REKLAMA
APOGEUM IV FALI

13 zł/h nie dla wszystkich. Polacy kombinują, jak mogą

Weronika Szkwarek2018-08-01 10:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-08-01 10:00

Jak nie wypłacać minimalnej stawki godzinowej? Niektórzy wprowadzili opłatę za wynajem odkurzacza, inni zatrudniali na czarno, wypłacali pensje rzadziej niż raz w miesiącu, dokonywali potrąceń związanych z udostępnieniem odzieży. Jednak to tylko wyimek z wielu przekrętów, z których „zasłynęli” nieuczciwi pracodawcy w ramach akcji „13 zł… i nie kombinuj”.

Rok temu, kiedy wprowadzono minimalne wynagrodzenie godzinowe w przypadku umów cywilnoprawnych, do Państwowej Inspekcji Pracy zaczęły napływać zgłoszenia od poszkodowanych pracowników. Dzięki akcji „13 zł… i nie kombinuj” prowadzonej przez PIP i „Solidarność” zatrudnieni mogli zgłaszać przypadki nieuczciwych pracodawców. W 2017 roku przeprowadzono 19,5 tys. kontroli ukierunkowanych na sprawdzenie, czy zatrudniający przestrzegali przepisów.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Kto oszukiwał najczęściej?

– W 2017 roku inspektorzy pracy przeprowadzali 19,5 tys. kontroli ukierunkowanych na ustalenie skali nieprzestrzegania obowiązku wypłacania przyjmującym zlecenie wynagrodzenia w wysokości nie niższej niż obowiązująca minimalna stawka godzinowa. Liczba ta zawiera także kontrole przeprowadzone w związku z sygnałami napływającymi do okręgowych inspektoratów pracy za pośrednictwem Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w ramach akcji „13 zł… i nie kombinuj” – podsumowuje ubiegłoroczną akcję biuro prasowe Państwowej Inspekcji Pracy w rozmowie z Bankier.pl. Spośród niemal 20 tys. kontroli, w 27 proc. stwierdzono nieprawidłowości.

Jak podaje PIP, największy odsetek pracodawców naruszających przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej ujawniono w następujących branżach:

 • 35,3 proc. usługi administrowania (ochrona mienia, serwisy sprzątające, prawnicy tymczasowi),
 • 34,6 proc. transport i gospodarka magazynowa,
 • 32,2 proc. opieka zdrowotna i pomoc społeczna,
 • 29,1 proc. zakwaterowanie i usługi gastronomiczne,
 • 26,7 proc. przetwórstwo przemysłowe,
 • 26,1 proc. handel i naprawy.

W związku z ujawnionymi naruszeniami przepisów dotyczących wypłaty minimalnego wynagrodzenia osobom świadczącym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych inspektorzy pracy wydali 6812 wniosków w wystąpieniach i 769 poleceń ustnych.

Zastosowano środki karne w postaci:

 • na 292 osoby winne popełnionych wykroczeń zostały nałożone grzywny w drodze mandatów karnych na łączną kwotę 371,3 tys. zł,
 • do sądów skierowano 101 wniosków o ukaranie,
 • inspektorzy pracy zastosowali również 258 środków oddziaływania wychowawczego.

Jak omijano minimalne wynagrodzenie?

W ubiegłym roku pisaliśmy na łamach Bankier.pl na temat niektórych „sposobów” pracodawców na niewypłacanie minimalnej płacy, potem doszły kolejne historie z życia wzięte. Prezentujemy jedne z najbardziej pomysłowych, które uprzednio pojawiły się między innymi w tygodniu Solidarności „Tysol”.

 • Sprzątaczka z Wrocławia dostała dwie nowe umowy - jedną uwzględniającą nowe minimalne wynagrodzenie godzinowe oraz drugą na dzierżawę odkurzacza.

 • Ochroniarz z Warszawy od stycznia 2017 roku dopłaca za mundur, żeby jego pensja nie wzrosła.
 • W Lublinie szef jednej z firm wlepiał zatrudnionym fikcyjne kary za spóźnienie, obciążał za pranie odzieży czy za wydawanie nowych  elementów munduru.
 • Podczas przeglądu serwisowego właściciel firmy transportowej z okolic Torunia ocenił, że koszt naprawy hamulców jest zbyt wysoki. Skutkiem tego pojazd po kilkutygodniowej eksploatacji uległ kolizji. Przyczyną, według policji,  okazały się niesprawne hamulce. Przedsiębiorca postanowił obciążyć kosztami kierowcę, pozbawiając go dwumiesięcznego wynagrodzenia.
 • W jednym z niepublicznych poznańskich żłobków właścicielka zatrudniała na zlecenie. Po kilkunastu dniach pracownice były zwalniane bez wynagrodzenia, dowiadując się przy tym, że były jedynie na szkoleniu.
 • Ochroniarz z Olsztyna od 3 lat pracował bez umowy ze stawką 3,80 zł za godzinę.

Są i również przykłady ze starych praktyk. – Właściciel obsługujący kilka budów nie bawi się w finezyjne rozwiązania. Zwyczajnie – „na legalu” pracują 3 osoby, a ponad 20 na czarno. – Płaci po 7-8 na godzinę. Nie płaci ZUS, składek zdrowotnych i podatków. W unikaniu kontroli pomaga mu kierownik US (tu nazwisko kierownika) – czytamy w zgłoszeniu. Osoba zgłaszająca prosi o interwencję, gdyż, jak to ujęła, miejscowe władze udają, że tego nie widzą. Wiadomo, miejscowość mała, wszyscy wszystkich znają, słowem – powiatowa Polska w pełnej krasie –  przytacza Marek Lewandowski na łamach tygodnika „Tysol”

Państwowa Inspekcja Pracy podsumowała najczęstsze nieprawidłowości w zakresie wypłaty minimalnej stawki godzinowej. Dla większości branż były one podobne – brakowało ewidencji i dokumentowania liczby przepracowanych godzin, nie trzymano się terminowości wypłat, przerzucano na zleceniobiorców części wydatków związanych z przygotowaniem i organizacją pracy oraz dokonywano potrąceń związanych z udostępnieniem odzieży, obuwia służbowego i narzędzi pracy.

fot. / / Bankier.pl
Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
matpoz1
"Zwyczajnie – „na legalu” pracują 3 osoby, a ponad 20 na czarno. – Płaci po 7-8 na godzinę" Chyba 15 lat temu tak było, obecnie pracownik zatrudniony na czarno do tzw. "łopaty" może liczyć na 20 zł.
antek10
Niech NSZZ Solidarność tak nie fika bo duże koncerny omijają Polskę np teraz BMW buduje fabrykę na Węgrzech za ok 1 mld euro.
kkk1111
a ty myślisz ze Węgier za darmo pracuje to tylko my dajemy sie rolować i to przeważnie przez swoich jak sie nie będziemy cenić to nkt nas nie będzie cenił
wizytator
Chinczycy i Ukraina już się przekonała ile warta jest praca w Polsce. Teraz jeszcze Filipińczyków zapraszamy, szkoda tylko, że nie przeczytają takich artykułów. Nic to, przekonają się na własnym garbie.
ajwaj
13 zl = ca 3 €
Okr. Stól i Magdalenka z Kaczorami, Donaldami itd. robi sobie swiatowe posmiewisko w bardzo bogatym (potencjalnie!!!)
nieszczesliwym, sprzedanym przez Magdalenko-kanalie kraju
mhm
Przypomnij może ubeku, ile w twardych walutach wynosiła np. pensja nauczyciela przed Magdalenką?
len1
Nie narzekajmy przecie to innowacyjna gospodarka w zatrudnianiu pracownika. I nie zapominajmy co najważniejsze wielu z tych pracowników dostaje kartę na basen , siłownię i paczkę mikołajkową za 50 zł.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wizytator
Kara powinna być min, 10 tys. zł żeby cebularzom biznesu odechciało się oszukiwać i pracownika i polskie prawo pracy.
dziki_losos
W ramach kary powinno się wypłacać dwukrotność całego zaległego wynagrodzenia pracownikowi, powiększoną o odsetki ustawowe.

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki