Zmiany w Kodeksie pracy: po 33 miesiącach umowa na czas nieokreślony

22 listopada 2018 roku miną 33 miesiące od wprowadzenia limitu dotyczącego czasu, na jaki można zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony. To oznacza, że umowy terminowe, które zostały podpisane przed 22 lutego 2016 roku, 22 listopada przekształcą się w umowy na czas nieokreślony. 

(YAY Foto)

W lutym 2016 roku weszły w życie przepisy definiujące limit 33/3 w kontekście umów na czas określony. To oznacza, że maksymalny okres, na jaki będzie można zawszeć z pracownikiem taki kontrakt, wynosi 33 miesiące plus do 3 miesięcy okresu próbnego. 

- Wprowadzone zmiany mają uchronić pracowników przed nadużyciami jakimi są: zawieranie wielu umów na czas określony lub przedłużanie umów na czas określony w nieskończoność przez pracodawców. Nadal ograniczona będzie liczba umów o pracę na czas określony z jednym pracodawcą. Zmiany przewidują, że co do zasady nie może być ich więcej niż trzy, czwarta będzie stawać się umową na czas nieokreślony - podał wówczas resort pracy. 

W czwartek, 22 listopada, miną dokładnie 33 miesiące od daty wejścia przepisów w życie, to oznacza, że osoby, które podpisały w lutym 2016 roku umowy na czas określony, po 22 listopada będą z mocy prawa zatrudnieni w oparciu o umowy na czas nieokreślony. 

Należy pamiętać, że i od tej zasady są wyjątki. - Wyjątek stanowi zatrudnienie na zastępstwo, na okres kadencji, przy pracy dorywczej czy sezonowej, a także w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywnie przyczyny leżące po jego stronie. W tych przypadkach nie będzie obowiązywał ani limit 33 miesięcy ani 3 umów o pracę na czas określony - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

504 Gateway Time-out

The server didn't respond in time.
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 5 h-b

Z jednej strony dobry kierunek ,ale na obecnie tanim w większości do minimum rynku zatrudniania oraz w znacznej większości firm bardzo ciężkim stresogennym klimacie wyzysku na każdym kroku,brakach na okrągło kadr,ogromnych rotacjach wytrzymanie 36 m-cy na niepewnej i cały czas taniej na Maxa jakieś tam umowie ??? będzie i tak dalej niestety nie lada wyczynem....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 29 wizytator

Trzy lata bez stałej umowy. Niezła patola w tym kraju.
Żeby pracodawcy się tak nie bali zatrudniać na cały etat powinni znieść termin wypowiedzenia z 3 miesięcy do 2-3 tygodni. Żeby to działało po obu stronach.

! Odpowiedz
8 16 h-b

Im ten tani wyzysk na niepewnym zatrudnieniu niestety pasuje od wielu lat...Żałosne

! Odpowiedz
21 15 shaker12

"Wprowadzone zmiany mają uchronić pracowników przed nadużyciami". Ta, jasne, idę o zakład że wielu pracowników właśnie dostaje wypowiedzenia.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.