REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Amber Gold. Prokuratura zaskarżyła umorzenie postępowania ws. prokurator Barbary K. nadzorującej śledztwo

2021-11-22 15:50
publikacja
2021-11-22 15:50
Amber Gold. Prokuratura zaskarżyła umorzenie postępowania ws. prokurator Barbary K. nadzorującej śledztwo
Amber Gold. Prokuratura zaskarżyła umorzenie postępowania ws. prokurator Barbary K. nadzorującej śledztwo
fot. Jakub Porzycki / / FORUM

Wpłynęło zażalenie prokuratury na postanowienie o umorzeniu postępowania wobec prokurator Barbary K., która prowadziła i nadzorowała śledztwo dotyczące spółki Amber Gold w latach 2009-2012 - poinformował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Elblągu.

Rzecznik prasowy SO w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski przekazał w poniedziałek PAP, że zażalenie z Prokuratury Okręgowej w Legnicy na postanowienie o umorzeniu postępowania przeciwko Barbarze K. wpłynęło do sądu 17 listopada. "Wysłano stronom zawiadomienie o przyjęciu środka zaskarżenia. Ponadto oskarżonej i jej obrońcy wysłano odpis zażalenia" - dodał.

Termin posiedzenia, na którym będzie ono rozpatrywane, zostanie wyznaczony po przesłaniu sądowi okręgowemu akt sprawy przez elbląski sądowi rejonowy.

Na posiedzeniu 8 listopada Sąd Rejonowy w Elblągu nieprawomocnie umorzył postępowanie przeciwko prokurator Barbarze K., której w akcie oskarżenia zarzucono niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień.

Uzasadniając decyzję o umorzeniu, sędzia Maciej Rutkiewicz mówił, że elbląski sąd doszedł do przekonania, iż wobec Barbary K. brak jest wymaganego zezwolenia na ściganie za zarzucone jej przestępstwo, co jest konieczne w przypadku prokuratorów, których chroni immunitet.

"Wynikało to z faktu, że uchwała sądu dyscyplinarnego przy prokuratorze generalnym zezwalająca na pociągnięcie Barbary K. do odpowiedzialności karnej za zarzucane jej przestępstwo została utrzymana w mocy uchwałą Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, którą utworzono nie zapewniając jej niezależności i bezstronności" - stwierdził.

Powołał się przy tym m.in. na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca 2021 r., który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE.

Następnego dnia po umorzeniu postępowania przeciwko Barbarze K. sędzia Rutkiewicz został zawieszony w czynnościach służbowych na okres miesiąca przez prezes SR w Elblągu.

Jak informował wcześniej dział prasowy Prokuratury Krajowej, prokuratura nie zgadza się z decyzją o umorzeniu postępowania wobec prokurator Barbary K. "z uwagi na rzekomo nieskuteczne uchylenie immunitetu prokuratorskiego przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego".

"Decyzja sądu podważająca skuteczność uchylenia immunitetu prokurator Barbarze K. tworzy groźny dla porządku publicznego chaos prawny. Może prowadzić do podważania biegu innych postępowań w sprawach, które wymagały bądź będą wymagać uchylenia immunitetu prokuratorskiego albo sędziowskiego" - podkreślała PK.

Według śledczych, postanowienie sądu zagraża dalszemu biegowi postępowania przeciwko Barbarze K., której prokuratura zarzuca niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Prokurator Barbara K. prowadziła i nadzorowała postępowanie w sprawie spółki Amber Gold w latach 2009-2012, a więc bezpośrednio po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego" - podali prokuratorzy.

W ich ocenie, Barbara K. w "rażący sposób zaniedbała swoje obowiązki, ignorując informacje o przestępczej działalności Amber Gold i nie wykonując wielu oczywistych z punktu widzenia śledztwa czynności". "W rezultacie umożliwiła kontynuowanie przestępczej działalności przez Marcina P. i kierowaną przez niego spółkę Amber Gold, której działania doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem niemal 19 tysięcy osób" - przekazała PK.

"Decyzja sądu jest tym bardziej bulwersująca, że dotyczy oskarżonego w poważnej sprawie karnej funkcjonariusza publicznego, który z racji swojej prokuratorskiej służby jest zobowiązany do stania na straży praworządności. Tymczasem – jak wynika z materiału dowodowego – w ciągu prawie trzech lat, gdy Barbara K. prowadziła i nadzorowała śledztwo w sprawie Amber Gold, spółka zawarła około 50 tysięcy transakcji dotyczących tzw. lokat w złoto o wartości ponad 800 milionów złotych. W wyniku przestępczego procederu wielu pokrzywdzonych straciło oszczędności całego swojego życia" - dodała PK.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
obiektywny_komentator
Świetny darmowy materiał dla Kurskiego do TVP, szczególnie przed przyszłymi wyborami. Gratulacje dla opozycji.

Powiązane: Amber Gold

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki