REKLAMA

Największy bank w Polsce szykuje zmiany. 10 rzeczy, które obiecał

Wojciech Boczoń2019-11-19 12:29analityk Bankier.pl
publikacja
2019-11-19 12:29

Największy bank w kraju zaprezentował nową strategię na najbliższe dwa lata. PKO Bank Polski chce być jeszcze bardziej cyfrowy, wykorzystać rozwiązania chmurowe i sztuczną inteligencję. Zebraliśmy 10 najważniejszych deklaracji, które padły z ust przedstawicieli banku podczas konferencji prasowej.

PKO Bank Polski zamierza kontynuować drogę cyfrowej transformacji. W jeszcze większym stopniu niż do tej pory chce wykorzystywać nowe technologie takie jak chmura czy sztuczna inteligencja. Stawia także na pogłębione relacje z klientami i jeszcze lepszą personalizację oferty. Zapowiada nowości w aplikacji mobilnej IKO i ewolucję sieci placówek. Oto 10 obietnic, które padły podczas konferencji prasowej banku.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM
  1. Personalizacja oferty. Już teraz jednego klienta banku opisuje 11 tys. różnych parametrów, takich jak produkty bankowe, profil ryzyka, upodobania, zawód, rodzina czy styl życia. Bank chce teraz przejść od mikrosegmentacji klientów do segmentacji indywidualnej, tak by jeszcze dokładniej dostosować ofertę produktową..
  2. IKO w wersji 5.0. Bank zapowiada skok technologiczny w aplikacji mobilnej. IKO ma być centrum finansowym klienta, z usługami nie tylko finansowymi. Już teraz w aplikacji pojawiły się takie usługi jak zakup biletów czy ubezpieczeń, a w przyszłości ma być ich jeszcze więcej. W IKO pojawi się możliwość podglądu rachunków z innych banków. 
  3. Talk to IKO. Już niedługo klienci banku będą mogli porozmawiać z aplikacją – za pomocą komend głosowych sprawdzić saldo na rachunku czy zlecić przelew. Docelowo pojawią się tam funkcje doradcze oraz integracja z asystentem Google. 
  4. Więcej sztucznej inteligencji. Bank będzie kontynuował digitalizację procesów, wykorzystując m.in. robotyzację, sztuczna inteligencję i zaawansowaną analitykę danych. Dzięki wykorzystaniu usług chmurowych, infrastruktura IT będzie skalowalna i będzie mogła być dostosowywana do rosnącego zapotrzebowania na moc obliczeniową. 
  5. Platforma samochodowa. Bank zaproponuje platformę do zakupu samochodów. Wiadomo, że trafią tam m.in. auta poleasingowe ze spółek grupy. Oferta będzie kierowana nie tylko do klientów PKO Banku Polskiego. Finansowanie aut będzie się odbywać przy wykorzystaniu produktów PKO BP. Co ciekawe, przedstawiciele banku nie wykluczyli utworzenia podobnych platform w przyszłości, np. do sprzedaży nieruchomości.
  6. Ewolucja placówek. Oddziałów będzie mniej, bo odwiedza ich coraz mniej klientów. Zmieni się też format placówek – będą ewoluowały w kierunku edukacji i doradztwa, a nie obsługi transakcyjnej.
  7. Digitalizacja małych firm. Bank chce mocniej zdigitalizować ofertę dla małych firm. Pojawią się takie rozwiązania, jak „firma na klik” czy dostęp do oferty w chmurze (np. dysk w chmurze, oprogramowanie biurowe, backup danych).
  8. Ekspansja międzynarodowa. Bank chce rozwijać sieć oddziałów zagranicznych oraz narzędzia wspierające działalność polskich przedsiębiorstw poza granicami kraju. 
  9. Dopasowanie miejsc pracy do wymagań pracowników. Bank zapowiada m.in. możliwość zdalnej pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Ponadto będzie wykorzystywał zwinne metodyki i budował autonomiczne zespoły. Będzie także rozwijał kompetencje technologiczne i przywódcze zapewniając pracownikom, zwłaszcza z działów IT, prace w środowisku najnowszych technologii. 
  10. Eliminacja działań szkodliwych dla środowiska. Taka zapowiedź znalazła się w prezentacji omawiającej nową strategię. Bank nie podał jednak konkretów. 

PKO BP jest największym bankiem w kraju. Jak wynika z raportów PRNews.pl, na koniec II kwartału 2019 r. bank obsługiwał blisko 11 mln klientów i dysponował siecią 1100 placówek. Na koniec września 2019 roku jego aktywa wynosiły 311 mld zł. W perspektywie 2022 roku PKO chce osiągnąć rentowność kapitału własnego na poziomie 12 proc. obniżyć wskaźnik kosztów do dochodów do 41 proc., utrzymać koszty ryzyka w przedziale 0,60-0,75 proc. oraz osiągnąć roczny zysk netto powyżej 5 mld zł.

Reklama

Bank rozwija bankowość elektroniczną. Liczba aktywnych aplikacji IKO wzrosła do ponad 4 mln, a liczba wykonywanych za pośrednictwem IKO transakcji zwiększy się - jak szacuje bank na podstawie dotychczasowej dynamiki – do ponad 170 mln na koniec 2019 roku. Obecnie klienci banku wykonują 4 mln logowań do bankowości elektronicznej i 6 mln transakcji każdego dnia.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
pisula
PKO nie ma w zwyczaju rzucać słów na wiatr, także każdą zapowiedź można brac na poważnie. Dzięki niemu jesteśmy w czołówce Europy.
ibuprom
Fantastycznie wiedzieć, że bank uwzględnia te wszystkie zagadnienia w swoich planach. Pochwały jak najbardziej się należą.
fletcherznarodowego
Nareszcie spółki skarbu państwa zaczynają przynosić zyski i mają wizerunek liderów innowacji. Zresztą Polska to najlepszy kraj do rozwoju bankowości cyfrowej. Łatwo płaci się u nas kartą, a Niemcy to nawet nie wiedzą co to BLIK.
julianka
Moi rodzice brali ostatnio kredyt na mieszkanie i to właśnie PKO zaoferowało najlepsze warunki. Dla mniej zarabiających mają bardzo korzystne oferty, lepsze niż konkurencja. Super, że w ten sposób wspomagają osoby z niższymi dochodami.
kuciak922
Podoba mi się to, że PKO stale idzie w kierunku nowoczesności. Zmiana na lepsze jest już widoczna od jakiegoś czasu. Pewnie to dlatego, że na czele wreszcie stanął jakiś menadżer z prawdziwego zdarzenia jak Jagiełło, a nie leśny dziadek karierowicz jak to bywało niestety za PO. Życzę im powodzenia, bo naprawdę dobre mają pomysły Podoba mi się to, że PKO stale idzie w kierunku nowoczesności. Zmiana na lepsze jest już widoczna od jakiegoś czasu. Pewnie to dlatego, że na czele wreszcie stanął jakiś menadżer z prawdziwego zdarzenia jak Jagiełło, a nie leśny dziadek karierowicz jak to bywało niestety za PO. Życzę im powodzenia, bo naprawdę dobre mają pomysły i wygląda to obiecująco.
bujao
eghm p. Jagiełło jest prezesem PKO BP od 10 lat.... Spójrz kto wtedy rządził :)
andrzejkowal odpowiada bujao
Prezes godny pochwaly, mysle ze fantastycznie ze bank sie tak rozwija, i wcale nie sa to slowa rzucone na wiatr a sa czyny. Brawo!
andrzejkowal odpowiada andrzejkowal
Nie mialo byc do pana ten tekst, cos sie musialo popsuc. Natomiast moze wowczas Pis nie rzadzil ale PKO dokonalo zmian od rzadow prezesa Kaczynskiego a nie Tuska ani Kopacz. Warto o tym pomyslec a nie na sile opozycje chwalic za nic.
pinakolada
Youghurt, wydaje mi się, że pracownicy w bankach PKO sa szeroko przeszkoleni i wystarczy nie być zrzedliwym klientem. Ja korzystam z tego banku I jestem zadowolona.
pinakolada
Super inicjatywa. Doceniam to ,ze nasz kraj się rozwija. Uważam, ze takie innowacyjne rozwiązania napewno przyniosą korzyści. Cyfryzacja to przyszłość.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki