REKLAMA
PIT 2023

„Payrollsy” przebiły rynkowy konsensus. Bezrobocie nieoczekiwanie spadło

Krzysztof Kolany2023-12-08 14:30, akt.2023-12-08 14:49główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-12-08 14:30
aktualizacja
2023-12-08 14:49

Listopadowe dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się nieco mocniejsze od oczekiwań większości ekonomistów. Największym zaskoczeniem był spadek stopy bezrobocia.

„Payrollsy” przebiły rynkowy konsensus. Bezrobocie nieoczekiwanie spadło
„Payrollsy” przebiły rynkowy konsensus. Bezrobocie nieoczekiwanie spadło
/  Abaca Press

Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w listopadzie była o 199 tys. wyższa niż miesiąc wcześniej – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). To rezultat nieco wyższy od rynkowego konsensusu (180 tys.).

W sektorze prywatnym przybyło tylko 150 tys. etatów. Tutaj ekonomiści spodziewali się 153 tys. nowych miejsc pracy wobec zaledwie 85 tys. utworzony w październiku oraz 199 tys. (po rewizji z 246 tys.) we wrześniu.

W październiku przybyło 150 tys. miejsc pracy, choć spodziewano się przyrostu rzędu 180 tys. Natomiast za wrzesień BLS zaraportował aż 297 tys. nowych etatów (pierwotnie nawet 336 tys.) wobec oczekiwań na poziomie 170 tysięcy. Dziś wynik ten ponownie zrewidowano w dół - do 262 tys. W sierpniu w USA przybyło 227 tys. nowych miejsc pracy, choć pierwotnie informowano tylko o 187 tys. Później wynik ten obniżono do 165 tys. Raport BLS za lipiec pokazał przyrost zatrudnienia o 187 tys. (następnie zrewidowany do 236 tys.).  Miesięczne korekty w danych NFP są nagminne i wynikają z dodatkowych raportów otrzymanych od firm i agencji rządowych.

Od maja 2020 roku w gospodarce USA przybyło blisko 26,49 mln etatów w sektorach pozarolniczych. Stało się to po tym, jak w marcu i kwietniu 2020 roku na skutek ogólnokrajowego lockdownu pracę straciło 22,16 mln Amerykanów. Tegoroczna średnia (241 tys.) jest jednak wyraźnie niższa od ubiegłorocznej, gdy w 2022 roku przeciętny przyrost zatrudnienia wyniósł 381 tys. miesięcznie.

Stopa bezrobocia nieoczekiwanie obniżyła się z 3,9% do 3,7%. Ekonomiści spodziewali się jej utrzymania bez zmian. Przekłada się to na 6,291 mln aktywnie poszukujących pracy (i gotowych ją podjąć) Amerykanów. To o 215 tysięcy mniej niż przed miesiącem.

Przeciętna stawka godzinowa w listopadzie wyniosła 34,10 USD i była o 0,35% wyższa niż miesiąc wcześniej. Oczekiwano wzrostu o 0,3% mdm. Średnia płaca godzinowa w Ameryce była też o 3,96% wyższa niż przed rokiem. Średni czas pracy wydłużył się z 34,3 do 34,4 godzin tygodniowo.

Rynek nie wie, co o tym myśleć

Listopadowe dane są trudne do jednoznacznej interpretacji. Z jednej strony dostaliśmy bardzo mocny raport aktywności zawodowej ludności (BAEL), który pokazał silny wzrost liczby pracujących przy spadku liczby bezrobotnych i biernych zawodowo. To by wskazywało na siłę amerykańskiego rynku pracy. Podobnie jak całkiem solidny wzrost średniej stawki godzinowej.

Z drugiej jednak strony rewizje statystyk NFP za poprzednie dwa miesiące z nawiązką rekompensują pozytywną niespodziankę z listopada. Niepokoić może też drugi z rzędu spadek zatrudnienia w handlu detalicznym (i to w dodatku w okresie bożonarodzeniowego szczytu!) oraz w transporcie i magazynowaniu. Z kolei silny przyrost liczby etatów +30 tys. po -32 tys. w listopadzie) w motoryzacji to prawdopodobnie pochodna jesiennego strajku w branży. Pomijając ten czynnik za ponad ¾ przyrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym odpowiadał sektor medyczny oraz opieki społecznej.

Stąd też początkowa reakcja rynku w postaci umocnienia dolara i spadku cen złota szybko została wymazana. Do 14:50 notowania obu instrumentów niemalże powróciły do stanu wyjściowego. Do neutralnych poziomów zawróciły także notowania kontraktów terminowych na indeks S&P500.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
sterl
Bezrobocie?, a liczba ofert pracy na świecie jest najmniejsza od wielu lat, nawet w pandemii
było więcej ?.
zoomek
Rynkowy konsensus. Kto to ten rynek i z kim się konsensusował?
No i jakim cudem rynek może przebić swój rynkowy konsensus?
To jakiś samogwałt rynkowy?
bha
Czyli w statystykach jest niby dobrze, a będzie jeszcze niby lepiej i co najważniejsze dla rynku i nie tylko dla Niby wszystkich???.
bha
Statystyki są fajne i wygodne.
zbyszek_
Bakerolls'y o samku pitcy sa a nie payrollsy. Ew sausage roll'sy
grzegorzkubik
Oto i mamy bogactwo i raj utracony.
https://www.youtube.com/watch?v=FjTqZ8VvoME
okragly_stol
Masz dostęp do internetu w Afryce ?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki