REKLAMA

Biznes nazywa "Polski ład" ustawą antyrozwojową, godzącą w interesy przedsiębiorców

2021-09-08 06:25
publikacja
2021-09-08 06:25
Biznes nazywa "Polski ład" ustawą antyrozwojową, godzącą w interesy przedsiębiorców
Biznes nazywa "Polski ład" ustawą antyrozwojową, godzącą w interesy przedsiębiorców
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

W poniedziałek Komitet Stały Rady Ministrów omawiał temat zmian podatkowych w Polskim Ładzie, jednak, jak podał rzecznik rządu, decyzję podejmie sam rząd dopiero w środę. Zdaniem pracodawców największym problemem jest jednak stopień skomplikowania systemu podatkowego i znalezienie sposobu na jego uproszczenie.

- Przyszłość "Polskiego Ładu" powinna zależeć od konsensusu nie tylko politycznego, ale również wszystkich środowisk, bo ustawa podatkowa, o której mówimy, dotyczy wszystkich Polaków i wszystkich przedsiębiorców w tym kraju i powinna być procedowana przynajmniej przez rok - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Paweł Wojciechowski, główny ekonomista, wiceprezydent Pracodawców RP. - Odejście pana premiera Gowina było w pewnym sensie symboliczne, ponieważ on wstawił się po stronie przedsiębiorców, ale utracił swoje stanowisko. I teraz nie wiadomo, czy będzie możliwe zebranie takiej większości, która przeforsuje te złe zmiany podatkowe. One bardzo komplikują życie przedsiębiorcom już w i tak niełatwym środowisku, gdzie system podatkowy należy do najbardziej skomplikowanych w Europie.

Składka zdrowotna w "Polskim ładzie". Resort finansów pokazał szczegóły

Ministerstwo Finansów zaprezentowało w środę nowe propozycje zasad rozliczania składki zdrowotnej w pakiecie zmian podatkowych Polskiego Ładu - poinformowali w trakcie wideokonferencji przedstawiciele resortu finansów. Zmiany dotyczą wysokości odprowadzanej składki m.in. dla ryczałtowców i liniowców.

W sierpniu Jarosław Gowin, wicepremier i minister pracy i rozwoju, stracił swoje stanowiska w rządzie. Stało się to po tym, gdy stanął w obronie przedsiębiorców wobec projektu zapisanych w Polskim Ładzie zmian podatkowych. Chodziło o 9-proc. składkę zdrowotną, którą mieliby płacić właściciele firm od przyszłego roku, bez możliwości odliczenia 7,75 proc. składki. Proponowana przez rząd reforma podniosłaby też obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50 proc., z obecnych 19 proc. do 28 proc. bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku. 30 sierpnia zakończyły się konsultacje społeczne projektu, jednak, zdaniem przedsiębiorców, bez znaczących ustępstw ze strony autorów projektu, którego twarzą jest premier Mateusz Morawiecki.

Dialog rządu z nami jest w dużej mierze pozorowany. W zasadzie odbywa się to w ten sposób, że się mówi, że jest prezentacja, po tej prezentacji następuje zaklinanie rzeczywistości i mówienie nam, że to są koncepcje prorozwojowe, odnoszące się do estońskiego CIT-u i ulg innowacyjnych w "Polskim Ładzie". Ja się z tym zgadzam, ale cała reszta jest antyrozwojowa - podkreśla Paweł Wojciechowski. - Ta najważniejsza, główna reforma jest antyrozwojowa i godzi w interesy przedsiębiorstw i przedsiębiorców.

Tymczasem stanowisko biznesu jest jednoznaczne: jego przedstawiciele uważają, że pierwotnie przedstawiony projekt wpłynie niekorzystnie na rozwój gospodarczy i przedsiębiorczość, obciążając osoby aktywne zawodowo na rzecz nieaktywnych. Wątpliwości budzi też pospieszny tryb jej przygotowywania, co powoduje potrzebę poprawy zapisów od samego początku. Przykładem może być obietnica stawki wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł, podczas gdy wcześniej nie udało się wprowadzić obiecanego poziomu 8 tys. Po konsultacjach propozycje miały się jednak zmienić, czego przykładem miałoby być obniżenie składki zdrowotnej do 4,8-4,9 proc. W zamian zostanie jednak wprowadzony podatek przychodowy dla największych firm. A to zamiast upraszczać, dalej komplikuje system podatkowy.

- Aby uprościć system podatkowy, trzeba po prostu przywrócić definicję wszystkich danin publicznych, które są w systemie, ich właściwe znaczenie, tzn. nie mylić składki zdrowotnej, która jest czystym podatkiem, z ubezpieczeniem zdrowotnym, bo nie ma tutaj żadnego ubezpieczenia, tylko czysty podatek - mówi główny ekonomista i wiceprezydent Pracodawców RP. - Po drugie, trzeba dokonać konsolidacji pomiędzy częściami tych danin publicznych, które można skonsolidować i które mają charakter czysto podatkowy. Po trzecie, droga prowadzi poprzez ujednolicenie podstaw wymiaru i baz podatkowych. Dzisiaj ich mamy kilkanaście, może kilkadziesiąt, a wystarczą dwie-trzy proste stawki i system jest bardzo klarowny, prosty i przejrzysty.

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (7)

dodaj komentarz
michalx
nikomu w rządzie nie zależy na uproszczeniu systemu podatkowego, ani na podniesieniu stóp % aby ochronic spadek wartości pieniądza. Obie te rzeczy działają na korzyść złodziei z Wiejskiej i banksterki.
jarekm_re
Do tej pory Pan Morawiecki z Szydło mówili "wystarczy nie kraść" ... że pieniądze na socjal idą z "Mafii Wat-owskich" ... niestety żeby dalej serwować swoim wyborcom ten socjal zaglądają (i tego nie kryją) już do kieszeni ciężko pracujących przedsiębiorców i ludzi zarabiających więcej niz średnia Do tej pory Pan Morawiecki z Szydło mówili "wystarczy nie kraść" ... że pieniądze na socjal idą z "Mafii Wat-owskich" ... niestety żeby dalej serwować swoim wyborcom ten socjal zaglądają (i tego nie kryją) już do kieszeni ciężko pracujących przedsiębiorców i ludzi zarabiających więcej niz średnia krajowa. Realnie osoby żyjące ze swojej pracy mają w D te 500 plus i 300 plus... ja za to wszystko dziekuje tylko nie zabierajcie mi wiecej , tylko tego chce. Bajka o miliardach płynących z mafii WAT juz sie skończyła drodzy ... PIS nakłada mnóstwo nowych podatków żeby utrzymać sie przy władzy nie patrząc na skutki....
kenn
"żeby dalej serwować swoim wyborcom ten socjal zaglądają (i tego nie kryją) już do kieszeni ciężko pracujących przedsiębiorców i ludzi zarabiających więcej"

- dokładnie

Ale jest coś więcej: ostatnie badania pokazały, że ww. socjal nie tylko zabiera kasę bogatszym ludziom, ale przede wszystkim
"żeby dalej serwować swoim wyborcom ten socjal zaglądają (i tego nie kryją) już do kieszeni ciężko pracujących przedsiębiorców i ludzi zarabiających więcej"

- dokładnie

Ale jest coś więcej: ostatnie badania pokazały, że ww. socjal nie tylko zabiera kasę bogatszym ludziom, ale przede wszystkim biedniejszym. Że o (hiper)-inflacji to już nie wspominam.

Innymi słowy, jest to atak rządu na dobrobyt kraju (firmy pod "kompetentnymi" ludźmi, patrz ostatnio Ursus - bankructwo), na dobrobyt społeczeństwa ("nowy ład"), i na rozwój kraju, a w szczególności atak na stan polityczno-prawny (pozorna demokracja, a nawet w coraz większym stopniu pozorny wolny rynek).

Co zatem mamy, jeśli nie państwo demokratyczne? Odpowiedź: dyktaturę totalitarnym, a każde słowo polityków jest obliczone na "sprzedaż" ciemnemu ludowi (parafrazując Mordawieckiego: ciemny lud wszystko kupi).
kenn
"Dialog rządu z nami jest w dużej mierze pozorowany. ... Ta najważniejsza, główna reforma jest antyrozwojowa i godzi w interesy przedsiębiorstw i przedsiębiorców."

Ja bym uogólnił: utrzymanie wolnego rynku i demokracji w kraju jest w dużej mierze pozorowane. Te najważniejsze zmiany forsowane przez rząd
"Dialog rządu z nami jest w dużej mierze pozorowany. ... Ta najważniejsza, główna reforma jest antyrozwojowa i godzi w interesy przedsiębiorstw i przedsiębiorców."

Ja bym uogólnił: utrzymanie wolnego rynku i demokracji w kraju jest w dużej mierze pozorowane. Te najważniejsze zmiany forsowane przez rząd mają na celu wprowadzenie KOMUNIZMU pod innymi, ukrywającymi faktyczny stan, etykietkami.
anty12
Cyniczna patologia pisuarowa ma w d prosby przedsiebiorcow. Pinokio dostaniesz zawalu jak zobaczysz ile firm opusci polske lub czsaan optymapizacje podatkowa. Potrzebujesz kasy na patole? To w koncu smusz markety obce do placenia uczciwych podatkow a nie 0,004% od dochodu. Z duzej chmury maly deszcz. W US maja rozmazy zeby dreczyc Cyniczna patologia pisuarowa ma w d prosby przedsiebiorcow. Pinokio dostaniesz zawalu jak zobaczysz ile firm opusci polske lub czsaan optymapizacje podatkowa. Potrzebujesz kasy na patole? To w koncu smusz markety obce do placenia uczciwych podatkow a nie 0,004% od dochodu. Z duzej chmury maly deszcz. W US maja rozmazy zeby dreczyc malych bo ci duzi maja na prawnikow. Mateuszke jeszcze bardizej ulatwi zycie duzym a malych zniszczy.
endes
Dokładnie tak!... tylko idioci chcą wprowadzić coś gorszego do swojego życia!
alberto2020
Jak widać poniżej kasa jest panu premierowi potrzebna..Nie wiem co się ostatnio dzieje z rządem

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/system-morawieckiego-ludzie-premiera-na-panstwowych-posadach/3gby8gj,79cfc278

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki