"13 zł... i nie kombinuj" - są pierwsze zgłoszenia pracowników

Sprzątaczka z Wrocławia dostała dwie nowe umowy - jedną uwzględniającą nowe minimalne wynagrodzenie godzinowe oraz drugą na dzierżawę odkurzacza. Ochroniarz z Warszawy od stycznia 2017 roku dopłaca za mundur, żeby jego pensja nie wzrosła. To pierwsze zgłoszenia niewypłacania minimalnej stawki na umowie-zleceniu w ramach akcji "13... i nie kombinuj" organizowanej przez Solidarność i Państwową Inspekcję Pracy. 

(fot. Anatol Chomicz / FORUM)

Niedawno na łamach Bankier.pl pisaliśmy o tym, że PIP razem ze związkami zawodowymi ogłosił akcję, w ramach której pracownicy nieotrzymujący minimalnego wynagrodzenia na umowie-zleceniu, mogą zgłosić ten fakt do Inspekcji Pracy i tym samym zażądać kontroli w swojej firmie. Pierwsze skargi już trafiają - o czym pisze w Marek Lewandowski w "Tygodniku Solidarność". 

"Nasz szef wlepia nam fikcyjne kary za spóźnienie, obciąża za pranie odzieży czy za wydawanie nowych elementów munduru" - mówi Andrzej z Lublina. "Jest dwóch panów. Zatrudniają za 6-8 złotych za godzinę i nikt prawie nie ma umowy" - zgłosiła Sylwia, która pracuje w pizzerii w Płocku. Do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło już 80 zawiadomień o zaniechaniu wypłacania minimalnego wynagrodzenia na umowie-zleceniu.  

Do PIP trafiają również skargi od Ukraińców zatrudnionych przez polskich pracodawców, podaje "Tygodnik Solidarność". - W kilku przypadkach doniesienia mogą zostać skierowane do organów ścigania. Już pobieżna analiza uzasadnia podejrzenie o przestępczy charakter niektórych opisanych w nich zjawisk - pisze Lewandowski. 

Osoby, które nie otrzymują minimalnego wynagrodzenia na umowie-zleceniu, mogą zgłosić swój przypadek przez wypełnienie formularza dostępnego na stronie: https://www.tysol.pl/formularz. 

(Bankier.pl)

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~ŚWIADOMY

KONTROLE dawały by efekt gdyby były z innego województwa do danego sklepu czy interesu a tak to wygląda w rzeczywistości. PRZYCHODZI taka zapowiedziana kontrola sprawdza niby a wychodzi z nowym akumulatorem albo w nowiutkich butach i po kontroli . PRZYKRE ALE PRAWDZIWE. Pis to pierwsza partia w rządzie która dała 500+ swoim obywatelom ale mogłaby też pomyśleć o państwowych zakładach pracy , żeby te biedne rodzące się dzieci dla rodziców , którzy w ten sposób widzą polepszenie sobie bytu mogły kiedyś pracować nie hańbione jak ich rodzice dziś przez pracodawców. BO GDY MA JUŻ 8 AUT to mu się helikopter by się przydał albo 1tys brakuje do motoru i taki jeden z drugim okrada pracowników albo z pensji albo nie płaci składek. POZDRAWIAM ZACZNIJCIE MYŚLEĆ ŚWIADOMIE A NIE BRAĆ KREDYTY I ZAKŁADAĆ SOBIE PĘTLE NA SZYI U BYLE JAKIEGO PRACODAWCY KTÓRY POWINIEN SIĘ WSTYDZIĆ ŻE WYKORZYSTUJE PRACOWNIKA A JAK NIE MA CZYM PŁACIĆ BO MU KASY SZKODA TO NIECH SAM ZAKASUJE RĘKAWY I POŁOŻY SIĘ NA TYCH BIZNESACH KTÓRE STWORZYŁ. POZDRAWIAM.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Praca

Jesli 13zl umowa zlecenie to tym bardziej taka kwota za umowe o prace tylko ze pracodawcy najlepiej wykorzystuja pracownikow a w umowie o prace jest tylko ze pracownik to sprzedawca a tak nie jest. Czesto to opiekunka dziecka sprzataczka a jak ma fach w reku to jeszcze dziala w ramach reklamacyjnych typu wymienia suwaki w plecakach itp. Tego wszystkiego nie ma w umowach nadgodziny i nie ma tez odpowiedniej placy nie ma tez urlopu a juz napewno pieniedzy za niego. Pracodawcy ciagle malo kasy a czasami inkasuje spora kase maz ktory jest na krusie a zona wlascicielka biznesu nie ma o tym pojecia lub odwrotnie. Kolo sie zamyka a pracownik pracuje za bezcenn i liczy ze sie zmieni ze doceni. Jeszcze dochodza franczyzy w ktorych odpowiedzialnosc nie podpisuje maz a naklania czesto wymusza sie na pracowniku. Nie ma prawa i czas to w koncu zaczac zmieniac a nie zeby np koordynator dostajacy wynagrodzenie od firmy wyludzal jeszcze od pracownikow fizycznych ich czesc. Chore prawo pracy a ci co to robia uwazaja ze jest ok. Menager to wymysl zachodni a to zwykli naciagacze na ktorych polscy biznesmeni robia interesy na chinskiej odziezy firmach logowanych nie wartych zlotego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~czarna1

Ktos pisze ze do sprzatania nie trzeba rzadnych kwalifikacji a jak przyjmuje taka osobe do pracy to czego wymaga i na co patrzy?Niech nie pieprzy ze pierwsza lepsza osobe przyjmuje i ta mu sprzata.Niedlugo to beda chcieli zeby sprzataczka umiala jezyk obcy i wyksztalcenie srednie minimum!A najlepiej jeszcze zeby miala grupe inwalidzka to tez biora pod uwage,wiem cos o tym bo kiedys bylam na takiej rozmowie z ciekawosci koszmar!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 szczekam

Do porządnego sprzątania potrzebne są kwalifikacje a przede wszystkim sumienność, którego ciężko oczekiwać za tak dziadowskie stawki, jakie są proponowane. Ludzie, którzy potrafią utrzymać czystość w okół siebie, a co dopiero w okół cudzego mienia, to gatunek wymierający w dzisiejszych czasach.

! Odpowiedz
2 1 ~Edward

Ja racuje na budowie. Jestem z Ukrainy. Moje wynagrodzenie to 8zł/godz a także darmowe mieszkanie i obiad

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 8 ~oro

Na miejscu tej pani sam kupiłbym odkurzacz i podziękował pracodawcy za jego sprzęt. Mógłbym go używać sprzątając dla innych po godzinach i w domu. Pewnie zakup zwróciłby się w kilka miesięcy.

! Odpowiedz
6 26 ~wer

takich pracodawców co placa 6 do 8 zeta za godzine pracy powinno sie eiliminowac czyli utylizować albo niech sami robia za takie stawki

takie firmy sa niepotzrebne to niegodziwe i upadla ludzi

oby zbankrutowali

! Odpowiedz
16 5 ~fox

Tobie nie zapłaciłbym złotówki.

! Odpowiedz
14 4 ~qwer

nie ma przymusu pracy, umowa jest obustronna wiec warunki pasuja obu stronom.
jesli jestes taki madry to zaloz firme sprzatajaca i plac pracownikom po 3k netto za prace nie wymagajaca zadnhch kwalifikacji

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne