REKLAMA

Składka zdrowotna w "Polskim ładzie". Resort finansów pokazał szczegóły

2021-09-08 11:04
publikacja
2021-09-08 11:04
Składka zdrowotna w "Polskim ładzie". Resort finansów pokazał szczegóły
Składka zdrowotna w "Polskim ładzie". Resort finansów pokazał szczegóły
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Ministerstwo Finansów zaprezentowało w środę nowe propozycje zasad rozliczania składki zdrowotnej w pakiecie zmian podatkowych Polskiego Ładu - poinformowali w trakcie wideokonferencji przedstawiciele resortu finansów. Zmiany dotyczą wysokości odprowadzanej składki m.in. dla ryczałtowców i liniowców.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski poinformował, że osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, czyli pracownicy, przedsiębiorcy emeryci i renciści, tak jak pierwotnie proponowano, będą mogli skorzystać z podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienia drugiego progu podatkowego do 120 tys zł. Składka zdrowotna będzie liczona od osiąganego przez nich dochodu bez możliwości odliczania składki od podatku.

Minister finansów o składce zdrowotnej

Zmiany w podatkowej części Polskiego ładu dotyczą głównie zasad rozliczania składki zdrowotnej dla ryczałtowców, dla korzystających z karty podatkowej i z podatku liniowego - oświadczył w środę minister finansów Tadeusz Kościński.

Ministerstwo Finansów przedstawia zmiany, jakie wprowadzono po konsultacjach publicznych podatkowych projektów rządu.

Jak powiedział Kościński „nie ma zgody” na to, by pracownicy płacili składkę zdrowotną rzędu kilkuset zł miesięcznie, a prezesi wielkich korporacji - na poziomie kilkudziesięciu złotych. „Tutaj zdania nie zmieniamy” - zapewnił minister.

Oświadczył jednocześnie, że podatkowa część Polskiego Ładu to największy od 20 lat krok w kierunku wdrożenia w Polsce sprawiedliwego systemu podatkowego.

Zmiany dotkną inne grupy podatników.

"Zaczynając od składki zdrowotnej – na skali podatkowej jej wysokość nie ulegnie zmianie. W przypadku przedsiębiorców, tak jak w konsultowanym projekcie, będzie to 9 proc. od dochodu podatnika bez możliwości odliczenia jej od podatku. To, co się zmieni to wysokość składki dla firm, które rozliczają się w sposób uproszczony, dla tych, które wybrały albo podatek liniowy 19 proc., albo ryczałt i kartę podatkową" - powiedział Sarnowski.

Rząd zapowiada podatek przychodowy dla wielkiego biznesu

MF proponuje w ramach Polskiego Ładu wprowadzenie minimalnego podatku dla wielkich firm w wysokości 0,4 proc. przychodów firmy i 10 proc wydatków pasywnych - ogłosił w środę wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Sarnowski poinformował ponadto, że w stosunku do konsultowanych propozycji wysokość składki zdrowotnej od liniowców zmieni się znacznie - od przyszłego roku będzie wynosić 4,9 proc., wobec pierwotnie proponowanych 9 proc. – PAP.

"Tu ważna uwaga: składka minimalna będzie wynosić 9 proc. od minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 270 zł" - dodał Sarnowski.

Zmiany obejmą oskładkowanie ryczałtowców.

"Dla firm o rocznych przychodach do 60 tys zł. składa zdrowotna wynosić będzie 9 proc. od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (…). Z kolei dla przychodów między 60 a 300 tys. zł będzie liczona od 100 proc. (przeciętnego wynagrodzenia – PAP), a dla wyższych – od 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia" - poinformował wiceminister.

Zmieni się również wysokość składki zdrowotnej przy opodatkowaniu kartą podatkową.

"W konsultowanym projekcie podstawą obliczenia było 9 proc. od wysokości średniego wynagrodzenia, teraz będzie to liczone od minimalnego wynagrodzenia" - powiedział Sarnowski.

Dodał, że zgodnie z postulatami biznesu MF ujednolicił termin rozliczeń składek przez przedsiębiorców, by płatnicy mieli na to więcej czasu - termin wydłużono do 20. dnia miesiąca.

Poinformował, że rozwiązanie dla tzw. ulgi dla klasy średniej nie uległa zmianie w toku konsultacji, żeby „osoby zarabiające między 6 a 11 tys. zł nie straciły na reformie”.

Ostateczny kształt tej regulacji zostanie wypracowany w toku prac parlamentarnych i MF nie wyklucza zmian w trakcie prac w komisjach sejmowych.

Termin wejścia w życie całości przepisów podatkowych Polskiego Ładu został ustalony na 1 stycznia przyszłego roku.

Efektem zaprezentowanych zmian będzie zmniejszenie wpływów do NFZ o ok. 4,5 mld zł, co ma pokryć m.in. nowy podatek od wielkich międzynarodowych korporacji. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
POZNAJ NOWE BMW X1

POZNAJ NOWE BMW X1

Komentarze (48)

dodaj komentarz
santoriusz
Panowie strategia PiS iorów jest prosta. Chcą wyciąć w pień ludzi przedsiębiorczych i zostawić tylko grzbietowych bo nad nimi i przepływem ich pieniędzy jest pełna kontrola. Ludzi niezależnych i wolnych chcą na maksa zniewolić tymi swoimi regulacjami których nawet głęboka komuna nie mogłaby się powstydzić. I TYLE w temacie.
mjwhite
Niby większa kwota wolna i wyższy próg podatkowy ale przy 150 tys rocznie i tak zapłacę więcej... gdzie tu sens?!
Po drugie rośnie składka zdrowotna a dla medyków nie ma kasy... o co tu chodzi?
tadg
Wyliczenia tej władzy (PISu) są nierzetelne.
100 mld jako skutki protestu?? Wyliczenia z kosmosu.
Z pieniędzy budżetowych opłacane jest około 500.000 osób (medyków).
100 mld / 500.000 = 200.000 na osobę/na rok.
Czy medycy rządają podwyżki 200.000 na osobę?? 2-3 razy więcej niż obecnie zarabiają??
To podwyżka 60% posłów
Wyliczenia tej władzy (PISu) są nierzetelne.
100 mld jako skutki protestu?? Wyliczenia z kosmosu.
Z pieniędzy budżetowych opłacane jest około 500.000 osób (medyków).
100 mld / 500.000 = 200.000 na osobę/na rok.
Czy medycy rządają podwyżki 200.000 na osobę?? 2-3 razy więcej niż obecnie zarabiają??
To podwyżka 60% posłów jest pestką!!
PIS nas okłamuje i przedstawia nierzetelne kwoty. Nie chce pokazać wyliczeń.
Albo robi to z premedytacją albo nie potrafi liczyć. Nie wiem co gorsze!!
carlito1
ZUS dzisiaj 1380 + 160 podwyżka w 2022 + 500 składka zdrowotna (ryczałt pow 60 tys zl) = 2040

Czyli wzrost z 1380 na 2040zl. !!!!!!!!!!
A ciemny lud jescze potrafi powiedzieć, że jak składka zdrowotna wzrośnie to będą większe emerytury :/ ręce opadają....:( Składka zdr. To nie emerytalna!! Ona pójdzie na niewydolna służbę
ZUS dzisiaj 1380 + 160 podwyżka w 2022 + 500 składka zdrowotna (ryczałt pow 60 tys zl) = 2040

Czyli wzrost z 1380 na 2040zl. !!!!!!!!!!
A ciemny lud jescze potrafi powiedzieć, że jak składka zdrowotna wzrośnie to będą większe emerytury :/ ręce opadają....:( Składka zdr. To nie emerytalna!! Ona pójdzie na niewydolna służbę zdrowia, a tam skutecznie wyprowadzona przez ziomeczków i lekarzy cwnaniakow.
and00
Jak ty to liczysz?
ZUS że zdrowotnym to teraz 1457 zł, samo zdrowotne to 381zl, będzie 500zł, ale nie będzie można odliczyć id podatku
Czyli będzie zus +160 i zdrowotna +120
Razem 1740 zł
lukaszslask odpowiada and00
Jak skladka moze wogole wynosic 1740 zl,jak minimalna wynosi 1800zl i za to Czlowiek ma wynajac lub kupic mieszkanie,wyzywic sie i zadbac o caly byt.....
300_pala odpowiada and00
A będzie moZna odliczyć od dochodu ! Bbb??
carlito1
Bolszewicy,! najbardziej wrogi dla obywatela i firm rząd w historii.
Tylko podwyżki podatków, kary, sankcje, i lewe biznesy na kowidowymi szaleństwie. Widać kartofel już puścił stery. Teraz rządzą Żydzi w 100%
pawlaski
Wszyscy otrzymują to samo w pakiecie, to dlaczego każdy płaci inną składkę zdrowotną?

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki