REKLAMA

Amerykanie mniej kupują w sklepach, a w restauracjach coraz więcej

Ignacy Morawski2021-08-18 08:39główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData
publikacja
2021-08-18 08:39

Na barkach amerykańskiego konsumenta stoi duża część światowej gospodarki – od producentów z USA po ich dostawców z całego świata. Dlatego dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych przyciągają dużą uwagę.

W lipcu sprzedaż wyraźnie rozczarowała i od razu zaczęły pojawiać się pytania, czy to przypadkiem nie jest znów efekt obaw o koronawirusa i jego odmiany delta, która szybko rozprzestrzenia się w tym kraju. Ale wiele wskazuje, że nie – to raczej efekt przesunięcia konsumpcji w kierunku usług. Widać to po wysokim wzroście odwiedzalności restauracji, jedynej branży usługowej uwzględnionej w danych o sprzedaży detalicznej. Życie kulinarne w USA wróciło już całkowicie do przedkryzysowej normy.

Amerykanie mniej kupują w sklepach, a w restauracjach coraz więcej
Amerykanie mniej kupują w sklepach, a w restauracjach coraz więcej
fot. Kristi Blokhin / / Shutterstock
Puls Biznesu

W lipcu sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych obniżyła się o 1,1 proc. wobec czerwca, czyli więcej, niż oczekiwali ekonomiści rynkowi (mediana prognoz wynosiła -0,3 proc.). Ta negatywna niespodzianka może nie przyciągnęłaby większej uwagi, gdyby nie fakt, że ostatnio niektóre wskaźniki nastrojów konsumentów zachowują się podejrzanie źle. Na przykład indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan spadł do najniższego poziomu od dziesięciu lat – niższego niż w szczycie pandemii. Czy konsumenci boją się tak bardzo o powrót pandemii? A może boli ich wysoka inflacja?

Trzeba jednak dostrzec, że negatywnych zjawisk wciąż jest mało. Sama sprzedaż detaliczna wciąż znajduje się znacząco powyżej trendu historycznego, napędzana dużymi transferami fiskalnymi. W ujęciu rok do roku sprzedaż wzrosła w lipcu aż o 13,3 proc. – w Europie możemy pomarzyć o takiej dynamice. Nastroje konsumentów w niektórych badaniach są słabe, ale w innych wciąż mocne (np. w badaniu Conference Board).

A co ważne, w szczegółowych danych nie widać, by konsumenci wykazywali objawy społecznego strachu. Obroty w restauracjach i innych punktach kulinarnych wzrosły w lipcu o 1,7 proc. w stosunku do czerwca i znajdują się już 2 proc. powyżej przedkryzysowego trendu. Czyli Amerykanie kupują w restauracjach tyle, ile kupowaliby bez kryzysu (choć w jakiejś niedużej mierze jest to też efekt inflacji). Można powiedzieć, że jest to dobitny znak, że społeczeństwo amerykańskie wróciło do jako takiej normalności. Niestety w innych częściach świata sytuacja jest dużo gorsza, ale to temat na oddzielny artykuł.

Dlatego rynek finansowy nie przyjął danych o sprzedaży detalicznej źle. Po publikacji tych danych dolar umocnił się wobec euro, a rentowności obligacji wzrosły.

W takim zachowaniu rynku pomogły też bardzo dobre dane o produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych. W lipcu produkcja wzrosła o 0,9 proc. wobec czerwca, znacznie szybciej od oczekiwań. Jest to najlepszy wynik od marca, co oznacza, że na razie ograniczenia w dostawach surowców i materiałów mają mały wpływ na aktywność przemysłową w USA. Ciekawe, że pod tym względem Ameryka też wygląda znacznie lepiej od Europy Zachodniej, gdzie wpływ ograniczeń podażowych jest wyraźnie widoczny.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData

Pomysłodawca projektu i szef zespołu SpotData. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Narodowy Bank Polski. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez „Financial Times”. W 2019 r. wyróżniony przez ThinkTank jako jeden z 10 ekonomistów najbardziej słuchanych przez polski biznes. W tym samym roku projekt SpotData, który założył, został nominowany do nagrody GrandPress Digital. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
lorelie
przypominam że 10% Amerykanów mieszka w przyczepach kempingowych bez toalety.. ten wielki polski sojusznik Jak nazywa go stacja TVN - oszukał najpierw kurdów ,a teraz pozostawił na pastwę obcinaczy głów afgańczyków.
3456
co przestali strugać głupa , interes szczepionkowy zawodzi .

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki