REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

CPK i Budimex podpisały umowę na dokończenie prac budowlanych w komorze rozjazdowej Łódź Fabryczna

2026-07-23 14:48
publikacja
2026-07-23 14:48
Dodaj Bankier.pl w Google

Spółki Centralny Port Komunikacyjny i Budimex podpisały umowę na dokończenie prac budowlanych w komorze rozjazdowej Łódź Fabryczna, która jest końcowym elementem tunelu średnicowego PKP PLK w Łodzi - podał Port Polska w komunikacie prasowym. Wartość prac w ramach kontraktu to ponad 113 mln zł netto.

CPK i Budimex podpisały umowę na dokończenie prac budowlanych w komorze rozjazdowej Łódź Fabryczna
CPK i Budimex podpisały umowę na dokończenie prac budowlanych w komorze rozjazdowej Łódź Fabryczna
/ Budimex

Jak podano, umowa z Budimeksem pozwoli kontynuować przerwane prace budowlane w tunelu PKP PLK, a co za tym idzie umożliwi również dalszą realizację tunelu dalekobieżnego Port Polska, którego inwestorem jest spółka Centralny Port Komunikacyjny.

Po wstrzymaniu przez PLK robót w komorze tunelu średnicowego oraz rozwiązaniu przez tego inwestora umowy z dotychczasowym wykonawcą, spółka Centralny Port Komunikacyjny zadeklarowała gotowość przejęcia części prac konstrukcyjnych przy komorze tunelu PLK.

W ramach podpisanej umowy (tzw. zamówienia podobnego) wykonawca będzie odpowiedzialny m.in. za dokończenie prac konstrukcyjnych, w szczególności wykonanie stropów, konstrukcji żelbetowych, płyt fundamentowych, wykopów i tzw. zasypek. Dodatkowo zapewni obsługę geodezyjną i zabezpieczy teren budowy.

Obecnie ten sam wykonawca, czyli Budimex, odpowiada za budowę komory PLK oraz komór Retkinia i Fabryczna Port Polska, będących początkiem i końcem budowanego przez PORR tunelu dla pociągów dalekobieżnych Port Polska, który połączy Warszawę, przez Łódź Fabryczną z Poznaniem i Wrocławiem.

Wakacje na giełdzie

Zgodnie z podpisanym w czerwcu br. porozumieniem z PKP PLK, spółka Centralny Port Komunikacyjny zlecająca Budimeksowi realizację robót konstrukcyjnych przy komorze tunelu średnicowego, będzie odpowiedzialna za nadzór inwestorski. PKP PLK zapewni zaś finansowanie wykonanych robót, przekaże dokumentację projektową, a po zakończeniu wszystkich prac przejmie gotowy obiekt.

W 2032 roku, wraz z nowym lotniskiem, ma zostać oddana do użytku linia KDP między Warszawą a Łodzią. Do 2035 roku, zgodnie z harmonogramem, szybka kolej powinna dotrzeć do Wrocławia i Poznania. (PAP Biznes)

alk/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki