eKatalogi – nowa jakość zamówień publicznych

2016-11-25 13:54
publikacja
2016-11-25 13:54

Elektroniczna Platforma Katalogów Produktów-eKatalogi to nowoczesne narzędzie informatyczne udostępnione przez Urząd Zamówień Publicznych pod adresem www.ekatalogi.uzp.gov.pl. Stanowi ono bezpłatną internetową platformę zakupową łączącą małych i średnich przedsiębiorców jako sprzedających, z sektorem administracji i instytucjami publicznymi jako kupującymi.

Jej celem jest ułatwienie obu stronom dostępu do transakcji rynku zamówień publicznych poniżej kwot zobowiązujących do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, tj. w przypadku większości zamawiających kwoty nieprzekraczającej 30.000 Euro (w 2015 roku był on wart 31,2 mld zł). eKatalogi są sklepem internetowym, w którym w przejrzysty i zapewniający konkurencyjność sposób kupować mogą jednostki budżetowe. Obecnie na Platformie zarejestrowanych jest 300 instytucji – między innymi urzędy administracji samorządowej i centralnej ale też np.  szpitale i przychodnie, ośrodki pomocy społecznej, jednostki policji i straży pożarnej.

Dzięki Platformie eKatalogi Wykonawcy zyskali możliwość prezentowania i sprzedaży swoich produktów oraz usług. Co istotne, ani za wystawienie swojej oferty, ani za zrealizowane przez eKatalogi transakcje nie są pobierane żadne opłaty. Dzięki Platformie przedsiębiorcy mogą nawiązać współpracę z nowymi kontrahentami z całej Polski, niezależnie od miejsca działalności firmy. eKatalogi pozwalają na zarządzanie swoimi ofertami np. poprzez dodawanie karty, przedłużenie jej ważności, usuwanie jej bądź klonowanie. Opublikowane karty produktu zawierają informacje dotyczące okresu obowiązywania oferty produktu bądź usługi, cech charakterystycznych, warunków sprzedaży, cen i czasu dostawy. Platforma umożliwia również import do Systemu posiadanych przez przedsiębiorców katalogów produktów. Ta funkcjonalność pozwala użytkownikom na masowe zamieszczenie oferty, maksymalnie do 10 000 produktów. Wykonawca, który chce skorzystać z tej funkcjonalności pobiera z platformy pusty Formularz produktu, wypełnia go i importuje dane na Platformę eKatalogi. Formularz ten jest pustym szablonem w formacie XLS lub CSV, i zawiera wszystkie uniwersalne pola do wypełnienia, np. nazwa produktu, numer seryjny, cena. Istnieje również możliwość dołączenia zdjęć.

Zamawiający na Platformie eKatalogi mogą nie tylko kupić produkt bądź usługę tam dostępną, ale mają też możliwość wysłania zapytania ofertowego do zarejestrowanych firm. Narzędzie wyposażone jest także w wyszukiwarkę ułatwiającą znalezienie interesującej oferty m.in. poprzez nazwę handlową, słowo kluczowe czy kategorię. Wyszukane karty produktów można posortować wg wybranego kryterium, a także porównać - maksymalnie cztery oferty w jednym oknie. Ważną funkcją jest dokumentowanie procesu zakupu – Platforma posiada funkcjonalność ułatwiającą tę czynność. Panel zarządzania zamówieniem umożliwia przygotowanie za pomocą jednego przycisku raportu zawierającego dane Zamawiającego i Wykonawcy oraz informacje na temat realizowanego zamówienia (sposób i termin płatności, datę przyjęcia do realizacji i odbioru). Raport z procedury zakupowej zawiera również informacje o procesie wyszukiwania i porównywania produktów, a jeśli Zamawiający wysyłał przez Platformę zapytanie ofertowe, dokument ten będzie zawierał dodatkowo informacje związane z jego przebiegiem (data wysłania, termin udzielenia odpowiedzi, lista Wykonawców, do których zostało skierowane, oraz wykaz tych, którzy udzielili odpowiedzi). Raport można zapisać w formacie PDF, jest on również przechowywany na Platformie eKatalogi.

Platforma eKatalogi ułatwia komunikację między użytkownikami  - Zamawiający i Wykonawcy mogą dzięki temu porozumiewać się ze sobą nie tylko w trakcie wysyłania i zatwierdzania zamówień, ale również w toku całego procesu realizacji transakcji.

Platforma eKatalogi jest produktem innowacyjnym - nie było do tej pory narzędzia, pozwalającego Zamawiającym na zapoznanie się z ofertą Wykonawców, porównanie interesujących produktów bądź usług, kupno i przejście całej procedury udzielenia zamówienia publicznego w jednym miejscu i tak krótkim czasie. Zmienia ona sposób przeprowadzenia zamówienia – do tej pory to Zamawiający musiał wyszukać firmy z danej branży i wysłać do nich zapytanie – teraz oferty Wykonawców prezentowane są na Platformie. Mając na uwadze nowatorskość narzędzia, do dyspozycji Użytkowników oddane zostało wsparcie techniczne. Każdy zainteresowany Platformą może zadzwonić na infolinię pod nr +48 (22) 30 74 306 (nie trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem), aby uzyskać wsparcie np. w zakresie procesu rejestracji. Zalogowanym użytkownikom oferuje się oprócz infolinii dostępny jest również chat i formularz kontaktowy.

Dodatkowo by ułatwić sprawdzenie tego narzędzia i zapoznać się z możliwościami jakie daje, wszyscy– zarówno zamawiający (kupujący) jak i wykonawcy (sprzedający) – mogą skorzystać z wersji demonstracyjnej Platformy eKatalogi. Umożliwia ona przejście całej procedury zakupu bądź sprzedaży, analogicznie jak na Platformie docelowej, bez żadnych zobowiązań. Na stronie demo.ekatalogi.uzp.gov.pl w dziale „Platforma” dostępne są loginy i hasła dla Wykonawcy, i wszystkich rodzajów przedstawicieli reprezentujących Zamawiającego.

Urząd Zamówień Publicznych przygotował i udostępnił filmy instruktażowe ilustrujące działanie Platformy eKatalogi od rejestracji do zawarcia transakcji – zarówno dla Zamawiających, jak i dla Wykonawców

Film instruktażowy dla Wykonawcy

Film instruktażowy dla Zamawiającego

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Platformą eKatalogi www.ekatalogi.uzp.gov.pl

Źródło:Artykuł sponsorowany
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki