temu możliwe było porównanie wybranych wyników i zaobserwowanie trendów. Warto podkreślić, że powtarzane corocznie pytania przynosiły zmieniające się tylko nieznacznie rozkłady wskazań – wiele zjawisk utrwaliło się w bankach, co uznać należy za raczej negatywny wniosek.

W 2019 r. roku skupiliśmy się na wątku nietrafionej sprzedaży, czyli missellingu. Podejrzewaliśmy, że rosnący nacisk na wyniki, obserwowany w poprzednich edycjach badania, może zachęcać bankowców (zwłaszcza tych zatrudnionych we front office) do nieetycznych zachowań w kontaktach z klientami.

Najważniejsze wnioski z badania

Efekty tegorocznej fali badania „Jak się pracuje w bankach?” podsumowaliśmy w czterech publikacjach:

  1. Płace w stagnacji, rosnąca presja na wydajność. 64 proc. respondentów pracujących obecnie w bankowości wskazywało, że w ostatnim roku ich wynagrodzenie nie uległo zmianie. 80 proc. respondentów twierdziło, że w ostatnich 12 miesiącach przybyło im obowiązków, a 82 proc. odczuło zwiększenie wymagań dotyczących wyników pracy. „W komentarzach częściej niż w poprzednich latach pojawiały się uwagi dotyczące zamieszania wprowadzanego przez zmiany własnościowe w bankach oraz rotację pracowników”.
  2. Plany sprzedażowe zachęcają do nietrafionej sprzedaży. „Czy zdarzyło Ci się w ostatnich 12 miesiącach zaproponować klientowi wariant produktu, który nie był Twoim zdaniem najbardziej dla niego odpowiedni (np. kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem zamiast kredytu bez ubezpieczenia)?” – tak brzmiało pytanie zadane w kwestionariuszu pracownikom, którzy mają bezpośredni kontakt z klientami, zdalny lub w placówkach. 40 proc. respondentów wskazało, że wielokrotnie przedstawiło taką propozycję, a 22 proc. przyznało się do sporadycznego prezentowania nieodpowiedniej oferty. Badanych zapytaliśmy się o przyczyny tej praktyki – większość, bo aż 86 proc., wskazało wymagania dotyczące realizacji planów sprzedażowych.
  3. Wraca lęk o pracę. Respondenci, obserwujący cięcia zatrudnienia w najbliższym otoczeniu, bardziej pesymistycznie niż przed rokiem patrzą także na swoje perspektywy. 14 proc. badanych (o 3 pp. więcej niż w 2018 r.) ocenia prawdopodobieństwo utraty pracy w najbliższych 12 miesiącach jako bardzo wysokie. Na drugim końcu skali spadł odsetek optymistów – 15 proc. twierdzi, że takie zdarzenie jest bardzo mało prawdopodobne (17 proc. przed rokiem).
  4. Dlaczego odchodzą z banków? Co trzeci porzucający pracę w banku wskazuje, że najważniejszym powodem trudnej decyzji było nadmierne obciążenie obowiązkami. Co czwarty obwinia stres. To nie niezadowalające zarobki pchają pracowników do poszukiwania nowej ścieżki kariery, często daleko od sektora bankowego. Najliczniejsza grupa odchodzących z bankowości trafiła do sektora handlu i usług (19 proc. wskazań). Deklaracje rozkładały się jednak dość równomiernie w wielu kategoriach – od pośrednictwa i doradztwa finansowego do sektora budżetowego.

Kto brał udział w badaniu?

W grupie respondentów 52 proc. stanowili mężczyźni, a 48 proc. – kobiety. Połowa mieści się w przedziale wiekowym od 25 do 35 lat. Większość uczestników badania mieszkała w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (44 proc.). Przeważająca część respondentów legitymuje się wyższym wykształceniem (86 proc.).

Podobnie jak w poprzednich edycjach najliczniej reprezentowani byli obecni pracownicy banków komercyjnych (77 proc.), wśród których pierwsza trójka odpowiadała top 3 rynku (PKO BP, Bank Pekao, Santander Bank). Zdecydowaną przewagę mieli pracownicy obsługujący klientów w placówkach (60 proc. obecnie pracujących w bankowości), lokujący się w obszarze bankowości detalicznej (66 proc.). 73 proc. badanych bankowców ma za sobą ponad 2-letni staż w bankowości.

fot. / / Bankier.pl

Pracownicy banków komercyjnych niemal bez wyjątku zatrudnieni byli w oparciu o umowę o pracę (na czas nieokreślony – 77 proc., na czas określony – 19 proc.). Ponad połowa otrzymuje wynagrodzenie miesięczne brutto mieszczące się w przedziale od 4 do 7,5 tys. zł. 88 proc. uzyskało w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie premię, ale w przypadku jednej piątej respondentów nie przekraczała ona 2 tys. zł.

Byli pracownicy banków (odeszli w ciągu 12 miesięcy przed badaniem Bankier.pl) to dziś w 1/5 samozatrudnieni. Co trzeci z nich osiąga dochód brutto w przedziale od 5 do 10 tys. zł, a co piąty – powyżej 10 tys. zł.

Zobacz wyniki poprzednich edycji badania

Z raportami z poprzednich edycji badania „Jak się pracuje w bankach?” zapoznać się można na stronach Bankier.pl:

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
degrengolada
niestety jeśli cały dzień kłamiesz, manipulujesz, zatajasz prawdę w pracy to po powrocie do domu łatwo nie wrócisz do normalności..
dwam
przyzwoita praca w banku to tylko w Centrali....
sonmi451
czy to dotyczy bankowości inwestycyjnej?
sonmi451
Z wynagrodzeń wynika, że dyrektorzy nie brali udziału w badaniu.

Zróbcie oddzielny raport dotyczący wyłącznie pracowników centrali bankowych
eresz1
Z wynagrodzeń absolutnie to nie wynika. Na wykresie z wynagrodzeniami jest kategoria "powyżej 15 tys.". Podejrzewam, że właśnei tam się łapią dyrektorzy.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki